Značka, které důvěřují přední české porodnice E-shop Zaslat vzorek zdarma Přihlášení k odběru novinek

Fulltextové vyhledávání

Cizí měny

  • Česká koruna
  • Euro
  • Česká koruna
Drobečková navigace

Úvod > Maminkám > Těhotenský kalendář > 2. týden těhotenství

2. týden těhotenství  1. týden těhotenství

A je tu druhý týden těhotenství. Práce na vytvoření nového života je ve vás v plném proudu. Co je nového s malým životem a co se děje s tělem matky? To vše je popsáno v tomto článku.

Co se děje s maminkou v druhém týdnu těhotenství?

Cítíte se dobře, vaše menstruace skončila. V tomto týdnu těhotenství začíná v děloze narůstat nová bohatě prokrvená sliznice. Děloha se tak připravuje na přijetí oplozeného vajíčka, které zatím dozrává ve vaječníku. Věnujte se všem aktivitám, snažte se být v dobrém psychickém rozpoložení, nepřepínejte své síly.

Také pohlaví dítěte je určeno v druhém týdnu těhotenství. To zcela závisí na genetické informaci, kterou s sebou přinese otcova buňka – spermie. Ženské vajíčko ve všech případech je nositelem chromozomu X, ale buňky otce můžou nést oba chromozomy – X i Y. A pokud spermie, která oplodnila  vajíčko nesla chromozom X, pak čekáte dceru, ale pokud spermie nesla chromozom Y, pak čekáte syna. Po prvním týdnu je již zcela jasné, zda budete mít chlapce nebo dívku.

Nyní, po dobu několika dní, se bude oplodněné vajíčko pomalu pohybovat dolů vejcovodem do dělohy. Na konci své cesty přes vejcovod, je budoucí embryo shlukem buněk o délce jen asi 0,22 mm. Ale to je jen začátek. Významné změny pro matku teprve nastanou, i když některé ženy cítí lehké křeče ve vaječnících v době ovulace. Po zbytek času změny necítíme. Musíme být trpěliví. 

Jak se žena cítí ve druhém týdnu těhotenství

Jedním z nejčastějších vnitřních pocitů, které může žena zažít v tomto stadiu těhotenství, jsou pocity komplexní úzkosti, podrážděnost bez zjevné příčiny, letargie, soustavná únava, ospalost, nebo naopak zdravý deficit spánku. Tyto poruchy přímo souvisí s globálními změnami v hormonální hladině, které spouští nervová soustava těhotné ženy.

Jak se mění tělo v druhém týdnu těhotenství

Je třeba poznamenat, že stejně jako v prvním týdnu těhotenství, může budoucí matka očekávat významné změny.

Význam druhého týdne těhotenství

Samozřejmě, že po celou dobu trvání těhotenství by strava ženy měla zahrnovat pouze kvalitní a zdravé potraviny.  Ale především v tomto týdnu může mít užívání „nezdravých potravin“ a škodlivých látek poměrně negativní dopad na vyvíjející se embryo.

Tělesná hmotnost ženy v druhém týdnu těhotenství

Z lékařského hlediska je těhotenský stav dán prakticky s nástupem třetího týdne. Obecný názor odborníků, je počáteční stadium oplodnění v prvním týdnu, takže žádné změny v tělesné hmotnosti ženy se v tomto období nemusí projevit.

Koncentrace hCG v druhém týdnu těhotenství

Normální hodnoty lidského  hCG naznačují příznivý průběh těhotenství a vývoj embrya v děloze. Je třeba poznamenat, že každý týden těhotenství odpovídá určitým hodnotám hCG. Po 2 týdnech těhotenství dosahuje  hCG čísel od 25 do 300 MU/ml, přičemž průměrná hodnota je 150 MU/ml.

 

Nitroděložní život dítěte v průběhu druhého týdne

Následujících sedm dní je dítě již vnímáno jako plnohodnotný občan budoucího světa, a ne nějaký druh „cizího tělesa“.  Ženské  tělo vynaloží veškeré úsilí k zachování a ochraně dítěte před škodlivými vlivy zvenčí. Malé tělíčko budoucího dítěte přijímá potravu z těla matky, střeva postupně rostou a začínají se tvořit i další životě důležité orgány – srdce a cévní systém. Dítě žije v plodové bublině, která je naplněna kapalinou živin tzv. plodovou vodou, která obsahuje vše potřebné. Současně se tvoří placenta, se kterou probíhá spojení prostřednictvím pupeční šňůry, i když v současné chvíli vypadá spíše jako tenká nit. Ale ve skutečnosti je placenta úžasný orgán, díky kterému bude dítě s matkou celých devět měsíců „komunikovat“.  Matka  mu pomocí pupeční šňůry bude poskytovat nejen jídlo a širokou škálu vitamínů, ale také vzduch k dýchání.

Výška a váha vašeho dítěte v  druhému týdnu těhotenství

Bohužel, v druhém týdnu těhotenství externí ukazatele jako je výška a hmotnost) zůstávají beze změny, a to jak u ženy, tak i u plodu.

Možné problémy v průběhu druhého týdne těhotenství

Ženské tělo v tak krátké době těhotenství ještě není zvyklé na konstantní hormonální změny, takže se vyskytují různé obranné reakce těla, které se vyznačují různými bolestmi hlavy, pocity tíhy na zádech, zimnice a jiné nepříjemné příznaky.

Na co je třeba si dát pozor v druhém týdnu těhotenství?

Stejně jako před týdnem by měla budoucí matka věnovat zvláštní pozornost  vlastnímu zdraví. Dostatečně odpočívat a spát. Protože právě vzniká nový život!


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat my, a to pro možnost vám odpovědět. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů.