Značka, které důvěřují přední české porodnice E-shop Zaslat vzorek zdarma Přihlášení k odběru novinek

Fulltextové vyhledávání

Cizí měny

  • Česká koruna
  • Euro
  • Česká koruna
Drobečková navigace

Úvod > Maminkám > Těhotenský kalendář > 12. týden těhotenství

12. týden těhotenství12 týden těhotenství

A máme tu 12 týdnů těhotenství! Pojďme se blíže seznámit s Vaším budoucím dítětem? Jak se mu daří a co je u něj nového?

Co se děje s maminkou ve dvanáctém týdnu těhotenství?

Dvanáctý týden otevírá druhý trimestr těhotenství, tzv. rozkvět těhotenství. Mnoho žen v tomto období již necítí žádné příznaky toxicity, naopak šíří ener12tt_monperi.jpggii a dobrou náladu. Žaludek začne stoupat vzhůru, jak ustupuje zvětšující se děloze, která je nyní již na pupku.

Právě na hranici prvního a druhého trimestru přichází nejčastěji zaplavující pocit mateřství, štěstí a spokojenosti. Tento pocit pak roste každým dnem a je jedním z nejcennějších pocitů, které žena za svůj život prožívá.

Jak se mění Vaše tělo ve dvanáctém týdnu těhotenství?

Vaše váha je pravděpodobně stále stejná jako před otěhotněním. Hmatatelný přírůstek můžete očekávat mezi 16 – 18 týdnem těhotenství.

Vývoj plody ve dvanáctém týdnu těhotenství

V těle Vašeho děťátk12tt_3D_monperi.jpga začínají fungovat další a další nezbytné procesy: ledviny produkují moč, prodlužuje se a začíná proces trávení střev. V krvi dítěte se objevují i bílé krvinky, formují se hlasivky a vyvíjí se celý nervový systém. Dítě začíná být schopno reagovat na vnější podněty.

Dále se rozvíjí rysy obličeje, začínají se formovat tváře, nos a uši. Oči už nejsou tak daleko od sebe, ale stále je překrývají napjatá víčka. V tomto týdnu se objevuje na těle miminka tzv. lanugo – germinální chmýří, které obaluje celé jeho tělíčko a opakuje mikroskopický vzor kůže. Lanugo plní ochrannou funkci, chrání pokožku v plodové vodě. Později nahradí lanugo husté a hrubé chmýří. Dává základ obočí a vláskům.

Vnitřní orgány také pokračují ve svém rozvoji. Štítná žláza je schopna začít produkovat hormony. U chlapců se objevují varlátka a dívek vaječníky sestupují z bříška do pánevní oblasti. Genitálie již lze jasně charakterizovat na mužské a ženské. Na ultrazvuku ještě ale nemusí být jasně patrné.

Děťátko je velmi aktivní, má dostatek prostoru, může se volně pohybovat v děloze, pohyby ještě zatím nemůžete cítit.

Velikost a hmotnost dítěte ve dvanáctém týdnu těhotenství

Nyní měří okolo 80 – 113 mm od hlavy až ke kostrči. A váží okolo 40 - 50 gramů, přibližně jako limetka.


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat my, a to pro možnost vám odpovědět. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů.