Značka, které důvěřují přední české porodnice E-shop Zaslat vzorek zdarma Přihlášení k odběru novinek

Fulltextové vyhledávání

Cizí měny

  • Česká koruna
  • Euro
  • Česká koruna
Drobečková navigace

Úvod > Maminkám > Těhotenský kalendář > 6. týden těhotenství

6. týden těhotenství  1. týden těhotenství

Již jste šest týdnů těhotná a malý zázrak ve vašem bříšku stále roste a rozvíjí se. Na konci 6. týdne těhotenství bude malý drobeček již vážit okolo 4,5 g, a to se stále více přibližuje malému človíčku.6tt_monperi.jpg

Co se děje s maminkou v šestém týdnu těhotenství?

V šestém týdnu jsou vaše emoce jako na houpačce, změny nálad se střídají jako aprílové počasí. Prsa jsou znatelně těžší a objemnější, bradavky a dvorce tmavnou. Někdy se při stisknutí může objevit lehká bolest. Kvůli zvýšenému zatížení v prsní tkáni, kde se vše chystá.  S největší pravděpodobností vám bude vaše staré oblečení těsné kolem pasu.

V šestém týdnu těhotenství začíná růst i ženská děloha. Rozkládá se pod stydkou kostí, ale cítit ji ještě nemůžete. Nicméně můžete pocítit slabé křeče, jako při menstruaci. Navzdory všem příznakům, které mohou být trochu nepříjemné, přináší naopak dobrá znamení, že vše je v pořádku a vaše tělo se správně přizpůsobuje postupujícímu těhotenství a správně komunikuje s nenarozeným dítětem. Takže se ničeho nebojte a berte svůj aktuální zdravotní stav, i když je pro vás lehce nepohodlný, jako dobré znamení toho, že se ve vás rodí nový život.

Vývoj vašeho miminka

6tt_monperi_2.jpgV šestém týdnu vývoje se tvoří kostra děťátka včetně lebečních kostí a kloubů. Také se tvoří drobné svaly, miminko zvyšuje svoji motorickou aktivitu. Umí už pohybovat rukama a nohama, dokonce se snaží otočit hlavičkou.

Šestý týden je velmi důležitou etapou ve vývoji mozku dítěte. Mozek začíná připomínat mozek dospělého člověka, se všemi závity a brázdami. Hlava stále roste a objevuje si i krk.

Srdeční aktivita je stále ještě nedokonalá, přesto je již spuštěn krevní oběh, fungují játra, ze kterých krvinky dorazí do pravé i levé srdeční komory. Jako první se embryu vytvoří přepážka mezi pravou a levou srdeční komorou – fibrilační ventil, který zefektivní krevní řečiště a krev poteče jen z pravé síně do levé, jak by to mělo být.

Na konci šestého týdne těhotenství jsou vytvořeny již všechny životně důležité orgány a nadále se zdokonalují. Nyní tělíčko vytváří všechna nervová zakončení.

Velikost a hmotnost dítěte v šestém týdnu těhotenství

Výška je 13 – 24 mm a váží 1,7 až 2,1 gramů.

  • Čočka

Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat my, a to pro možnost vám odpovědět. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů.