3. týden těhotenství

 

V průběhu třetího týdne těhotenství plod nepřesahuje velikosti 1,5 – 2 mm, plod se podobá malému uchu, které je obklopeno malým množstvím plodové vody.

 

V této fázi vývoji se dítě stále nazývá embryo, ale v tomto období se mění mílovými kroky. V tomto týdnu těhotenství se vašemu nenarozenému dítěti začnou tvořit končetiny, svaly, začínají se objevovat obratle a žebra.

 

Vývoj dítěte ve třetím týdnu těhotenství

 

V průběhu třetího týdne těhotenství plod nepřesahuje velikosti 1,5 – 2 mm, plod se podobá malému uchu, které je obklopeno malým množstvím plodové vody.

Pokud jste těhotenství neplánovala, pak jste možná ani do této doby nevěděla, že jste těhotná. Protože jinak pouze hádáme, které změny v našem těle patří k oplodnění vajíčka. V prvních třech týdnech prochází tělo významnými změnami a až po prvních třech týdnech po oplodnění můžeme začít uvažovat o opravdovém stáří těhotenství. Přibližně patnáctý den života embrya se zformují první primitivní nervové buňky, které budou ovládat tělesné funkce a zároveň se stanou sídlem vědomí. Tato fáze většinou bývá považována za počátek života jako takového.

Ve třetím týdnu těhotenství plod ve skutečnosti vypadá jako ušní boltec a v místě, kde by měla být hlava, se již začíná rýsovat oční otvory (základy oka dítěte). Barva je samozřejmě předurčena geny, které vznikly po spojení spermie a vajíčka. I když se již objevily zárodky očí a úst dítěte, obrysy obličeje samozřejmě nejsou zdaleka zřejmé. Rané stádium vývoje je mimořádně citlivé období. I sebemenší chybička v programu může způsobit poškození a deformace, které by si dítě neslo po celý svůj život. Během tohoto období je nesmírně důležité vnější i vnitřní prostředí. Je tedy nutné maximálně se zaměřit na zdravý životní styl. Pokud užíváte nějaké léky, rozhodně se poraďte se svým lékařem.

Při pohlavním styku spěchalo k našemu vajíčku více než půl miliardy spermií. Ale pouze jedna dosáhla svého cíle, a tedy oplodnění připraveného vajíčka. Pohlaví budoucího dítěte určuje vždy mužská spermie. Vajíčko nese chromozom X, naproti tomu spermie může nést také chromozom X nebo Y. Pokud se s vajíčkem spojí spermie s chromozomem X budeme se těšit na holčičku, v případě, že se s vajíčkem spojí spermie s Y – budeme mít chlapečka.

Vajíčko i spermie mají na rozdíl od jiných buněk lidského těla pouze poloviční počet chromozomů, tedy pouze 22. V okamžiku oplodnění, zkombinuje vajíčko se spermií své jedinečné chromozomy a teprve oplozené vajíčko má již plný počet chromozomů tedy 46, a to buď 46XX (dívka) nebo 46XY (chlapec). Již v okamžiku početí je dáno pohlaví dítěte, stejně jako všechny charakterové vlastnosti, temperament, barva očí, vlasů, stejně jako náchylnost k některým chorobám. Spojením spermie s vajíčkem vzniká speciální kombinace genů, která přivede na svět jedinečnou osobnost.

Při oplodnění leží vajíčko víceméně v klidu v záhybu sliznice vejcovodu. Po několika dnech začne cesta dolů k děloze a zároveň se buňka poprvé rozdělí a vytvoří přesnou kopii sebe samé. To je základ lidského života, klíč k zázraku stvoření. Každý další den se vajíčko dělí na další buňky, nejdříve na čtyři, pak na osm a tak dále až na 32 buněk. Z části z nich se vyvíjí samotné embryo a z druhé části placenta.

 

A jak se cítí budoucí maminka ve třetím týdnu těhotenství?

 

Ve třetím týdnu těhotenství ženské tělo produkující hormon gonadotropin, který informuje vaječníky k produkci vajíček, zastavilo. Náhle začne ve zvýšené formě produkovat estrogen a progesteron. Progesteron, který se do dělohy dostane krevním oběhem, je hormon, který zajišťuje, aby děložní sliznice zbytněla a vytvořila tak pro embryo potřebné prostředí.

V prvních týdnech těhotenství, si můžeme všimnout mírného krvácení, podobnému menstruačnímu. Je to zcela normální, které je způsobeno přichycením embrya pevně k děložní sliznici (tento proces začíná 6 dní po oplodnění). Ale většina žen si žádné změny ani nevšimne. Pokud by krvácení bylo větší nebo trvalo pár dní, raději vše konzultuje se svým gynekologem.

 

Jak se žena cítí ve třetím týdnu těhotenství?

 

Z vědeckého hlediska, s příchodem třetího týdne, ženské tělo dostane právem status „skutečné těhotenství“. Proto se v těchto dnech bez ohledu na to, jak jste se cítila před tím, pravděpodobně dostaví hlavní příznaky těhotenství: změny nálady, ospalost, zvýšená chuť k jídlu, nebo naopak nechutenství a mnoho dalších typické symptomy.

 

Jak funguje tělo nastávající matky ve třetím týdnu těhotenství?

 

Bohužel, ve třetím týdnu těhotenství, ještě není možné pozorovat těhotenské bříško. Je příliš brzy!

 

Třetí týden těhotenství – výživa

 

Pokud jde o potraviny, které jsou nezbytné k plnému vývoji budoucího dítěte v tomto období, pak odborníci doporučují potraviny bohaté na vysoké množství hořčíku, železa a draslíku.

Tělesná hmotnost ve třetím týdnu těhotenství

 

Tělesná hmotnost žen ve třetím týdnu těhotenství ve většině případů zůstává stejná. Ale v některých případech mohou hormonální změny zvýšit nebo snížit chuť k jídlu a tím ovlivnit i tělesnou hmotnost nastávající maminky v rozmezí 200-300 gramů.

 

Koncentrace hCG ve třetím týdnu těhotenství

 

Podle četných laboratorních studií, v prvním trimestru hladiny hCG v krvi těhotné ženy mohou být několikrát zvýšeny. Nicméně uvádí se standardní rozmezí hladiny hCG asi 101–4870 Ml.

 

Vývoj plodu

 

V průběhu třetího týdne těhotenství nastává velmi důležité období ve vývoji plodu: začíná se rozvíjet mozek, mícha a srdce. Pokud v prvních dnech po početí stále požíváte alkohol, chodíte do solária nebo berete léky proti infekci, je nejvyšší čas zajít k lékaři a vše s ním zkonzultovat. Je potřeba se všem škodlivým vlivům vyvarovat, protože ve třetím týdnu je dítě vystaveno hrozbám.

Pokud jste ještě nezačaly, je nejvyšší čas změnit svůj jídelníček – vzdát se potravin, které mohou být nebezpečné, např. plísňové sýry, syrové ryby, maso nebo syrové vajíčko. Během tohoto období byste se měla snažit hodně odpočívat, vyvarovat se stresu a dobře jíst.

 

Možné problémy ve třetím týdnu těhotenství

 

Vzhledem k tomu, že třetí týden těhotenství je ve vývoji dítěte velmi důležitý, jeden z problémů, kterému mohou čelit budoucí matky, jsou toxiny. Vzhledem k destabilizaci standardního vylučování toxinů z těla ženy, může být těhotenství doprovázeno nevolností a zvracením. Plod může být ohrožen anomáliemi a infekcemi.

 

Na co si dávat pozor ve třetím týdnu těhotenství

 

V tomto důležitém okamžiku, by měla být u nastávající matky vypuštěna intenzivní fyzická aktivita, konzumace drog a kategoricky se vzdát špatných návyků, aby nedošlo k poškození právě se rodícího živého organismu.