Značka, které důvěřují přední české porodnice E-shop Zaslat vzorek zdarma Přihlášení k odběru novinek

Fulltextové vyhledávání

Cizí měny

  • Česká koruna
  • Euro
  • Česká koruna
Drobečková navigace

Úvod > Maminkám > Rady maminkám > Kdy začít pít čaj z maliníku v těhotenství?

Kdy začít pít čaj z maliníku v těhotenství?raspberries-423194_960_720.jpg

Kdy začít pít čaj z maliníku v těhotenství?

Všechny nastávající maminky si přejí rychlý a hladký porod. Snaží se na něj maximálně připravit. Existují možnosti, které Vám velký okamžik mohou usnadnit nebo zpříjemnit. Jednou z nich je také včasné pití čaje nebo odvaru z maliníku.

Jak maliník pomáhá?

Maliníkový čaj je velmi zdraví prospěšný, obsahuje vysoké procento organických kyselin, vitamínu C a tříslovinu. Má silné močopudné a žlučopudné účinky. Lze ho tedy doporučit také při špatném trávení nebo proti průjmu.

Maliníkový čaj se doporučuje začít pít těhotným ženám, přibližně 6 až 4 týdny před termínem porodu. Čaj má blahodárné účinky na činnosti hladkého svalstva v malé pánvi, lépe tedy připraví porodní cesty a vyvolává děložní kontrakce. Díky tomu dochází ke zkrácení druhé doby porodní, sníží se pravděpodobnost komplikací a zmírňuje porodní bolesti. Vše samozřejmě závisí i na dalších okolnostech, fyzické připravenosti maminky a miminka.

Další účinky malinovníku

Maliníkový čaj blahodárně působí na náš organismus. Plody maliníku obsahují hodně vitamínu C, vitamín E, B1, B3, B12, provitamín A, z minerálních látek železo, hořčík, zinek, měď, vápník, fosfor a draslík. Malinová šťáva nebo čaj z plodů je výborný  prostředek při horečnatých virových onemocněních, podporuje  pocení a tím i vylučování odpadních látek z těla a tlumí horečku.

V pití můžete pokračovat i po porodu, kdy maliníkový čaj pomůže vyčistit porodní cesty a zkracuje  dobu krvácení a rekonstrukce dělohy. Je naprosto neškodný, nevadí ani miminku při kojení.  

Kdy není vhodný?

Pití čaje z maliníku se nedoporučuje užívat dříve než maximálně 6 týdnů před porodem. Především kvůli vyvolávání děložních stahů – kontrakcí, které by mohly vést až k předčasnému porodu. Dále se mu vyhněte, pokud jste se v těhotenství potýkala s některými drobnými komplikacemi jako krvácení, zkracování děložního čípku, předčasné kontrakce dělohy, vysoký krevní tlak či jiné podobné obtíže. Samozřejmě také není vhodný pro ženy, které mají z nějakého důvodu předem stanovený porod císařským řezem. Pokud si nejste jistá, poraďte se svým gynekologem, který Vám jistě rád poradí.

Jak si čaj z maliníku připravit?

Čaj si lze jednoduše koupit v lékárně jako sypanou směs nebo sáčkový. Ideální je samozřejmě čerstvý, natrhaný přímo v lese.

  • Sáčkový připravte dle návodu a pijte 2 šálky denně. Nedoporučuje se sladit čaj cukrem.
  • V případě sypaného čaje použijte na 250ml vody 1 kávovou lžičku a 15 minut louhujte.
  • Listy natrhané během července a srpna usušte. Čaj připravíte z 2 kávových lžiček, které zalijete 1/4 l vroucí vody a necháte  10 minut vyluhovat.

Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat my, a to pro možnost vám odpovědět. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů.