Porodnice Ivančice

ivancice

 


Široká 16/401, 664 95 Ivančice

 546 439 411

 http://www.porodnice-ivancice.cz

Gynekologicko - porodnické oddělení, Nemocnice Ivančice, p.o.


 

Kontaktní údaje

 

Zařízení
Gynekologicko - porodnické oddělení, Nemocnice Ivančice, p.o.
Typ zařízení
krajské
Adresa
Široká 16/401, 664 95 Ivančice
Kontakt
tel. 546 439 411, www.nspiv.cz, sekretariat@nspiv.cz , www.porodnice-ivancice.cz
  • Porodní sál, ambulance porodního sálu : tel.: 546 439 487 (nonstop) Gynekologické oddělení, šestinedělí : tel.: 546 439 484 (nonstop) Gynekologická ambulance : tel.: 546 439 486, denně od 7:00 hod. do 15:00 hod. Dny otevřených dveří : v.s. J. Štetinová, tel.: 546 439 482, 487 Cvičení pro těhotné - rehabilitační oddělení : tel.: 546 439 583

 

Předporodní kurz

 

Každý poslední čtvrtek v měsíci v době od 15.00 hod. do 17.00 hod. organizuje tým našeho gynekologicko-porodnického oddělení předporodní kurz pro těhotné. Ve většině případů přicházejí těhotné ženy i s partnery. Kurz vede primář gynekologicko-porodnického oddělení, vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení a vrchní sestra novorozeneckého oddělení. Kurz je složen z teoretické části, kdy nastávajícím maminkám předáváme informace o konci těhotenství, průběhu kolem porodu a době šestinedělí. Optimálně kurz probíhá formou diskuze, kdy se snažíme ženám zodpovědět vše co chtějí vědět o svém budoucím pobytu v naší porodnici. Po skončení diskuzní části následuje prohlídka porodního sálu, oddělení šestinedělí a novorozeneckého oddělení.

Kurz je v této době bez poplatku a všichni nastávající rodiče jsou srdečně zváni.

 

Cvičení pro těhotné

 

Naše nemocnice umožňuje také plavání a cvičení pro těhotné ženy, které je vedeno fyzioterapeutkou a probíhá v prostorách rehabilitačního oddělení každé pondělí od 15.00 hod do 16.00 hod. Těhotné ženy se mohou zaevidovat na této akci po krátké předchozí domluvě na tel. čísle: 546 439 583. Cvičení je za poplatek 35 Kč/hod.

 

Porodní sál

 

Porodní sál má tři samostatné boxy, které jsou moderně vybaveny a nabízí rozmanité možnosti prožívání porodu. Personál naší porodnice vždy preferuje přirozený způsob vedení porodu. Pokud je nějaký důvod ukončení těhotenství plánovaným císařským řezem, vždy tuto skutečnost s těhotnou ženou dopředu projednáme a naplánujeme. Těhotná žena si může k porodu přinést porodní plán, kde nám v přehledné formě napíše své představy a přání ohledně vedení porodu. Tento plán nám předá při příjmu na porodní sál a náš personál se vždy snaží, pokud je to v našich možnostech, ženě vyhovět. Na porodním sále ženě nabízíme širokou paletu porodnických pomůcek, např. polohovací postele, porodnické vaky, porodnickou stoličku, balony, vanu. Lze využít i aromaterapii ke zmírnění bolesti a celkovému pocitu uvolnění. Sociální zařízení je součástí každého porodnického boxu. Naše porodnice neumožňuje porody do vody, ale těhotná žena může využít prostornou vanu k celkové relaxaci během I. doby porodní.

Žena může mít na porodním sále doprovod. Nejčastěji jde o otce dítěte, ale může jím být i jakýkoliv další člen rodiny, nebo blízký člověk, který rodící ženě bude dělat během porodu společnost a psychickou podporu. Doposud není v naší porodnici tato služba zpoplatněna. Otec může bý přítomen i na operačním sále u plánovaného císařského řezu. Tato služba je zpoplatněna částkou 160 Kč (náklady na jednorázové operační prádlo). Většina plánovaných císařských řezů probíhá ve spinální anestezii, kdy rodička je znecitlivěna v dolní polovině těla a během operace je při vědomí, takže může s partnerem komunikovat. Pokud je nutné ukončení porodu akutním císařským řezem, pak tato operace vždy probíhá v celkové anestezii a přítomnost otce na operačním sále není umožněna. Naše porodnice poskytuje tlumení porodních bolestí tzv. epidurální analgezií. Tato možnost je rodičce v případě potřeby nabídnuta a většina žen si ji u nás velmi chválí. Z porodního děje se vyřadí bolest a často se celková doba porodu zkrátí.

Od ledna 2012 umožňuje naše porodnice odběr pupečníkové krve pro vlastní potřebu. Tato krev pak může být využita k léčbě některých vzácných závažných onemocnění. Odběr je zpoplatněn a je nutné ho dopředu s personálem porodního sálu domluvit.

 

Prenatální poradna při porodním sále

 

Většina obvodních gynekologů předá těhotnou ženu do péče naší prenatální poradny ve 36. týdnu gravidity, tedy měsíc před termínem porodu. Žena by měla být předána do péče porodnice nejpozději v termínu porodu. Při první návštěvě zde se žena zaregistruje, jsou sepsány veškeré informace, kterými pak není žena zatěžována při příjmu k porodu. Žena je vždy kompletně vyšetřena a od 38. týdne gravidity je prováděno kardiotokografické vyšetření. Kontroly probíhají 1x týdně a po termínu porodu 1x za 3 dny. Pokud porod po termínu porodu nezačne samovolně, žena je nejpozději 10. den po termínu porodu přijata na porodní sál a následující den je porod vyvolán. Prenatální poradna slouží také k seznámení ženy s prostředím porodního sálu, jejím personálem a v případě rizikového těhotenství i ke stanovení termínu a způsobu vedení porodu.

 

Oddělení šestinedělí

 

Většinou 2 hodiny po porodu je matka s dítětem přeložena z porodního sálu na oddělení šestinedělí. Toto oddělení disponuje 8 lůžky, která jsou na jednolůžkových, nebo dvoulůžkových pokojích. Každý pokoj je standardně vybaven a má vlastní sociální zařízení - sprchový kout a WC. Personál naší porodnice dbá na to, pokud je to možné, aby maminka trávila s dítětem co nejvíce času - tzv. roaming in. Každý den je zde kontrolována gynekologem a dítě pediatrem. Při nekomplikovaném průběhu je žena propuštěna domů 4. den po porodu (prvorodička), nebo 3. den po porodu (vícerodička). Po císařském řezu odcházejí maminky domů 5. den. Naší snahou je, aby maminka měla před propuštěním domů základní znalosti péče o dítě a zvládala techniku kojení.

Oficiální návštěvní doba na oddělení šestinedělí je od 14:00 hod. do 17:00 hod. Po domluvě je však možné maminku s dítětem navštívit kdykoliv.

 

Novorozenecké oddělení

 

Novorozenecké oddělení je součástí traktu oddělení šestinedělí, takže komunikace s pediatry a dětskými sestrami je bezprostřední. Každá maminka může kdykoliv oslovit dětskou sestru a poradit se jak pečovat o děťátko. Za naši péči jsme byli oceněni plaketou Baby friendly hospital od Světové zdravotnické organizace (WHO). Po propuštění může každá maminka kontaktovat horkou linku při problémech s kojením: 546 439 489.

 

Fotogalerie