Porodnice Stod

Stodská nemocnice, a.s.
Hradecká 600, 333 01 Stod

Tel: +420 377 193 511

E-mail:  info@stod.nemocnicepk.cz 

Tel: Gynekologické oddělení - +420 377 193 622, +420 377 193 620 

E-mail: gynekologie@stod.nemocnicepk.cz 

Náš tým

Personál porodnice je složen ze zdravotníků dvou oddělení.  Péči o těhotnou ženu a následně rodičku zajišťují lékaři, sestry a ošetřovatelky gynekologicko-porodnického oddělení, které v den D doplňují porodní asistentky. Odbornou péči o novorozence zajišťují lékaři a sestry dětského oddělení.  Dětský lékař je přítomen u každého porodu.

Mach Jakub 2

MUDr. Jakub Mach

primář gyn.-por. odd. 

377 193 620
603 553 771
jakub.mach@stod.
nemocnicepk.cz

  

Duffková

Hana Duffková

vrchní sestra 

377 193 622
hana.duffkova@stod.
nemocnicepk.cz 

  

Vrbová

MUDr. Helena Vrbová

primářka dětského oddělení

377 193 593
helena.vrbova@stod.
nemocnicepk.cz

  

siklureta žena

Lenka Švábová, DiS.

staniční sestra novorozenci 

377 193 597
lenka.svabova@stod.
nemocnicepk.cz
 

Na úvod

V naší porodnici přichází ročně na svět  zhruba 600 miminek, což zaručuje vysokou erudici a zkušenost celého týmu. Ten má k dispozici špičkové přístrojové diagnostické i léčebné vybavení. Profesionalitu kombinujeme se vstřícností, empatií, vřelým přístupem a snahou pobyt rodičky i novorozence co nejvíce usnadnit a zpříjemnit. Tomu pomáhá i prostředí - moderní a tiché pokoje s výhledem do parku.

U každého porodu je přítomen pediatr. Upřednostňujeme fyziologické vedení porodů bez zbytečných zásahů. Respektujeme fakt, že porod je primárně proces zcela přirozený. Dítě přikládáme k prsu matky co nejdříve. Péče o fyziologické novorozence probíhá v režimu rooming-in se snahou o plné kojení.

Samotná porodnice je součástí gynekologicko-porodnického oddělení vč. gynekologických sálů, kde je je přijímací místnost a vyšetřovna, dva porodní boxy s vlastní sprchou a sociálním zařízením, v přímém sousedství je sekční sál pro operativně vedené porody. K dispozici je řada porodních pomůcek. Ulevit od porodních bolestí si u nás mohou maminky pomocí prostředků tlumících bolest.

photo-pg-342-550-350-.jpg (550×350)

Těhotenství

Péče o rodičky a novorozence u nás nemusí začínat až samotným porodem, ale klidně již v průběhu těhotenství, a dokonce i dříve. 

V rámci gynekologické péče poskytujeme přímo v nemocnici, ale také v ordinaci v obci Pernarec komplexní gynekologickou péči o dívky, ženy, o těhotné, ale také o ženy, kterým se otěhotnět nedaří. Spolupracujeme i s genetickými centry.

Pro těhotné ženy pořádáme Cvičení pro těhotné a Předporodní kurz.  

S naší porodnicí se můžete detailně seznámit a prohlédnout si ji mnohem dříve, než se přiblíží Váš den D.

Pozvánka na setkání vedení porodnice s těhotnými ženami

Vaše nejčastější dotazy

Jakou péči o těhotné zajišťují gynekologické ambulance SN a kde jsou?

Naše ambulance poskytují komplexní gynekologickou péči, mezi kterou je i péče o těhotné ženy nebo páry a ženy, kterým se dlohodobě nedaří otěhotnět.

 • těhotenská poradna
 • ultrazvuková vyšetření plodu dle doporučení České gynekologické společnosti vč. určení pohlaví,
 • spolupráce s genetickými centry při záchytu vrozených vývojových vad
 • spolupráce s genetickými centry, popř. centry IVF, pro páry a ženy, kterým se dlouhodobě nedaří přirozeně otěhotnět 
 • registrace pacientek stejně jako v ambulanci obvodního gynekologa
 • specializované ambulantní výkony a vyšetření na doporučených ošetřujícího gynekologa
 • konzultace předoperačních i operačních postupů a pooperační rehabilitace a rekonvalescence
 • preventivní prohlídky, vstupní prohlídky před nástupem do zaměstnání aj.
 • poradenství - např. výběr antikoncepce, léčba klimakterických problémů s nechtěným únikem moči, léčba dysfunkčního krvácení, sterilita, endometrióza aj.
 • diagnostika - např. nejasné příčiny bolestí břicha aj.
 • očkování - např. proti nádorům děložního čípku
 • konziliární vyšetření pro další oddělení nemocnice
 • pohotovostní služba
 • přednášková činnost a prevence - plánované rodičovstí, antikoncepce, sexuálně přenosné nemoci, prevence nádorovýách onemocnění, inkontinece, klimakterický syndrom aj.

Ordinační doby a lokace ordinací ve Stodu a Pernarci najdete v sekci Gynekologické ambulance

Kdy se začíná docházet do těhotenské poradny a jak probíhá péče?

Ženy, které se rozhodnou rodit u nás, jsou do naši péče předány obvodním gynekologem zpravidla po 37. týdnu těhotenství. Objednat si první návštvu lze na telefonním čísle 377 193 633. Těhotenskou poradnu absolvuje těhotná jednou týdně až do termínu porodu. Přenášející maminky je potom nutné kontrolovat častěji. S sebou si nezapomeňte přinést moč, těhotenskou průkazku a osobní doklady.

A jak kontroly probíhají? Porodní asistentka nejprve ženu zváží, změří tlak a puls a zkontroluje moč pomocí indikačního papírku. Dále vám bude natáčen kardiotokografický záznam. Pomocí sond uložených na vaše břicho bude přístroj snímat a zapisovat srdeční akci miminka a napětí na vaší děloze. Záznam se většinou natáčí dvacet minut. Nebojte, nebolí to a miminku to nijak neubližuje.

Poté bude následovat vyšetření lékařem, kterému se rozhodně nebojte svěřit se všemi svými problémy. Rád vám vše vysvětlí a pomůže. Lékař zhodnotí kardiotokografický záznam. Pokud uvidíte na záznamu písmeno F, znamená to, že je vaše miminko v naprostém pořádku a v děloze se mu daří dobře.

Standardně u nás v porodnici provádíme ultrazvuk a váhový odhad miminka u všech rodiček. Tím jsme schopní mimo jiné včas odhalit velmi nebezpečnou růstovou retardaci plodu v pokročilém těhotenství. A také maminka dopředu ví, že nebude rodit pětikilové či dokonce větší miminko.

Každá maminka od nás předem dostane většinu dokumentů, které je potřeba vyplnit a podepsat při příjmu k porodu. Dobře víme, že vypisování formulářů a podepisování souhlasů je při porodních bolestech velmi nekomfortní.

Kdy je možné si prohlédnout porodnici už během těhotenství?

Motto primáře MUDr. Jakuba Macha je, že "úspěšný porod začíná dialogem". I z tohoto důvodu organizujeme každých šest týdnů (vždy ve středu od 16 hodin) neformální setkání primáře a těhotných žen a případně jejich partnerů. Budoucí rodiče se zde dozví vše o těhotenství, porodu, prvních dnech novorozence i o samotné porodnici Stodské nemocnice, kterou si mohou při této příležitosti i prohlédnout. Debaty se konají v zasedací místnosti ve 3. NP. Z vestibulu nasměruje návštěvnice recepční.

Primář velmi ochotně komunikuje s těhotnými ženami, aby jedna z nejvýznamnějších událostí jejich života byla i tou nejpříjemnější. Rád odpoví na všechny zvídavé otázky, ať už v rámci setkání nebo na citlivé dotazy i individuálně. Je připraven vyslechout rodičky i jejich přání týkající se průběhu porodu. No prostě neformální setkání jsou ideální k započetí vzájemného dialogu a tedy i úspěšného porodu. Termíny setkání najdete zde: https://stod.nemocnicepk.cz/setkani/ 

Porodnici si lze ale prohlédnout i individuálně mimo termíny setkání. Stačí přijet (ideálně v čase od 8:30 do 14:30). V závislosti na aktuálním vytížení vás porodnicí a novorozeneckým oddělením provedou porodní asistentky nebo sestry.

Jak probíhají předporodní kurzy a jak se na ně objednat? 

Zejména prvorodičky velmi oceňují náš předporodní kurz. Dozvědí se vše o těhotenství, porodu, šestinedělí a další péči o miminko. 

Co kurz obsahuje? Kurz se skládá z osmi lekcí. Každá trvá cca 2 hodiny. Zúčastnit se může i partner. Budeme si s vámi povídat o životním stylu a jeho vlivu na těhotenství, o vhodných vyšetřeních i možných problémech během těhotenství. Samozřejmě popíšeme průběh a alternativy porodu a roli otce při porodu. Seznámíme s možnostmi tlumení bolesti při porodu a s úlevovými polohami (cvičení). Poradíme také, jakou si nachystat výbavičku pro miminko. A zabývat se budeme i průběhem šestinedělí, kojením a péčí o novorozence. A samozřejmě se můžete stále tázat. Na všechno. :)

Kdy a jak se objednat? Objednat se je ideální od 8. týdne těhotenství. Kurz je pak tématicky nastaven od 14. týdne těhotenství, a je proto vhodné jej zhruba v této fázi těhotenství zahájit. Přesný termín je stanoven po naplnění kurzu. Kurz si rezervujte na 603 389 367 nebo 728 238 062. 

Před porodem

I pokud nejste naši pacientkou, nenavštěvujete naše gynekologické ambulance nebo jste u nás nebyla na předporodních vyšetřeních, není nutné se u nás před porodem registrovat. 

K porodu je ovšem vhodné se připravit. a to nejen si zabalit potřebné vybavení, ale i zamyslet se nad tím, jak chcete, aby váš porod probíhal (vhodná je předchozí konzultace s lékařem nebo pomáháme sestavit porodní plán) a jaké nároky máte na následnou poporodní hospitalizaci. Nabízí se možnost pobytu na standradním nebo nadstandardním pokoji. Podrobnosti v kapitole Šestinedělí.  

photo-pg-350-550--.jpg (550×313)

Vaše nejčastější dotazy

Je potřeba se před porodem v porodnici registrovat? 

Ne. K porodu je možné přijet bez předešlého oznámení. Kapacita je dostatečná, abychom přijali každou rodičku, která projeví zájem rodit právě u nás. Stačí jen přijet. Příjem rodiček je nepřetržitý 24 hodině denně, 7 dní v týdnu, 365 dní v roce.

Co si s sebou vzít do porodnice?

Kromě osobních potřeb, jako je oblečení a hygienické potřeby, je důležitá těhotenská průkazka, občanský průkaz, průkaz pojišťovny, dotazník ošetřujícího gynekologa, oddací list nebo potvrzení určení otcovství. 

Kompletní seznam
 • těhotenskou průkazku, popř. všechna další vyšetření související s těhotenstvím – genetické vyšetření, USG, aj.
 • občanský průkaz
 • kartičku pojišťovny
 • dotazník od ošetřujícího gynekologa
 • oddací list, popř. potvrzení o určení otcovství z matriky (u svobodných matek, pokud se rozhodnete, že příjmení dítěte bude po otci dítěte)
 • kojeneckou podprsenku + vložky do podprsenky
 • propínací košili
 • přezůvky
 • župan, kalhotky (vhodné jsou jednorázové)
 • hygienické potřeby (mýdlo neparfémované, ručníky, aj. dle zvyklostí), popř. vložky (vhodné jsou porodnické)
 • pro miminko vlhčené ubrousky a jednorázové pleny (v porodnici dostanete 30 ks na pobyt, což nemusí vždy stačit
 • pro zpříjemnění porodu si můžete přinést balzám na rty, kazetu či CD s relaxační hudbou, masážní olejíček, aromaolejíčky…
 • u porodu je možné použít fotoaparát nebo videokameru

Porod

Naše porodnice je plně připravena k tomu, aby vám na váš den D zůstaly jen ty  nejpříjemnější vzpomínky. V porodním traktu je přijímací místnost a vyšetřovna, dva porodní pokoje s vlastní sprchou a sociálním zařízením. V těsné blízkosti je sekční sál připravený neustále pro operačně vedené porody. Pro rodičky je k dispozici řada porodních pomůcek.

U každého porodu je přítomen pediatr. Upřednostňujeme fyziologické vedení porodů bez zbytečných zásahů. Respektujeme fakt, že porod je primárně proces zcela přirozený. Při splnění potřebných medicínských podmínek respektujeme ambulantní porod.  

Vítáme, pokud je u porodu přítomen partner.

photo-pg-343-550-350-.jpg (550×350)

Vaše nejčastější dotazy

Je možná přítomnost otce u porodu? 

Samozřejmě. Je nejen možná, ale přímo vítaná. Podpora partnera má na rodičku a průběh porodu pozitivní vliv.  Podle psychologů je navíc společné prožití této emotivní události i upevňujícím prvkem vztahu. A jak jinak? Přítomnost partnera u porodu je bezplatná.

Jaké postykujete prostředky tlumící bolest?

Nejvyužívanější a stále více oblíbenou metodou tlumící bolest je inhalační porodní analgézie (známá též jako entonox) s rychlým nástupem i ústupem a vhodnou účinností. Samozřejmostí je dále tradiční epidurální anestézie. Obě základní metody jsou poskytovány bezplatně. Možné ovšem minimálně využívané jsou i nefarmakologické metody. 

Umožňujete bonding a dotepání pupečníku? 

Ano, okamžité přiložení novorozence na hruď matky neboli bonding umožňujeme, pochopitelně pokud to dovolí zdravotní stav novorozence i rodičky. A též přestřižení pupečníku až po dotepání pulsu je standardem. 

Respektujete přání rodičky na ambulantní porod?

České právo termín "ambulantní porod" přímo nezná. Je to výraz slangový. Z právního hlediska jde o porod s předčasným ukončením hospitalizace, neboť ambulantní porod je chápán jako porod, kdy žena přijde do porodnice, porodí na porodním sále a po uplynutí 12 - 24 hodin od porodu odchází s miminkem do domácí péče. 

Protože tento způsob porodu není v ČR pravidlem, není a ani nemůže být pro něj vypracován standardní postup. Nicméně z lékařského hlediska je ambulantní porod chápán jako výrazně bezpečnější varianta ve srovnání s porodem v domácím prosředí. Jde vlastně o kompromisní variantu mezi porodem doma a porodem v porodnici s minimální poporodní hospitalizací v délce 72 hodin, jak to doporučuje Česká neonatologická společnost.

V současné době existuje shoda mezi porodníky a pediatry v tom, že ambulantní porod musí splňovat určitá kritéria, v opačném případě požadavku na tento způsob porodu nelze vyhovět. Po vzájemné dohodě našich oddělení Vám zde, v naší stodské porodnici, umožníme ambulantní porod při splnění následujících podmínek:

 • jde o porod po ukončeném 38. týdnu těhotenství
 • mikrobiologické vyšetření pochvy matky ve 36. týdnu těhotenství neobsahuje patologické mikroby (hlavně ze skupiny GBS)
 • těhotenství probíhalo fyziologicky
 • fyziologický stav novorozence v době propuštění
 • ještě před porodem rodiče zajistí informovanost zvoleného registrujícího praktického pediatra o jejich úmyslu tzv. ambulantního porodu a po narození dítěte ho budou o porodu a propuštění informovat (nejpozději vždy nebližší pracovní den)
 • rodiče budou mít zajištěn povinný odběr krve novorozence k vyšetření metabolických vad - buď u praktického pediatra, nebo na ambulanci dětského oddělení, a to mezi 48 . a 72. hodinou po narození
 • eventuální patologické stavy (např. novorozenecká žloutenka) budou již vyšetřovány na dětském oddělení, a to buď ambulantně, nebo v případě nutnosti při hospitalizaci
 • rodičům budou nabídnuta doporučená vyšetření novorozence - k vyloučení šedého zákalu, vyloučení poruch sluchu, vyloučení vrozených vad ledvin - provedení bude uskutečněno dle možností dětského oddělení
 • protože jde o předčasné ukončení hospitalizace, budeme požadovat podpis negativního reverzu u matky i u novorozence

Případné námitky k předčasnému propuštění novorozence před 72. hodinou od narození budou lékařem matce (rodičům) podrobně vysvětleny a budou jim zodpovězeny veškeré jejich otázky.

V případě ohrožení zdraví nebo života novorozence, kdy přesto budou rodiče trvat na předčasném propuštění z porodnice, bude mít lékař právo kontaktovat Úřad pro ochranu práv dítěte a zároveň soudce, který zajistí ponechání dítěte v nemocnici i přes nevoli rodičů, neboť společenským zájmem je zdraví narozeného miminka.

Pevně však doufáme, že tyto kroky nebudeme muset podnikat, protože věříme, že výše uvedená pravidla budou Vámi respektována stejně tak, jako my respektujeme Vaše rozhodnutí o ambulantním porodu.

Šestinedělí

Početím dítěte vstupuje do péče o něj i personál dětského oddělení. Společně s kolegyněmi z gynekologického oddělení, které dále pečují o matku, sdílejí novorozenecký trakt porodnice, kde společně vytvářejí přátelskou až rodinnou atmosféru

Péče o novorozence se poskytuje primárně v systému rooming-in (trvalý pobyt dítěte společně s matkou). Pro předčasně narozená miminka či novorozence s odchylkami od fyziologického stavu jsou ale v těsné blízkosti i bohatě vybavené observační boxy.  

Do domácí péče jsou maminky a miminka s přihlédnutím ke zdravotnímu stavu propouštěny zpravidla po třech dnech hospitalizace, v nichž se provádí screeningová vyšetření.  

V případě jakýchkoli zdravotních komplikací matky i dítěte či screeningových zjištění může nemocnice nabídnout péči dalších specialistů. Výjimečné stavy konzultujeme a úzce spolupracujeme i s klinickými pracovištěmi fakultní nemocnice. 

Vaše nejčastější dotazy

Jak je vybaven standardní pokoj? 

Novorozenecké oddělení disponuje dvojlůžkovými pokoji. Standardním vybavením je kromě novorozeneckých postýlek Mimi, přebalovacího pultu, váhy a běžného mobiliáře rovněž televizor a bezplatné připojení na internet. 

Oddělení je dispozičně odděleno od traktu porodnice, a pokoje jsou tak velmi tiché a klidné. Okna jsou situována na jih a ze všech je výhled na nemocniční park a do krajiny. V případě potřeby lze okna zatemnit žaluziemi.

Pro hospitalizované pacientky je na odd. automat na kávu a čaj za zvýhodněnou cenu a  výdejník horké, chlazené i perlivé vody zdarma. 

Kolik stojí nadstandardní nebo rodinný pokoj?

Rodičkám umožňujeme pobyt i v tzv. nadstandardním režimu. Jedná se o pokoj, v němž je rodičce garantováno, že zde bude s dítětem sama. Poplatek za nadstandardní pokoj je dle aktuálního Ceníku výkonů a služeb nehrazených ze systému zdravotního pojištění.  

Kdy může přijít návštěva? 

Jsme si vědomi, že ne každý může přijít na návštěvu v konkrétní čas a že i rodičky mohou preferovat různé časy a frekvence návštěv. Z tohoto důvodu není čas návštěv nijak omezen. Mohou přijít kdykoli s výjimkou nočních hodin. 

Není třeba mít strach, že by návštěvy rozprostřené během dne ostatní maminky rušily. Po návštěvách vyžadujeme klid a chodby i pokoje jsou navíc dobře zvukově izolované. 

Péče o novorozence

Čím dříve je odhalen zdravotní hendikep, tím efektivněji ho lze léčit či minimalizovat. Proto poskytujeme řadu screeningových a preventivních vyšetření novorozenců.

Prvorodičkám a vůbec maminkám, které projeví zájem, nejenže pomáháme s adaptací novorozence v prvních dnech života, ale rádi poskytneme i cenné rady, jak o miminko pečovat doma a jak předcházet nebo řešit různé nastalé situace.  

photo-pg-345-550--.jpg (550×389)

Vaše nejčastější dotazy

Jaká screeningová vyšetření provádíme?

 • první novorozenecké vyšetření - po narození je každé dítě prohlédnuto pediatrem
 • vrozené metabolické a endokrinní poruchy
 • prevence vrozeného šedého zákalu
 • vyšetření kyčlí 
 • ultrazvukové vyšetření ledvin - odhaluje hrubé vrozené vady ledvin a vývodných cest močových (nevývin ledvin, vrozená hydronefroza, vrozená porucha vývoje funkční tkáně ledvin)
 • novorozenecká žloutenka - zjišťujeme pomocí transkutánního bilirubinometru (viz snímek), kterým je možno oproti krevnímu odběru zjistit žloutenku v reálném čase (v řádech vteřin), snadno a bezbolestně (pouhým přiložením na kůži) a opakovaně (bez nákladů).  
 • vyšetření sluchu u novorozenců - zjišťujeme metodou transientních evokovaných otoakustických emisí (TEOAE);  vyšetření je bezbolestné, krátké 

Používáte monitory dechu a půjčujte je domů?

Ano. Po dohodě s rodičkou vkládáme do každého lůžka novorozenců monitory dechu. Hlídají závažné poruchy dechu a především apnoické pauzy (bezdeší). Pokud se dýchání zastaví na dobu delší než 20 vteřin nebo se dechová frekvence sníží pod 10 dechů za minutu, monitor na to upozorní zvukovým signálem. Důvodem k používání monitorů je nejen sledování dechových abnormalit, ale hlavně prevence před takzvaným takzvaným Syndromem náhlého úmrtí kojenců neboli SIDS, kdy dochází bez zjevné příčiny k zástavě dechu. Pravděpodobnost je velmi nízká, nicméně je lépe být připrtaven. 

SIDS postihuje děti v kojeneckém věku (nejčastěji od 1 do 7 měsíců věku). Právě proto a díky spolupráci s Nadací Křižovatka zapůjčujeme monitory Babysence II i domů. Půlroční zápůjčka (nejrizikovější období) stojí 900 korun. Všechny poskytované přístroje jsou pravidelně kontrolované a v záruce. Výpůjčku lze dohodnout na oddělení novorozenců na telëfonu 377 193 592 (Mgr. Bohumila Holzäpfelová).

Zpět do obchodu