Porodnice Benešov

benesov

 


Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov, a. s.
nemocnice Středočeského kraje
Máchova 400, 256 01 Benešov
 

Tel.: 317 756 111
Fax: 317 727 821
sekretariat@hospital-bn.cz

https://www.hospital-bn.cz/oddeleni/gynekologicko-porodnicke-oddeleni/


 Gynekologicko-porodnické oddělení kontakty

pavilon G (přízemí, 1. a 2. patro)
gynekologie@hospital-bn.cz

Recepce 317 756 348
Lůžka gynekologie 317 756 319
Lůžka porodnice 317 756 311

V době pohotovostní služby – všední dny od 15:30 do 6:30 a víkend (svátky) volejte 317 756 311

MUDr. Kateřina Hlaváčková
primářka

317 756 318

katerina.hlavackova@hospital-bn.cz

Vladimíra Stěhulová
vrchní sestra

317 756 301

vladimira.stehulova@hospital-bn.cz

Andrea Kastnerová, DiS.
staniční sestra

317 756 323 (porodní sál)

andrea.kastnerova@hospital-bn.cz

 

„Péče na Gynekologicko-porodnickém oddělení zahrnuje široké spektrum operačních výkonů, od jednodenních malých výkonů až po náročné gynekologické operace. Oddělení je rozděleno na ambulantní a lůžkovou část, která se dělí na gynekologickou a porodnickou část.“
MUDr. Kateřina Hlaváčková, PRIMÁŘKA

  

Porodnická část Gynekologicko – porodnického oddělení zahrnuje komplexní prenatální péči včetně předporodních kurzů spojených s prohlídkou celého porodnického oddělení.

Porody jsou vedené dle doporučených postupů České gynekologicko-porodnické společnosti s ohledem na individualitu každé maminky. Jsme velkou nadregionální porodnicí. Počet porodů přesahuje každoročně hranici 1000. Na našem oddělení jsou standardně vedeny porody od 36tt ve spolupráci s pražskými intermediálními centry v případě nutnosti převozu in utero v nižších týdnech těhotenství.

Na porodnickém oddělení jsme otevřeli 13. dubna 2018 nové porodní boxy, které se dočkaly rekonstrukce po šestnácti letech. Naší snahou je co největší soukromí na porodním sále. Boxy jsou uzavíratelné, s vlastním sociálním zařízením a ve veselém, barevném provedení. V případě zájmu může využít vlastní aroma či muzikoterapii. Na zmírnění porodních bolestí poskytujeme farmakoterepii, která je bezpečná pro matku i plod, aplikaci epidurální analgesie, inhalaci rajského plynu – entonox za příplatek (viz Ceník)

Součástí boxu je moderní lůžko pro ošetření novorozence po porodu za přítomnosti rodičů, tedy bez toho, aby byl novorozenec odnášen z jejich blízkosti. S tímto souvisí i maximální podpora bondingu a deseti kroků pro úspěšné kojení. Naší snahou je, aby celá rodina mohla zůstat dvě hodiny po porodu v hezkém a intimním prostředí a porod se stal i přes všechna úskalí, která mohou nastat, bezpečným a příjemným životním zážitkem.

V rámci nadstandardních služeb mohou nastávající maminky využít 4D modul, který slouží k sledování trojrozměrného obrazu uvnitř těhotné dělohy v reálném čase. Pro nastávající maminku znamená trojrozměrný obrázek plodu nesrovnatelně větší vizuální zážitek než je běžný UZ záznam. Provedení 4D + foto (viz ceník služeb). Mezi neopomenutelné součásti prenatální diagnostiky patří též provádění invazivního vyšetření – amniocentesy – odběru plodové vody, kterých provedeme cca 130 ročně.

POKYNY PRO REGISTRACI K PORODU

Pro lepší komfort maminek je vhodné mít sepsaný porodopis v průběhu 35. – 36. týdne těhotenství. Na jeho sepsání je třeba se objednat na tel. čísle 317 756 348 ( prac. doba recepce 7:00-15:00).
Sepsání porodopisu funguje jako registrace.

 

PORODY

Porody na gynekologicko-porodnickém oddělení jsou vedené dle doporučených postupů České gynekologicko-porodnické společnosti s ohledem na individualitu každé maminky. Jsme velkou nadregionální porodnicí – celkový počet porodů za rok 2017 je 1080. Jsme schopni zajistit kompletní porodnickou operativu. 

Na našem oddělení jsou standardně vedeny porody od 36tt s úzkou spoluprací s blízkými pražskými intermediálními centry v případě nutnosti transferu in utero v nižších týdnech těhotenství. Naším standardem je rooming in v maximálně třílůžkových pokojích s možností nadstandardu – nadstandardní pokoje jsou jednolůžkové s možností přespání jednoho dospělého člena rodiny a dvou lůžkové, viz ceník služeb.

Samozřejmostí je přítomnost otce či jiné, pro rodičku důležité, osoby u porodu.

V rámci nejmodernějších poznatků jsme schopni zároveň naslouchat porodním přáním tak, aby byl porod přirozeným, ale zároveň bezpečným dějem jak pro matku, tak pro dítě. Rodička může využít nejrůznější pomůcky jako např. rehabilitační balóny a porodní stoličky.

Kdy do porodnice

Do 35. týdne těhotenství

Vždy

 • – když nastanou kontrakce (více jak 2 kontrakce za hodinu)
 • – když odteče plodová voda
 • – když začne žena krvácet

 

Po 35. týdnu

 • – při pravidelných stazích, které zesilují, zkracuje se interval, nutí měnit polohu těla a rytmus dýchání. Intervaly mezi stahy by měly být asi 5 minut, nelze od nich odpoutat pozornost. Maminka, která rodí poprvé, cítí pohyby a nekrvácí, by měla pociťovat tyto stahy asi 2 hodiny a měla by během této doby vyzkoušet koupel v příjemně teplé vodě 37-38 st. C, zda nebudou stahy slábnout a interval se prodlužovat.
 • – Poslíčky – jsou stahy, které připravují porodní cesty k porodu, ale ještě k porodu nevedou. Mohou být velmi nepříjemné, často bolestivé, ale nemají pravidelný interval a nezesilují a v teplé koupeli často ustupují a slábnou.
 • – jestliže má maminka tlak na konečník jako při zácpě, jede do porodnice, i když interval pravidelných zesilujících stahů je delší.
 • – když odteče plodová voda – vezme si maminka obyčejnou vložku a s odchodem do porodnice neotálí! Vždy je vhodné co nejdříve miminko zkontrolovat! Plodová voda může být čirá nebo narůžovělá s příměsí mázku, žlutá, zelená, nahnědlá nebo s jasnou krví. Plodová voda teče až do porodu miminka.
 • – začne-li maminka krvácet jasnou krví, jede do porodnice ihned! V den vaginálního vyšetření se může objevit špinění nebo hlen s krví.
 • – Při odchodu hlenové zátky (může být narůžovělá, hodně vodnatá nebo i hustá), maminka do porodnice ještě nemusí, ale je pravděpodobné, že do 24 hodin nastanou stahy.
 • – Má-li maminka jakoukoli pochybnost ohledně pohybů miminka (hýbe se málo nebo neobvykle moc, až to bolí), je dobré přijet do porodnice k vyšetření.

 

K příjmu na porodní sál si vezměte:

Doklady:

 • – občanský průkaz
 • – průkaz zdravotní pojišťovny
 • – těhotenská průkazka
 • – lístek na jméno dítěte
 • – oddací list

Svobodné nebo rozvedené maminky si vezmou místo oddacího listu svůj rodný list, rozvedené maminky rozsudek o rozvodu. Pokud chtějí, aby se dítě jmenovalo po otci, je nutné si předem vyžádat potvrzení z matriky o určení otcovství (vystaví matriční oddělení v místě trvalého bydliště).

Hygienické potřeby:

 • – 2 ručníky, mýdlo, toaletní papír
 • – vlastní noční košile, župan, přezůvky
 • – mateřská podprsenka, vložky do podprsenky, jednorázové kalhotky, porodnické vložky
 • – jedno balení plenek na jedno použití (nejmenší velikost)

 

Rodinný příslušník u porodu :

 • – v benešovské nemocnici je možnost přítomnosti rodinného příslušníka u porodu
 • – vlastní přezůvky
 • – předporodní schůzka pro nastávající maminky a tatínky probíhá ve 2. patře gynekologicko-porodnického oddělení – poplatek 300,- Kč. Termíny schůzek naleznete zde.
 • – věci na miminko stačí přinést při propuštění z porodnice
 • – po porodu není nárok na sanitku, je nutné si zajistit vlastní odvoz
 • – v den propuštění je třeba si zajistit odvoz a uvolnit pokoj do 12,00 hodin
 • – na porodnickém oddělení je možnost placených nadstandardních pokojů, vybavených televizí, lednicí a možností přespání rodinného příslušníka
 • – návštěvy na pokoji od 13:00 – 20:00 hodin

PŘEDPORODNÍ KURZY

 

Předporodní kurzy v naší porodnici mají podobu jednorázové informativní schůzky.

V průběhu setkání je budoucím maminkám k dispozici porodní asistentka, která v kostce popíše průběh porodu a přiblíží maminkám, co mohou v naší porodnici při porodu očekávat. Asistentka dále zodpoví dotazy ze strany maminek a provede je po oddělení šestinedělí a po porodním sále. Délka schůzky je cca 1hod. 30 min.

Kurzy probíhají vždy v pondělí, jednou za 14 dní v avizovaných termínech, na gynekologicko-porodnickém oddělení (2. patro) od 13:00. Jsou vhodné nejenom pro nastávající maminky, ale i tatínky.

Díky kurzům se maminky mohou lépe seznámit s chodem oddělení, s porodními asistentkami a lékaři. Když pak nastane tak dlouho očekávaná událost, přijdou již do prostředí, které je jim důvěrně známé, a ve kterém odpadá stres z nového prostředí.

 

Fotogalerie

Zpět do obchodu