Značka, které důvěřují přední české porodnice E-shop Zaslat vzorek zdarma Přihlášení k odběru novinek

Fulltextové vyhledávání

Cizí měny

  • Česká koruna
  • Euro
  • Česká koruna
Drobečková navigace

Úvod > Maminkám > Těhotenský kalendář > 18. týden těhotenství

18. týden těhotenství18 týden těhotenství

Jste v osmnáctém týdnu těhotenství a uvnitř Vás se rodí malý zázrak. Každý den Vaše malé dítě roste a vyvíjí se a vy s ním.

Co se děje s maminkou v osmnáctém týdnu těhotenství?

Pohyby Vašeho miminka jsou stále jasnější a čitelnější, podobají se jemnému hlazení kočičí tlapky. Nyní Vás budou tyto příjemné pohyby doprovázet po celý den. Můžete si všimnout, že když se pohybujete – jsou menší, než když si sednete nebo lehnete. To je proto, že když chodíte a pohupujete se, ukolébáte své děťátko k spánku.

Jak se mění tělo v osmnáctém týdnu těhotenství?

Děloha nadále stoupá a bříško roste. Můžete zaznamenat určité potíže s dýcháním, ale nebojte se, je to způsobeno tím, že vnitřní orgány mají méně prostoru a tlačí na bránici směrem nahoru, tím mírně utlačují volný pohyb plic. Obvykle tento jev pokračuje tak dlouho, dokud plod nesestoupí hlouběji do pánevní dutiny. V prvním těhotenství to bývá několik týdnů před porodem, v dalších těhotenství až těsně před porodem.

Vývoj plodu v osmnáctém týdnu těhotenství

V osmnáctém týdnu má Vaše dítě drobné chloupky na hlavě a malé nehtíky na prstech nohou i rukou. Zívá, cucá si palce, hraje si s pupeční šňůrou. Tento týden sílí i pokožka dítěte.

Od osmnáctého týdne začne Vaše miminko žít ve dvou fázích – spánek a bdělost. Samozřejmě více spí, ale když je vzhůru, je velmi aktivní. Velmi brzy poznáte, kdy zrovna spinká a kdy ne.

Vaše děťátko je také schopno gestikulovat – spojuje ruce, uchopuje pupeční šňůru, dotýká se hlavy – to vše stejně jako jeho první úsměv lze již vidět na ultrazvuku. Kromě toho se stává náchylnější ke zvukům okolí včetně lidské řeči. Což je pro dítě nezbytné pro život v lidské společnosti po narození, začne si tvořit prostorové uspořádání mozku.

Velikost a hmotnost dítěte v osmnáctém týdnu těhotenství

Délka Vašeho dítěte od hlavy ke kostrči je 14 – 16 cm. Což se rovná velikosti papriky. A váží okolo 260 gramů.

Velikost dítěte – 18 týden

  • paprika

Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat my, a to pro možnost vám odpovědět. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů.