Porodnice Český Krumlov

cesky-krumlov


Nad Nemocnicí 153, 381 27 Český Krumlov

+420 380 761 111

http://www.nemckr.cz

Gynekologicko - porodnické oddělení, Nemocnice Český Krumlov


 

Kontaktní údaje

Zařízení
Gynekologicko - porodnické oddělení, Nemocnice Český Krumlov
Typ zařízení
krajské
Adresa
Nad Nemocnicí 153, 381 27 Český Krumlov
Kontakt
tel. 380 761 111 (ústředna), www.nemckr.cz
tel. 380 761 252 - gynekologie-lůžková část
tel. 380 761 295 - gynekologie-ambulance
tel. 380 761 261 - porodnice - porodní sály
Primář
MUDr. Jan Shon, tel. 380 761 264, JanShon@seznam.cz
Vrchní sestra
Lenka Trojáková, tel. 380 761 394
Kurz předporodní přípravy
Bc.Lenka Trojáková www.budumama.cz
Těhotenské cvičení
Bc.Lenka Trojáková www.budumama.cz

Předporodní kurz

Kurzy pořádají v prostorách našeho oddělení porodní asistentky Mgr. Lenka Trojáková a Jana Suchá každou středu od 17:30 do 19:30 hod. Trvají 6 týdnů a jejich součástí je cvičení těhotných, protahovací cviky, nácviky dýchání a tlačení, informace o porodu a jeho alternativních formách. Součástí lekcí je také prohlídka porodních sálů. Cena kurzu je 1300,-Kč a objednat se je možno na tel. čísle: +420 380 065 301. Více informací získáte na www.budumama.cz

Co s sebou do porodnice

Na porodní sál:
Doklady:
:: občanský průkaz
:: těhotenskou průkazku
:: průkaz zdravotní pojišťovny
:: provdané maminky - oddací list
:: svobodné maminky - rodný list
:: rozvedené maminky - rodný list, rozvodový list
:: ovdovělé maminky - rodný list, úmrtní list manžela
:: cizinky - pas, průkaz pojištěnce, těhotenský průkaz, dohodu o jménu dítěte
:: pokud si svobodná nebo rozvedená maminka přeje, po domluvě s otcem dítěte, aby dítě mělo příjmení po svém otci, musí být přiložen doklad o určení otcovství.

Ostatní:
:: obuv na přezutí (nejlépe omyvatelnou)
:: delší triko nebo noční košili (místo andělíčka)
:: něco k pití
:: relaxační hudbu, vonný olej
:: přípravek YAL gel, místo klystýru (není nutný)
:: videokameru nebo fotoaparát
:: olej na masáže

Na oddělení šestinedělí:
Pro maminku
Hygienické potřeby:
:: mýdlo
:: hřeben
:: zrcátko
:: zubní kartáček a pasta
:: balzám na rty
:: krém na obličej, ruce, tělo
:: šampon
:: mýdlo na stehy
:: 2-3 ručníky
:: prodyšné porodnické vložky
:: papírové kapesníky
:: toaletní papír

Ostatní:
:: podprsenku na kojení
:: vložky do podprsenky
:: hojivou mast na poraněné bradavky
:: chrániče bradavek
:: porodnické nebo bavlněné kalhotky
:: župan
:: ponožky
:: 2-3 noční košile (nejlépe s rozepínáním vpředu)
:: mobilní telefon a nabíječku
:: nafukovací kruh pro lepší sezení po šití
:: knížku
:: vitamíny a léky, které užíváte
:: tašku na špinavé oblečení (ne igelitku - prádlo by se mohlo zapařit a plesnivět)

Pro miminko:
:: papírové pleny
:: vlhké ubrousky na zadeček

Přítomnost otce u porodu

Přítomnost otce u porodu je významnou psychickou podporou rodičky, ale má i příznivý fyziologický vliv na průběh porodu. Českokrumlovská nemocnice zrušila poplatek za přítomnost otce u porodu: "Přítomnost tatínka u porodu je u nás samozřejmostí. Rádi bychom vyslali signál, že tatínci jsou u nás skutečně vítáni" dodává ředitel nemocnice Jaroslav Šíma

Bezbolestný porod

Porod dítěte je jistě pro každou matku jeden z nejkrásnějších okamžiků v životě. Naším cílem je pomoci Vám prožít tyto chvíle radostně, v psychické a fyzické pohodě a bez bolesti. Proto Vám nabízíme porod v epidurální analgesii, tzv. bezbolestný porod.

Metoda spočívá v tom, že v určité fázi porodu, když jsou děložní stahy velmi bolestivé, je do bederní oblasti páteře injekčně aplikována znecitlivující látka. Matka přestane vnímat stahy dělohy bolestivě, ale přitom je zachována její pohyblivost. Tím pádem není nijak narušena spolupráce rodičky a porodníka při tlačení ve II. době porodní. Tato metoda je dokonale bezpečná jak pro matku, tak i pro plod.

Alternativní porod

Alternativní vedení porodu znamená komplexní přístup, jehož součástí je respektování obecných principů porodnictví, ale zároveň vychází vstříc přáním rodičky a podporuje její aktivní roli v těhotenství a při porodu. Tyto porody nabízíme všem ženám, které o ně mají zájem a mají fyziologický průběh gravidity.

Základní podmínkou je informování rodičů a všech možnostech, aby si mohli rozmyslet, zda je budou chtít využít. Informace získávají v předporodních kurzech, které kromě teorie obsahují i cvičení pro těhotné a prohlídku porodních sálů. Tuto možnost mají samozřejmě i rodiče, kteří se
kurzů nezúčastní, pokud si domluví termín prohlídky telefonicky na porodním sále (tel: 380 761 261). Rodička se seznámí s prostředím a potom má pocit, že vstupuje do známých míst, což na ni působí pozitivně. Může si sama zvolit odpovídající formu předporodní přípravy.

Pokud se nastávající maminka rozhodne rodit v Nemocnici Český Krumlov, a.s., je žádoucí, aby absolvovala tzv. "předpříjem" na porodním sále. Jedná se administrativní úkon, kdy následně při vlastním přijmu rodičky na porodní sál dojde ke zkrácení doby těchto administrativních postupů.
Zařízení sálu se minimálně podobá nemocničnímu, což vzbuzuje pocit důvěry. Maminka má možnost využívat všech poloh, není omezena ve volném pohybu, tím je využíváno působení gravitace, která napomáhá lepšímu postupování porodu. Rodička si může zvolit polohu, která je pro ni nejpřirozenější a nejméně bolestivá.

Během celého porodu může být přítomna blízká osoba (maximálně 2 osoby), nejčastěji nastávající otec, který ji přináší psychickou oporu a pocit bezpečí. Rodička není omezována v příjmu tekutin. Součástí vybavení porodního sálu jsou pomůcky pro relaxaci, např. míče a ribstole, které slouží k uvolnění svalů pánevního dna, žíněnka nebo porodnická "hruška", na kterých lze zaujmout jakoukoli úlevovou polohu v I. i II.době porodní, eventuálně na nich porodit. Dále může rodička k omezení bolesti využít sprchování zad a podbřišku teplou vodou ve sprchovém koutě, nebo strávit tuto dobu ve vaně.

Rodičkám, které alternativní metody nevyužijí, porodnice nabízí za splnění určitých podmínek porod v epidurální analgesii. Po porodu je ženě ihned umožněn kontakt s dítětem a první přiložení k prsu.
Poskytujeme po dohodě možnost ambulantních nebo utajených porodů.

 

Rooming in

Rooming in je systém zajišťující nepřetržitý kontakt matky s novorozencem, což je pro oba ideální. Umožňuje mamince, aby mohla kojit jak dítě potřebuje a naučila se o ně co nejdříve pečovat.

S péčí o miminko pomáhá matce novorozenecká sestra a porodní asistentka. Opouští-li matka dítě, tak jen na dobu nezbytně nutnou a v tom případě požádá sestry o dohled nad dítětem.

Nadstandardní pokoje

Na oddělení jsou 3 jednolůžkové nadstandardně vybavené pokoje. 1 na šestinedělí s vlastním, ale odděleným sociálním zařízením, televizí, ledničkou a telefonem a 2 pokoje na gynekologickém oddělení s televizí, ledničkou, telefonem a sociálním zařízením na pokoji.

Za pokoj na oddělení šestinedělí se platí 350,-Kč/den, za pokoj na gynekologickém oddělení 350,- Kč/deně. Možnost další osoby (např. partnera) na přistýlce je možná za příplatek 170,- Kč/den.

Délka pobytu po porodu

:: spontánní porod: 3 dny
:: císařský řez: 5 dní

 

Fotogalerie

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení