Značka, které důvěřují přední české porodnice E-shop Zaslat vzorek zdarma Přihlášení k odběru novinek

Fulltextové vyhledávání

Cizí měny

  • Česká koruna
  • Euro
  • Česká koruna
Drobečková navigace

Úvod > Proč MonPeri > Ekologické složení plen

 

Vše o plenkách MonPeri

 Česká značka MonPeri byla založena v roce 2012 z potřeb a zkušeností zkušeností maminek, které svým dětem chtěly dopřát lepší, šetrnější a zaručeně bezpečné produkty, jako jsou jednorázové plenky, vhlčené ubrousky, absorpční podložky nebo natahovací tréninkové kalhotky. Důraz klade na ekologickou stránku i na citlivost k dětské pokožce; cílí tak na přední porodnická a zdravotnická zařízení i na matky, které na trhu hledají plenky šetrné k přírodě, k dětem i k peněžence, bez obsahu potenciálně toxických látek, jako jsou ftaláty nebo chlor. Plenky MonPeri stejně jako ostatní produkty značky mají certifikát Státního zdravotního ústavu o zdravotní bezpečnosti a volném prodeji. Jsou bezpečné pro děti do tří let a jsou velmi populární volbou v českých porodnicích.

 

Plena-složení.pngCo všechno plenky tvoří

Nejdůležitější součástí je absorpční systém, který v případě plenek MonPeri tvoří velmi efektivní směsice čtyř látek: buničiny, netkané textilie, SAP gelu a nízkohustotního polyethylenu LDPE. 

Kromě toho na plence najdete proužky s přírodním výtažkem z aloe vera, které pečují o dětskou pokožku a snižují riziko vyrážek a opruzenin. Plenky jsou lepené netoxickým lepidlem a barvené netoxickými barvivy. Nejsou parfemované.

 

Pojďme se blíže podívat na jednotlivé složky a materiály.

LDPE – polyethylen s nízkou hustotou – je netoxický plast bez zápachu, se kterým se setkáváme denně. Vyrábějí se z něj průhledné fólie, izolace kabelů, běžně používané igelitové tašky, obaly jídel nebo přípravků z drogerie, ale třeba i skluzavky na dětských hřištích. Je recyklovatelný a patří do žlutého kontejneru.

Sám o sobě není rozložitelný, ale je prokázáno, že stačí malá příměs (už 1-3 %) takzvaného oxo-rozložitelného plastu (nejčastěji označovaného jako TDPA), aby se degradace LDPE spustila nebo urychlila. Podle studie z roku 2003 se směs LDPE-TDPA v půdě rozložila z 50-60 % už během prvních osmnácti měsíců. Rozkladu polyethylenu pomáhá také UV záření a v posledních letech odborníci zkoumají vliv bakterií rodu Pseudomonas, které podle provedených experimentů dokáží na plastu vytvořit biofilm, a výrazně tak zvýšit jeho biodegradabilitu, to znamená kompletní rozložitelnost s pomocí mikroorganismů ve vlhkém prostředí. V budoucnu by použití právě těchto bakterií mohlo výrazně rozšířit možnosti ekologického používání plastů.

SAP - superabsorpční polymer, který se vyrábí polymerací kyseliny akrylové ve směsi s hydroxidem (polyakrylátem) sodným, tedy solí kyseliny polyakrylové. V obou případech se jedná o široce průmyslově využívané organické sloučeniny, u kterých nebyly prokázány žádné toxické nebo zdraví škodlivé vlastnosti. Polyakrylát sodný může podle dostupných zdrojů dráždit při vniknutí do očí, to ale u plenek nehrozí. Pokožku nedráždí.

 super-absorbent-polymer-SAP-gel-for-diapers-with-MSDS.png

Při polymeraci, což je běžný postup při výrobě plastů, se slučují molekuly organických sloučenin a vznikají makromolekulární látky – polymery. Konkrétně v tomto případě je výsledkem SAP, který má podobu drobných krystalků schopných absorbovat neobvykle velké množství tekutiny, až 300-násobek své váhy. Kromě toho pohlcuje zápach, proto se (právě v podobě SAP gelu) stal jedním z nejpoužívanějších absorbentů v plenkách. Plenky MonPeri obsahují 4-12 gramů SAP gelu v závislosti na velikosti plenky.

SAP se sám o sobě nerozkládá a v běžné podobně není ani bio-rozložitelný. To bohužel brání možnosti plenky kompostovat (viz níže). Je nicméně recyklovatelný a přední vědecké laboratoře se snaží vyvinout způsob, jak ho po použití efektivně oddělit od ostatních materiálů v plence (buničina, netkaná textilie). Zatím bohužel v těchto případech končí SAP gel spolu s plenkami na skládkách, dobrou zprávou ale je, že díky svým zcela netoxickým vlastnostem není velkou zátěží pro životní prostředí. V půdě není škodlivý.

 

Buničina - kromě SAP gelu najdete v absorpčním systému také buničinu. Je to materiál, který se nejčastěji používá při výrobě papíru, ale nabízí i mnoho dalších způsobů využití. Má skvělé savé vlastnosti, a tak v plence dobře doplňuje samotný SAP gel. Navíc je ve vhodných podmínkách zcela biologicky rozložitelná. Vyrábí se buď z jednoletých rostlin, jako je len, bavlna či kefal, nebo ze dřeva nejrůznějších druhů stromů; ve střední Evropě se nejčastěji používá dřevo smrkové.

Výroba buničiny je několikafázový chemický proces, při kterém jde o to nepoškodit molekuly celulózy – nejrozšířenějšího biopolymeru a hlavní stavební látky rostlinných buněčných stěn – a zároveň narušit strukturu ligninu a dalších látek, které obecně přispívají k pevnosti rostlin. Tomu pomůže už první krok, skladování dřevěných štěpek na haldách. Dalším krokem je provaření štěpek pomocí kyselých nebo naopak zásaditých chemických látek. Vzniklá buničina se potom propere, aby v ní zbytky chemikálií nezůstaly.

 

Environment Friendly ECF LOGO_1-compressed[1].jpgDalším krokem, kterým prošla i buničina v plenkách MonPeri, je bělení. Při něm se odstraňují zbytky ligninu, které jí dodávají tmavší zabarvení. Buničina obsažená v plenkách MonPeri se bělí pokročilou metodou ECF (Elementary Chlorine Free) -  ta je definována kyslíkovou delignifikací a prodlouženým vařením dřevěných štěpků v bělících kraftových frézách.

 

 

 

 

netkaná textilie - 2.jpg Netkaná textilie - je obsažená v absorpčním systému plenky a tvoří také elastický pas a prodyšnou přední část. Jedná se o textilii vytvořenou na speciálním stroji pomocí metody spunbond, a to přímo z polymerů, jako je běžně používaný polypropylen PP. Granulát polymeru se taví a pomocí zvlákňovacích trysek se z něj tvoří filamenty (neomezeně dlouhá syntetická textilní vlákna). Filamenty se částečně dlouží, překládají se v daném směru a vzniká takzvané rouno. To se zpevňuje a vzniká velice odolná, recyklovatelná textilie. 

 

Co v plenkách MonPeri nenajdete

Plenky MonPeri neobsahují ftaláty, které mohou narušit hormonální rovnováhu dětí a v nejhorších případech vést k pozdější neplodnosti, respiračním potížím, alergiím a dalším chronickým onemocněním. Nenajdete v nich polyvinylchlorid (PVC), který sám o sobě není zdraví škodlivý, ale může obsahovat další toxické chemikálie; latex, který může u některých lidí způsobovat alergické reakce; ani chlor nebo jeho deriváty, které někdy bývají součástí bělení buničiny (viz výše). Kromě toho plenky neobsahují aditiva, jako jsou parfémy, deodoranty nebo antioxidanty, které by mohly dětskou pokožku dráždit. Nezpůsobují proto vyrážky, alergie ani astma.

 

Jsou plenky MonPeri kompostovatelné?

komposter2.jpgNejprve je důležité poznamenat, že kompostovatelnost není totéž co biodegradibilita. Například rozložitelné plastové tašky, které prodávají některé supermarkety, obsahují organické látky typu škrob. Ty mohou být v domácím i hromadném kompostu problematické. Biodegradabilní materiály vhodné ke kompostování musí splňovat normu ČSN EN 13432; z těch, které se běžně objevují v jednorázových dětských plenkách, je to pouze buničina.

Plenky MonPeri tedy kompostovatelné nejsou – stejně jako naprostá většina plenek na trhu. Dokonce i ty, které se označují jako rozložitelné, odbouratelné, ekologické nebo bio, obvykle obsahují plastové části nebo absorbéry vlhkosti, jako je SAP gel, které jsou přirozeně antibakteriální a proto brání rozkladu v rámci kompostu. Můžou dokonce narušit celou jeho rovnováhu.

Jak už jsme naznačili výše, mnoho světových laboratoří v současnosti hledá cesty, jak snížit dopad vyhozených jednorázových plenek na životní prostředí – bud tak, že by po použití zpětně umožnily rozklad plenky na jednotlivé materiály, nebo nahrazením SAP gelu stejně účinným, ovšem kompostovatelným materiálem. Ani jedno bohužel zatím není možné.

 

 

Filozofie značky MonPeri

Naším cílem je být zcela transparentní. Jsme si vědomi toho, že nálepky jako "bio" a "eko" mohou být lákavé, ale často zavádějící. Cílíme proto na rozumné a zvídavé zákazníky a zákaznice, kteří se nebojí pátrat po tom, co se skutečně skrývá za marketingovými hesly, diskutovat s výrobci a zkoumat alternativy, které jim současný trh nabízí. Věříme v maximální šetrnost k dětské pokožce i k životnímu prostředí a hledáme vyspělé a efektivní výrobní procesy v rámci možností, které v současné době existují. To vše bez podbízivých sloganů a planých slibů.