Masáže dětiček? No a proč ne?

 

My sami víme, jak je masáž příjemná a rádi si toto hýčkání těla i duše dopřejeme. Proč ho tedy nedopřát i svému dítěti? 

 

Masáž miminka je velmi šetrná a jemná. Podobá se hlazení a dotykové relaxaci a nemůže tedy miminku nijak ublížit. Je vhodná v kterémkoliv věku, tedy od novorozených miminek až po děti odrostlejší. Pro děti zdravé, postižené i předčasně narozené. U dětí postižených nebo předčasně narozených působí tyto masáže obzvláště účinně a mají velmi blahodárný vliv na jejich zdraví a vývoj. 

 

V dnešní době je vzájemných dotyků čím dál méně. Není prostě čas a chuť. Snažíme se dětem zajistit správný rozvoj spoustou edukačních hraček, od raného věku je zapojujeme do vzdělávání a zapomínáme na přirozenou potřebu kontaktu. Děti jsou hladové po dotycích, a když jim tento způsob komunikace nabídneme, s otevřeným srdcem a radostí jej přijmou. 

 

A tak nezapomínejme se dotýkat nejen miminek, ale především nepřestávejme s tím ani u větších dětí :)

 

Jak tedy začít?

 

Důležité je se rozhodnout a mít chuť pokračovat. Nejjednodušším způsobem, jak se naučit správnou techniku a principy masáže, je absolvovat kurz, kde se vše naučíte, zkonzultujete případné problémy, dozvíte se i další důležité informace o olejích, používání aromaterapie, základech cvičení s miminkem. To vše s ukázkami a vlastním nácvikem pod dohledem odborného lektora. Výhodou je okamžitá zpětná vazba a možnost konzultace všech otázek, které vás napadnou.

 

Kurz je vhodný absolvovat ještě před narozením miminka s další návštěvou po návratu z porodnice, kdy se prakticky znovu nazkouší samotná technika masáží a technika cvičení, ale jak je uvedeno není nikdy pozdě začít, takže je možné masírovat i starší děti.

 

A jak dítě doteky vnímá?

 

Hmat je vyvinut již v 6 týdnu prenatálního vývoje a je tedy prvním smyslem, který používáme. Kůže a receptory reagují na své okolí a zachycují jakékoliv změny, sledují, co naše tělo dělá, jak se pohybuje. Nejcitlivější je kůže na rtech a jazyku, kde je vjem velmi intenzivní a detailní.

 

Účinky masáže:

 

 • první navazování komunikace a maminka svému dítěti lépe porozumí,
 • prohlubování vazby mezi rodičem a dítětem (např. u dětí adoptovaných nebo osvojených je toto velmi zřejmé),
 • lepší soustředění, relaxace a usínání dítěte,
 • posilování imunity, podpora správného dýchání,
 • prokrvování orgánů,
 • stimulace pokožky, zlepšení jejího stavu např. při atopickém ekzému a při suché pokožce,
 • zlepšení stavu alergií, astma, hyperaktivity při LMD,
 • zpevnění svalstva nebo naopak uvolnění spastických dětí,
 • odstranění poporodních traumat,
 • zmírnění a odstranění novorozeneckých kolik,
 • a mnoho dalších...

Při masáži dochází k uvolnění a zklidnění. Děťátko se nám zcela odevzdá a prohlubuje se jeho důvěra a láska k nám. Je vhodné, abychom do masírování zapojili i tatínka, protože mu tím dáváme možnost prohloubit jeho vztah k dítěti již od počátku.

 

Autor: MonPeri

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení