2. týden těhotenství

 

V prvních 3 týdnech se nedá velikost a váha miminka změřit. Vaše děloha se teprve připravuje na přijetí oplozeného vajíčka, které dozrává zatím ve vaječníku.

 

A je tu druhý týden těhotenství. Práce na vytvoření nového života ve vašem těle, je v plném proudu. Co je nového s malým životem a co se děje s tělem matky? To vše je popsáno v tomto článku.

 

Co se děje s maminkou v druhém týdnu těhotenství?

 

Cítíte se dobře, vaše menstruace skončila. V tomto týdnu těhotenství začíná v děloze narůstat nová bohatě prokrvená sliznice. Děloha se tak připravuje na přijetí oplozeného vajíčka, které zatím dozrává ve vaječníku. Věnujte se všem aktivitám, snažte se být v dobrém psychickém rozpoložení, nepřepínejte své síly.

Také pohlaví dítěte je určeno v druhém týdnu těhotenství. To zcela závisí na genetické informaci, kterou s sebou přinese otcova buňka – spermie. Ženské vajíčko ve všech případech je nositelem chromozomu X, ale buňky otce můžou nést oba chromozomy – X i Y. A pokud spermie, která oplodnila vajíčko nesla chromozom X, pak čekáte dceru, ale pokud spermie nesla chromozom Y, pak čekáte syna. Po prvním týdnu je již zcela jasné, zda budete mít chlapce nebo dívku.

Nyní, po dobu několika dní, se bude oplodněné vajíčko pomalu pohybovat dolů vejcovodem do dělohy. Na konci své cesty přes vejcovod, je budoucí embryo shlukem buněk o délce jen asi 0,22 mm. Ale to je jen začátek. Významné změny pro matku teprve nastanou, i když některé ženy cítí lehké křeče ve vaječnících v době ovulace. Po zbytek času změny necítíme. Musíme být trpěliví.

 

Jak se žena cítí ve druhém týdnu těhotenství

 

Jedním z nejčastějších vnitřních pocitů, které může žena zažít v tomto stadiu těhotenství, jsou pocity komplexní úzkosti, podrážděnost bez zjevné příčiny, letargie, soustavná únava, ospalost, nebo naopak zdravý deficit spánku. Tyto poruchy přímo souvisí s globálními změnami v hormonální hladině, které spouští nervová soustava těhotné ženy.

 

Jak se mění tělo v druhém týdnu těhotenství

 

Je třeba poznamenat, že stejně jako v prvním týdnu těhotenství, může budoucí matka očekávat významné změny.

 

Význam druhého týdne těhotenství

 

Samozřejmě, že po celou dobu trvání těhotenství by strava ženy měla zahrnovat pouze kvalitní a zdravé potraviny. Ale především v tomto týdnu může mít užívání „nezdravých potravin“ a škodlivých látek poměrně negativní dopad na vyvíjející se embryo.

 

Tělesná hmotnost ženy v druhém týdnu těhotenství

 

Z lékařského hlediska je těhotenský stav dán prakticky s nástupem třetího týdne. Obecný názor odborníků, je počáteční stadium oplodnění v prvním týdnu, takže žádné změny v tělesné hmotnosti ženy se v tomto období nemusí projevit.

 

Koncentrace hCG v druhém týdnu těhotenství

 

Normální hodnoty lidského hCG naznačují příznivý průběh těhotenství a vývoj embrya v děloze. Je třeba poznamenat, že každý týden těhotenství odpovídá určitým hodnotám hCG. Po 2 týdnech těhotenství dosahuje hCG čísel od 25 do 300 MU/ml, přičemž průměrná hodnota je 150 MU/ml.

 

Nitroděložní život dítěte v průběhu druhého týdne

 

Následujících sedm dní je dítě již vnímáno jako plnohodnotný občan budoucího světa, a ne nějaký druh „cizího tělesa“. Ženské tělo vynaloží veškeré úsilí k zachování a ochraně dítěte před škodlivými vlivy zvenčí. Malé tělíčko budoucího dítěte přijímá potravu z těla matky, střeva postupně rostou a začínají se tvořit i další životně důležité orgány – srdce a cévní systém. Dítě žije v plodové bublině, která je naplněna kapalinou živin tzv. plodovou vodou, která obsahuje vše potřebné. Současně se tvoří placenta, se kterou probíhá spojení prostřednictvím pupeční šňůry, i když v současné chvíli vypadá spíše jako tenká nit. Ale ve skutečnosti je placenta úžasný orgán, díky kterému bude dítě s matkou celých devět měsíců „komunikovat“. Matka mu pomocí pupeční šňůry bude poskytovat nejen jídlo a širokou škálu vitamínů, ale také vzduch k dýchání.

 

Výška a váha vašeho dítěte v druhému týdnu těhotenství

 

Bohužel, v druhém týdnu těhotenství externí ukazatele jako je výška a hmotnost) zůstávají beze změny, a to jak u ženy, tak i u plodu.

 

Možné problémy v průběhu druhého týdne těhotenství

 

Ženské tělo v tak krátké době těhotenství ještě není zvyklé na konstantní hormonální změny, takže se vyskytují různé obranné reakce těla, které se vyznačují různými bolestmi hlavy, pocity tíhy na zádech, zimnice a jiné nepříjemné příznaky.

Na co je třeba si dát pozor v druhém týdnu těhotenství?

Stejně jako před týdnem by měla budoucí matka věnovat zvláštní pozornost vlastnímu zdraví. Dostatečně odpočívat a spát. Protože právě vzniká nový život!