38. týden těhotenství

 

Vaše miminko se může narodit každým dnem, ale nespěchejte. Ve většině případů se narodí buď týden před nebo týden po termínu.


Vaše miminko se může narodit každým dnem, ale nespěchejte. Ve většině případů se narodí buď týden před nebo týden po termínu. A pouze 4 % matek rodí přesně podle plánu. Je to zcela normální a neměla byste se toho vůbec bát. Miminko si samo řekne, kdy se na Vás poprvé podívá!

 

Co se děje s maminkou ve 38. týdnu těhotenství?

 

Netrapte se tím, co se může všechno stát, důvěřujte lékařům a svému tělu. Snažte se být klidná a vyrovnaná. Využijte poslední dny pro maximální relaxaci. Spěte, jak potřebujete. Dopřejte si dobroty, protože po porodu se budete muset kontrolovat, co kdy a kde jíte, kvůli kojení.

Pokud přijdou falešné kontrakce, pokuste se správně dýchat a přemýšlet, jak se co nejvíce zrelaxovat. Aby šlo všechno dobře, měla byste být připravena nejen fyzicky, ale i psychicky. Ujistěte se, že ve správný okamžik, bude Váš partner a rodina nablízku. Seznam příbuzných se může měnit. Buďte připravena na všechno, a to zejména na skutečnost, že porod neprobíhá bezbolestně. Pokud jste se rozhodla, že nebude používat znecitlivění, pak máte právo kdykoliv názor změnit.

 

Vývoj dítěte ve 38. týdnu těhotenství

 

Po 38 týdnu těhotenství si budete moci brzy poblahopřát k dokončení. Děťátko se narodí ze dne na den. Při narození bude mít kolem 3,5 kg a měřit bude přibližně 5052 cm na výšku (součet celého trupu, hlavičky a nožiček).

Pak přijde chvíle, kdy se miminko narodí a lidský rod pokračuje. Doufejme, že se miminko narodí hlavičkou napřed, tak se rodí 96 % dětí. Když lékař vidí hlavičku dítěte, pak pomocí vakua odstraňuje hlen, který zabraňuje dítěti dýchat. Uslyšíte, že dítě dýchá samo, protože křičí a oznamuje světu, že konečně vylezl ven.

V prvních minutách života dítěte, ho čeká důležitá zkouška celého organismu a prověření práce srdce, plic, svalového tonu, reflexů a barvu pleti. Buďte připravena, že dítě nebude vypadat jako batole z reklamy. Bude pomačkané, s nažloutlou kůží a hlavou nepravidelného tvaru, jak muselo projít porodními cestami. Jeho tělo je pokryto krví a tukem, a tvář má oteklou. Vzhledem k nadbytku hormonů v těle, mohou mít i naběhlé genitálie.

To vše je normální a časem se upraví. Kůže si zvykne a získá normální barvu, hlavička se srovná a z miminka se stane andělská tvář jako na obálce časopisu.

Ihned po narození je dítě přiloženo matce na prsa, přestřihnutá pupeční šňůra, která vás celých devět měsíců spojovala a přiložení dítěte k prsu matky. Následují všechny nezbytné lékařské procedury, umytí miminka, měření, vážení a zkontrolování všech funkcí. Pak je již plně připraveno začít nový život.

Pokud ale porod neproběhne ve 38 týdnu těhotenství, není to důvod k panice. Musíte si uvědomit, že termín porodu je pouze standardní lékařský výpočet. Ale každé těhotenství je jiné, se všemi jedinečnými charakteristikami, které k tomu patří. Často se datum narození mění v rozmezí 1 až 2 týdny vpřed nebo vzad, což je zcela normální.

 

Velikost dítěte - 38. týden

 

-  velký svazek pórku

Zpět do obchodu