Porodnice Jindřichův Hradec

jindrichuv-hradec


U Nemocnice 380/III, 377 38 Jindřichův Hradec

+420 384 376 111

http://www.hospitaljh.cz

Gynekologicko - porodnické oddělení, Nemocnice Jindřichův Hradec


 

Kontaktní údaje

Zařízení
Gynekologicko - porodnické oddělení, Nemocnice Jindřichův Hradec
Typ zařízení
krajské
Adresa
U Nemocnice 380/III, 377 38 Jindřichův Hradec
Kontakt
tel. 384 376 111 (ústředna), sekretariat@hospitaljh.cz, www.hospitaljh.cz
Primář
MUDr. Jiří Štětka - Tel.: +420 384 376 305 - E-mail: stetka@nemjh.cz
Vrchní sestra
Mgr. Jitka Machová - Tel.: +420 384 376 161 - E-mail: machova@nemjh.cz

Gynekologie

Oddělení gynekologie je umístěno ve 2. podlaží pavilonu C. V roce 2014 zde proběhla celková rekonstrukce.

Gynekologické oddělení poskytuje komplexní diagnostickou a léčebnou péči v širokém spektru gynekologických onemocnění, konzervativním či operačním způsobem léčby.

Standardní pokoje

Oddělení disponuje 6 standarními pokoji. Kapacita těchto pokojů je 2 až 3 lůžka. Součástí některých standardních pokojů je vlastní sociální zařízení.

Na oddělení je pacientkám k dispozici čajová kuchyňka s chladničkou, rychlovarnou konvicí a návštěvní koutek s televizorem.

Nadstandardní pokoje


Na oddělení jsou 2 jednolůžkové nadstandardní pokoje. Jejich součástí je vlastní sociální zařízení. Jsou vybaveny televizorem a chladničkou. Pobyt na těchto pokojích je zpoplatněn (400,- Kč/den).

Pooperační pokoj


Tento třílůžkový pokoj je určen pro pacientky po gynekologických operacích, u kterých je nutná intenzivnější péče a monitorace. Obvykle 1. pooperační den jsou operantky přemístěny na standardní, ev. na nadstandardní pokoj. Součástí je vlastní sociální zařízení.

Návštěvy na oddělení gynekologie


Návštěvy pacientek jsou možné každý den, doporučujeme spíše v odpoledních hodinách. Z důvodu zachování soukromí a intimity ostatních pacientek jsou návštěvy na pokojích povoleny pouze na pokojích nadstandardních, v ostatních případech jen v prostorách pro tyto účely vyhrazených.

Porodní sály

Porodní sály se nachází ve 2. podlaží pavilonu B. Jsou zde od února roku 2007, kdy byla tato část pavilonu otevřena po celkové rekonstrukci.

Předporodní kurzy


Nastávající maminky mají možnost navštěvovat kurzy předporodní přípravy. Tyto kurzy zajišťuje porodní asistentka Bc. Lucie Hantová, která pracuje na našem oddělení. Bližší informace na tel. 723 561 537 nebo na webových stránkách www.studiotehulka.cz

Vyšetřovna porodních sálů

Čekatelský pokoj
Na porodních sálech se nachází 1 dvoulůžkový čekatelský pokoj, tzv. odpočívárna. Je určen pro první dobu porodní.

Porodní box 1
Porodní box 1 je jedním ze 3 samostatně oddělených porodních boxů. Je určen především pro druhou dobu porodní. Je vybaven porodním lůžkem, výhřevným lůžkem pro ošetření novorozence, KTG přístrojem.

Součástí tohoto boxu je bezbariérové sociální zařízení.

Porodní box 2
Je určen především pro druhou dobu porodní. Porodní box 2 je vybaven porodním lůžkem, výhřevným lůžkem pro ošetření novorozence, KTG přístrojem. Z porodního boxu 2 se dá přejít přes sociální zařízení do porodního boxu 3.

Porodní box 3
Porodní box 3 je určen rodícím ženám zejména pro první dobu porodní, pokud se rozhodne rodička prožít svůj porod s doprovázející blízkou osobou.

Proto je tento box vybaven dvoulůžkem, kde najde pohodlí i blízká osoba rodičky. Lůžko lze upravit i pro případný porod, což vyžaduje spolupráci blízké osoby rodičky při porodu.

Tento box je vybaven televizorem.

Porodní plán
Naše zařízení pracuje s porodním plánem. V období před porodem si může nastávající maminka sestavit svůj porodní plán nebo má k dispozici námi vytvořený porodní plán. Je dostupný v prenatálních poradnách nebo je ke stažení zde. Pokud jsou přání a požadavky v porodním plánu reálné a nevyskytnou se neočekávané komplikace, snaží se personál porodního sálu vyjít nastávajícím maminkám maximálně vstříc.

Porody
V našem zařízení vedeme porody po domluvě s pediatry od 32. týdne gravidity, součástí dětského oddělení je jednotka intermediární péče pro nedonošené novorozence. Do 32. týdne gravidity překládáme těhotné s hrozícím předčasným porodem do spádového perinatologického centra v Českých Budějovicích a vzhledem k nedonošenosti novorozence preferujeme porod na vyšším pracovišti.

Samozřejmostí v našem zařízení je dostupnost týmu—porodník, pediatr a ARO tým po celých 24 hodin

První doba porodní
V průběhu první doby porodní preferujeme alternativní přístup — využívání různých relaxačních pomůcek a techniky (gymnastické míče, masážní pomůcky, žíněnky, muzikoterapie, teplá lázeň, aromaterapie). Předností porodních sálů je možnost hydroanalgezie v hydromasážní vaně. V indikovaných případech je možná i epidurální analgezie. Novinkou v porodnické analgezii je přípravek Entonox.

Hydroanalgezie
Na konci roku 2011 byla pořízena na porodní sály nová hydromasážní vana. Relaxační koupel v hydromasážní vaně má výrazný vliv na zmírnění porodních bolestí, zkrácení celého porodu a snížení podávání léků proti bolesti během porodu. Koupel v hydromasážní vaně je rodícími ženami velmi oblíbena.

Entonox
Jedná se o směs medicinálních plynů ve složení 50 % oxidu dusného a 50 % kyslíku. Jde o bezpečné inhalační anagetikum, kdy je potřeba rychlého nástupu a rychlého ústupu účinku, proto ho lze velmi dobře využít právě při porodu. Maminkám pomáhá zvládat bolestivé kontrakce a současně si co nejvíce užít pocit přirozeného porodu. Tento prostředek není hrazen z veřejného zdravotního pojištění, platba dle ceníku zde.

Druhá doba porodní
Vlastní porod probíhá na polohovatelném porodním lůžku v poloze klasické vleže, v pololeže nebo v polosedě.

Po porodu
Bezprostředně po porodu může být miminko položeno na bříško maminky. Miminko je ošetřeno ve výhřevném lůžku v přítomnosti maminky a je přiloženo k prsu. Po porodu zůstává maminka s novorozencem a doprovodem ještě 2 hodiny na porodním sále. Společně jsou pak přeloženi na oddělení šestinedělí.

Dále nabízíme

  • Samozřejmostí je možnost použití fotoaparátu na porodních sálech.
  • Prohlídky porodních sálů, nejlépe po předchozí domluvě na výše uvedených kontaktech
  • Přítomnost blízké osoby u porodu
  • Možnost odvedení porodu gynekologem z prenatální poradny po domluvě s primářem oddělení

Doprovod při porodu
Nastávající maminku může při spontánním porodu doprovázet maximálně 1 osoba, která může být přítomna po celou dobu porodu – během všech porodních dob. Tato služba není zpoplatněna. U porodů císařským řezem není přítomnost blízké osoby možná.


Šestinedělí

Oddělení šestinedělí se nachází od roku 2007, kdy byla provedena celková rekonstrukce pavilonu, ve 3. podlaží pavilonu B.

Standardní pokoje
Oddělení disponuje dvoulůžkovými a třílůžkovými standardními pokoji. Součástí pokojů je sociální zařízení a prostor pro péči o novorozence (přebalování, koupání). Na některých pokojích je televizor. Maminky mají k dispozici čajovou kuchyňku s varnou konvicí a lednicí.

Nadstandardní pokoje
Na oddělení jsou tři jednolůžkové nadstandardní pokoje, které jsou vybaveny televizorem a lednicí.

Jeden z nadstandardních pokojů je nadstandard „speciál“, kde může s maminkou a novorozencem strávit dny po porodu blízká osoba. Nadstandardní pokoje jsou zpoplatněny.

Součástí pokojů je sociální zařízení a místnost pro péči o novorozence (přebalování, koupání).

Pokoj pro maminky po operativních porodech
Tento pokoj je v těsné blízkosti sesterny a je určen maminkám, které potřebují po porodu intenzivnější péči. Většinou jsou zde sledovány po dobu 24 hodin po porodu, pak jsou přemístěny na standardní ev. na nadstandardní pokoj.

Kojící místnost
Trendem péče o šestinedělky v českých porodnicích je podpora kojení jako přirozené výživy novorozenců. Jeho důležitou součástí je i tzv. laktační poradenství. Na odděleních šestinedělí jsou pro tuto činnost speciálně vyškolené porodní asistentky a dětské sestry. Jejich úkolem je pomáhat maminkám při začátku kojení, nácvik správných technik kojení, péče o prsy, případně řešení obtíží při nástupu laktace.

Novinkou je zřizování tzv. kojících místností. Cílem je dosažení ještě vyšší úrovně laktačního poradenství, širší možnost předávání informací o kojení a také individuální péče při potížích na začátku kojení. Přitom je tak umožněno dbát na soukromí a intimitu každé maminky.

Společným úsilím gynekologicko- porodnického oddělení a dětského oddělení ve spolupráci s firmou Medela se v jindřichohradecké nemocnici podařilo takovou místnost vybudovat jako prvním v Jihočeském kraji. Je vybavena speciálním kojícím polohovatelným křeslem s kojícím polštářem, řadou speciálních mechanických i elektrických odsávaček mléka firmy Medela, televizí s výukovými programy, přebalovacím pultem a množstvím informačních materiálů. První zkušenosti a ohlasy uživatelek naší kojící místnosti jsou velmi příznivé. Pomůcky, které si maminky u nás vyzkoušely, mohou zakoupit v naší nemocniční lékárně.

Návštěvy na oddělení šestinedělí
Návštěvy na porodnici jsou denně ve vyhrazených prostorách oddělení. Návštěvy na pokojích jsou možné pouze na nadstandardních pokojích z důvodu zachování soukromí.

Délka hospitalizace
Nejsou-li komplikace ze strany maminky i novorozence, propouštíme po spontánním porodu obvykle 4. poporodní den. Po porodu císařským řezem propouštíme 5. poporodní den.

Do porodnice doporučujeme
Pokud si nastávající maminka není jistá, jaké si vzít nejvhodnější věci s sebou do porodnice, může jí pomoci námi vytvořený seznam. Je dostupný v prenatálních poradnách.

K porodu si může nastávající maminka předem vyplnit anamnézu.

 

Fotogalerie

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení