Hydroláty - jemná aromaterapie vhodná pro děti

Máte miminko a přemýšlíte, zda je vhodné pro vás nebo malé dítě využívat voňavou sílu rostlin? Aromaterapie je rozhodně úžasná záležitost, ale v rukách amatéra může být i nebezpečná. U malých dětí do jednoho roku se rozhodně nedoporučuje používat éterické oleje. Rozhodně se nepokoušejte experimentovat na vlastní pěst, a to ani tím, že budete miminku kapat do pokojíčku nebo k postýlce silice „jen“ k inhalaci. Ani maminky samotné, pokud kojí, by neměly při péči o své tělo používat éterické oleje bez rady s odborným aromaterapeutem.

 

Přesto existují produkty z rostlin, kterých se u dětí starších půl roku bát nemusíte. Jsou to hydroláty - jemná a bezpečná aromaterapie. Hydroláty obsahují účinné složky rostlin, ale nejsou tak koncentrované jako silice, a to je jejich výhoda. Bez obav je lze aplikovat na pokožku neředěné.

 

U miminek stačí přidat do koupele čajovou lžičku hydrolátu. Od jednoho roku můžeme dávkování zvýšit na jednu polévkovou lžíci.

 

Malé děti jsou velmi citlivé na vůně. Pachy a parfémy na ně obvykle působí rušivě. Hydrolát, například z růže nebo pomerančových květů, proto může být jemnou alternativou voňavky. Ideální je také jako osvěžovač, když se vlivem hormonálních změn v těhotenství nebo šestinedělí ženy nadměrně potí. Navíc nenarušuje přirozené navykání dítěte na vůni matky.

 

Co je hydrolát Vyrábí se destilací rostlin. Je to vlastně kondenzovaná pára obohacená o rostlinný materiál. Někdy bývá označován jako květová voda. Na toto označení ale při nákupu pozor. Někteří výrobci či prodejci tak označují aromatizovanou vodu, a to není totéž. Vždy čtěte složení a také vybírejte hydrolát, který není konzervovaný.

 

Můžete vyzkoušet osvědčené tipy

 

Heřmánkový hydrolát Miminko zklidní a lépe po něm bude usínat. Je vhodný na ošetření opruzenin či ekzémů. Pomáhá při prořezávání zoubků. 

 

Růžový hydrolát Působí antibakteriálně, protizánětlivě, antisepticky. Maminky ho mohou našplíchat na poporodní poranění. Účinný je také, pokud se objeví výtoky, kvasinky či svědění. U dětí jemně ošetří opruzeniny a loupající se kůžičku.

 

Levandulový hydrolát Svými antibakteriálními a protizánětlivými účinky je také vhodný na opruzeniny u dětí, vyrážky a ekzémy. Pomáhá i při rýmě a nachlazení.

Zpět do obchodu