Porodnice Jindřichův Hradec

jindrichuv-hradec


Nemocnice Jindřichův Hradec, a.s.

U Nemocnice 380/III

377 38 Jindřichův Hradec

+420 384 376 111

www.nemjh.cz

Gynekologicko - porodnické oddělení, Nemocnice Jindřichův Hradec


 

 
 
MUDr. Jiří Štětka
MUDr. Jiří Štětka
Primář
 
 
 384 376 305
Mgr. Jitka Machová
Mgr. Jitka Machová
Vrchní sestra
 
 
 384 376 161
 

Porodní sály

Porodní sály se nachází ve 2. podlaží pavilonu B. Jsou zde od února roku 2007, kdy byla tato část pavilonu otevřena po celkové rekonstrukci.


Předporodní kurzy

Nastávající maminky mají možnost navštěvovat kurzy předporodní přípravy. Kromě těchto předporodních kurzů mohou maminky využít i další služby jako je cvičení v těhotenství, které přispívá k udržení fyzické i psychické kondice v tomto období, dále pak cvičení po porodu a laktační poradenství. Tyto kurzy zajišťuje porodní asistentka Mgr. Lucie Ottová, která pracuje na novorozeneckém oddělení. Bližší informace na tel. 606 174 651 nebo na webových stránkách www.proporod.cz

 

Čekatelský pokoj 1 a 2

Na porodních sálech se nachází 2 jednolůžkové čekatelské pokoje, tzv. odpočívárny. Jsou určeny pro první dobu porodní. Na obou pokojích může být s rodičkou doprovázející osoba.

 

Porodní box 1

Porodní box 1 je jedním ze 3 samostatně oddělených porodních boxů. Je určen především pro druhou dobu porodní. Je vybaven porodním lůžkem, výhřevným lůžkem pro ošetření novorozence, KTG přístrojem. Součástí tohoto boxu je bezbariérové sociální zařízení.

 

Porodní box 2

Je určen především pro druhou dobu porodní. Porodní box 2 je vybaven porodním lůžkem, výhřevným lůžkem pro ošetření novorozence, KTG přístrojem. Z porodního boxu 2 se dá přejít přes sociální zařízení do porodního boxu 3.

 

Rodičky mohou využít ve všech prostorách porodních sálů CD přehrávač pro poslech relaxační hudby, balónovou židli, gymnastické míče, žíněnky, aromaterapii a vaginální napářku. Porodní box 3 je vybaven žebřinami. Oba čekatelské pokoje a porodní box 3 jsou vybaveny televizorem.

 

Porodní box 3

Porodní box 3 je určen rodícím ženám zejména pro první dobu porodní. Box je vybaven dvoulůžkem, kde najde pohodlí i blízká osoba rodičky.

 

Porodní plán

Naše zařízení pracuje s porodním plánem. V období před porodem si může nastávající maminka sestavit svůj porodní plán nebo má k dispozici námi vytvořený porodní plán. Je dostupný v prenatálních poradnách nebo je ke stažení zde. Pokud jsou přání a požadavky v porodním plánu reálné a nevyskytnou se neočekávané komplikace, snaží se personál porodního sálu vyjít nastávajícím maminkám maximálně vstříc.

 

Porody

V našem zařízení vedeme porody po domluvě s pediatry od 34. týdne gravidity, součástí dětského oddělení je jednotka intermediární péče pro nedonošené novorozence. Do 34. týdne gravidity překládáme těhotné s hrozícím předčasným porodem do spádového perinatologického centra v Českých Budějovicích a vzhledem k nedonošenosti novorozence preferujeme porod na vyšším pracovišti.

 

Samozřejmostí v našem zařízení je dostupnost týmu—porodník, pediatr a ARO tým po celých 24 hodin.

 

První doba porodní

V průběhu první doby porodní preferujeme alternativní přístup — využívání různých relaxačních pomůcek a techniky (gymnastické míče, masážní pomůcky, žíněnky, muzikoterapie, teplá lázeň, aromaterapie). Předností porodních sálů je možnost hydroanalgezie v hydromasážní vaně. V indikovaných případech je možná i epidurální analgezie.

 

Hydroanalgezie
Na konci roku 2011 byla pořízena na porodní sály nová hydromasážní vana. Relaxační koupel v hydromasážní vaně má výrazný vliv na zmírnění porodních bolestí, zkrácení celého porodu a snížení podávání léků proti bolesti během porodu. Koupel v hydromasážní vaně je rodícími ženami velmi oblíbena.

 

Druhá doba porodní

Vlastní porod probíhá na polohovatelném porodním lůžku v poloze klasické vleže, v pololeže nebo v polosedě.

 

Bezprostředně po porodu může být miminko položeno na bříško maminky. Miminko je ošetřeno ve výhřevném lůžku v přítomnosti maminky a je přiloženo k prsu. Po porodu zůstává maminka s novorozencem a doprovodem ještě 2 hodiny na porodním sále. Společně jsou pak přeloženi na oddělení šestinedělí.

 

Dále nabízíme

  • Samozřejmostí je možnost použití fotoaparátu na porodních sálech.
  • Prohlídky porodních sálů, nejlépe po předchozí domluvě na výše uvedených kontaktech
  • Přítomnost blízké osoby u porodu

 

Doprovod při porodu

Nastávající maminku může při spontánním porodu doprovázet maximálně 1 osoba, která může být přítomna po celou dobu porodu – během všech porodních dob. Tato služba není zpoplatněna. U porodů císařským řezem není přítomnost blízké osoby možná.

 

Šestinedělí

Oddělení šestinedělí se nachází od roku 2007, kdy byla provedena celková rekonstrukce pavilonu, ve 3. podlaží pavilonu B.

 

Standardní pokoje

Oddělení disponuje dvoulůžkovými a třílůžkovými standardními pokoji. Součástí pokojů je sociální zařízení a prostor pro péči o novorozence (přebalování, koupání). Na některých pokojích je televizor. Maminky mají k dispozici čajovou kuchyňku s varnou konvicí a lednicí.

 

Nadstandardní pokoje

Na oddělení jsou tři jednolůžkové nadstandardní pokoje, které jsou vybaveny televizorem a lednicí.

 

Jeden z nadstandardních pokojů je nadstandard „speciál“, kde může s maminkou a novorozencem strávit dny po porodu blízká osoba. Nadstandardní pokoje jsou zpoplatněny, ceník ke stažení naleznete zde.

 

Součástí pokojů je sociální zařízení a místnost pro péči o novorozence (přebalování, koupání).

 

Pokoj pro maminky po operativních porodech

Tento pokoj je v těsné blízkosti sesterny a je určen maminkám, které potřebují po porodu intenzivnější péči. Většinou jsou zde sledovány po dobu 24 hodin po porodu, pak jsou přemístěny na standardní ev. na nadstandardní pokoj.

 

Kojící místnost

Trendem péče o šestinedělky v českých porodnicích je podpora kojení jako přirozené výživy novorozenců. Jeho důležitou součástí je i tzv. laktační poradenství. Na odděleních šestinedělí jsou pro tuto činnost speciálně vyškolené porodní asistentky a dětské sestry. Jejich úkolem je pomáhat maminkám při začátku kojení, nácvik správných technik kojení, péče o prsy, případně řešení obtíží při nástupu laktace.

 

Novinkou je zřizování tzv. kojících místností. Cílem je dosažení ještě vyšší úrovně laktačního poradenství, širší možnost předávání informací o kojení a také individuální péče při potížích na začátku kojení. Přitom je tak umožněno dbát na soukromí a intimitu každé maminky.

 

Společným úsilím gynekologicko- porodnického oddělení a dětského oddělení ve spolupráci s firmou Medela se v jindřichohradecké nemocnici podařilo takovou místnost vybudovat jako prvním v Jihočeském kraji. Je vybavena speciálním kojícím polohovatelným křeslem s kojícím polštářem, řadou speciálních mechanických i elektrických odsávaček mléka firmy Medela, televizí s výukovými programy, přebalovacím pultem a množstvím informačních materiálů. První zkušenosti a ohlasy uživatelek naší kojící místnosti jsou velmi příznivé. Pomůcky, které si maminky u nás vyzkoušely, mohou zakoupit v naší nemocniční lékárně.

 

Návštěvy na oddělení šestinedělí

Návštěvy na porodnici jsou denně ve vyhrazených prostorách oddělení. Návštěvy na pokojích jsou možné pouze na nadstandardních pokojích z důvodu zachování soukromí.

 

Délka hospitalizace
Nejsou-li komplikace ze strany maminky i novorozence, propouštíme po spontánním porodu obvykle 4. poporodní den. Po porodu císařským řezem propouštíme 5. poporodní den.

 

Do porodnice doporučujeme
Pokud si nastávající maminka není jistá, jaké si vzít nejvhodnější věci s sebou do porodnice, může jí pomoci námi vytvořený seznam. Je dostupný v prenatálních poradnách nebo ke stažení zde.

 

K porodu si může nastávající maminka předem vyplnit anamnézu, která je ke stažení zde.

Jindřichův Hradec-1   Jindřichův Hradec-2  Jindřichův Hradec-3

Zpět do obchodu