Když se miminko narodí v létě

 

Letní porody přinášejí z hlediska péče o dítě výhody i nevýhody. Jaké nejpodstatnější byste uvedla? 

 

Letní porody přinášejí z hlediska péče o dítě výhody i nevýhody. Jaké nejpodstatnější byste uvedla?

 

Mezi výhody bych zařadila snadnější oblékání dítěte, jednodušší manipulaci při transportu a možnost delšího pobytu venku na čerstvém vzduchu. U dětí narozených v letních měsících musíme ale dávat pozor především na přehřátí organismu a s tím související dostatečný přísun tekutin. Častější je výskyt potniček a vznik opruzenin v kožních záhybech. Myslet musíme na ochranu kojence před slunečním zářením.

 

Může miminko bezprostředně po návratu z porodnice ven?

 

Adaptace na nové prostředí není pro miminko jednoduchá. Při chladnějším počasí bych v prvních dvou dnech po návratu z porodnice doporučila pobyt novorozence v postýlce u otevřeného okna, kam ho uložíme vhodně oblečené a přikryjeme. Pokud jsou dny teplé, je možné s dítětem chodit ven prakticky okamžitě.

 

Kolik snese novorozenec slunce a jak ho chránit?

 

Děti do jednoho roku věku je nutné před přímým slunečním zářením zcela chránit. Kůže novorozenců má tenčí rohovou vrstvu a není ještě ani dostatečně vyzrálá schopnost pigmentace. Doporučuje se pobyt ve stínu, v kočáru dítě chráníme korbičkou. I u starších dětí pobyt na přímém slunci výrazně omezujeme. V době od 11 do 15 hodin smějí pobývat pouze ve stínu. K ochraně můžeme využít speciální textilie, odrážející UV záření v kombinaci s fotoprotekčními krémy s SPF 50.

 

Dítě se může více potit. Jak jeho pokožku ošetřovat?

 

V kožních záhybech může docházet ke vzniku intertriga (opruzení), které je způsobeno kombinací působení mechanického dráždění, potu, moče a neprodyšného oblečení. Projevuje se zarudnutím pokožky v oblasti hýždí, genitálu, dále pod krkem a v podpaží. Postupně mohou ložiska mokvat a vznikat trhliny. Opruzený zadeček častěji větráme, do záhybů pod krkem můžeme dát gázové záložky. Používáme vhodný krém proti opruzení. Pokud projevy nemizí a rodiče si nejsou průběhem jisti, je vhodné navštívit pediatra či dermatologa, kteří dítěti indikují vhodnou lokální léčbu.

 

A jako postupovat při výskytu potniček?

 

Vznikají jako důsledek zahřátí pokožky dítěte. Na kůži se projevují jako zarudlé plošky, uprostřed nichž jsou drobné hrbolky. Vhodných oblečením a omezením pobytu v horkém prostředí tyto projevy většinou samy ustoupí.

 

Jak zajistit pitné potřeby miminka?

 

V období horkých slunných dnů je nezbytné, aby dítě mělo dostatečný příjem tekutin. U dětí je ve srovnání s dospělými množství tělesné vody procentuálně vyšší. U kojenců podíl vody na tělesné hmotnosti tvoří 75-80%. Již ztráta 10% z tělesné hmotnosti může být pro nejmenší děti kritická. Denní potřeba vody je závislá na věku dítěte, u dětí od 10. dne do 7. měsíce je to 150-160 ml/kg. Zdravým kojencům v období prvních 6 měsíců odpovídající množství tekutin plně zabezpečuje dostatečné kojení, případně mléčná formule umělé výživy. Pokud je venku opravdu velmi horko, můžeme kojenci nabídnout menší množství dětského ovocného čaje, neslazeného, připraveného z kojenecké vody.

 

Doporučujete pro transport spíše kočárek nebo šátek?

 

Nepohlížela bych na šátek na nošení jako na náhražku kočárku. Na delší procházky bych doporučila kočárek, na kratší vzdálenosti šátek. Vždy je třeba u novorozenců podpírat hlavičku a dbát na to, aby se šátek nezařezával do nožiček a ručiček dítěte. Nošení v šátku na zádech bych doporučila až od čtyř až pěti měsíců.

 

Od kdy lze miminko (venku) koupat?

 

Mořská voda miminkům nevadí, jen je dobré pohlídat, ať se jim nedostane do očí nebo do úst. Ve stojatých vodách bych dítě do jednoho roku věku nekoupala. I u starších dětí je riziko vzniku kožní vyrážky ve stojatých vodách , kde se mohou vyskytovat sinice, vysoké. Při náhodném spolykání vody může dítě dostat i průjmovité onemocnění. Po koupání je vhodné kůži opláchnout pitnou vodou a ošetřit pokožku dětským krémem.

 

Na co dalšího je u letních novorozenců třeba dát pozor?

 

Časté je také poštípání hmyzem, kterému se dá předcházet dobře upevněnou moskytiérou.

 

Na otázky týkající se "letních miminek", odpovídá dětská lékařka Sylva Zajícová, která působí v Ostravě a v Praze:

 

Vyšlo v časopise Miminko 7-8/2009

Autor: www.evalabusova.cz/ordinace/letni.php