40. týden těhotenství

 

Jste již plně připravena na své první setkání s miminkem a počítání hodiny do jeho narození? V tomto týdnu si děťátko rozhodně pochováte!

 

Co se děje s maminkou ve 40. týdnu těhotenství?

 

V tomto týdnu Vás s největší pravděpodobností přijmou do porodnice, kde lékaři zhodnotí Váš zdravotní stav i zdraví miminka a rozhodnou o dalším postupu.

Lékaři zkoumají především množství plodové vody, množství tuku miminka a jeho další funkce, stáří placenty a další nezbytné faktory. Po důkladném vyšetření se lékař rozhodne, jak dál postupovat. Možnosti jsou pouze dvě: ještě počkat až se dítě rozhodne přijít na svět přirozenou cestou nebo přistoupit k indukci porodu.

Samotného vyvolávání porodu, tedy vyvolání děložních kontrakcí, lze dosáhnout buď mechanickými metodami, jako je protržení vaku blan, podávání oxytocinu či prostaglandinů.

Vyvolávání porodu je zásah do přirozených procesů těla. Plod, který není na nástup porodních kontrakcí ještě připraven, se může vinou indukce dostat do tísně. Porodní stahy umocněné léky či vnějšími zásahy do porodu mohou mít jiný průběh, charakter, a především intenzitu než kontrakce přirozené. Může to vést k tomu, že se miminko v děloze dostane do polohy nepříznivé pro porod. To pak zase vyvolává nutnost dalších zásahů do porodu jako ukončení porodu císařským řezem.

 

Pár tipů, jak si již vytoužený porod přivolat sama:

 

-masírování bradavek – díky ní dochází k vyplavování oxytocinu, který stimuluje děložní sliznici

- pohlavní styk s partnerem – mužské sperma obsahuje prostaglandiny – hormony, které napomáhají zrání děložního hrdla, stejné látky jsou obsaženy v tabletách, které podávají lékaři při vyvolávání porodu

- fyzická námaha – vyjít schody, umýt koupelnu apod. ale všeho s mírou a opatrně

- teplá sprcha – kroužení teplou vodou na bříšku

- Hamiltonův hmat – který provádí pouze lékař.

 

Vývoj dítěte ve 40. týdnu těhotenství

 

Miminko stále roste, což situaci neulehčuje, protože čím více bude větší, zmenšuje se šance na přirozený porod. Stále se musí sledovat stárnutí placenty, dostatek kyslíku, příjem živin, vše se stává stále obtížnější, aby miminko mohlo zůstat uvnitř. Má stále méně místa, reaguje na silné otřesy.

Začíná probíhat osifikace (kostnatění) včetně osifikace lebečních kostí. Při normálním porodu v termínu měkké lebeční kosti pomáhají hlavičce projít ven. Ale postupem času začnou splývat a jestliže se dítě nenarodí včas, může pozdní průchod porodními cestami vést k poranění matky i dítěte.

Dítě také na sobě již nemá dostatečné množství maziva, které jej chránilo v plodové vodě. Dětská pokožka, která je nechráněná se začne vysušovat, může být vrásčitá a vločkovitá. Vlasy a nehty rostou rychleji, takže nebuďte překvapená, pokud se dítě narodí s dlouhými vlasy a nehty.

Nemějte strach, Vaše dítě se brzy objeví a bude to perfektní dárek za všechno utrpení a nepohodlí. Bez ohledu na to, kdy se Vaše miminko narodí, přejeme Vám hodně zdraví, lásky a klidné noci s dítětem!

 

Velikost dítěte ve 40. týdnu

 

- menší dýně

 

Zpět do obchodu