Jak naučit dítě chodit na nočník

 

Otázka kdy začít učit dítě na nočník je téma na dlouhou debatu. Řiďte se zdravým selským rozumem a s nočníkem začněte ve správný čas.

 

Pár rad, jak naučit dítě na nočník

 

Názory na správný čas učení se velmi liší. Některé maminky své dítě posadí na nočník a čekají co se dítěti povede. Opakem jsou maminky, které nechají dětem plenky ještě ve 3 letech.

 

Co je tedy správně a kdy s učením začít?

 

Pár rad, jak naučit dítě na nočník:

 

  • Jděte na děti pomalu. Názorně ukažte, jak se nočník používá (pomozte si oblíbeným medvídkem nebo panenkou). Sledujte, kdy vaše dítě kaká a zkuste ho posazovat na nočník přibližně ve stejný čas. Pokud se dílo zdaří, nezapomeňte dostatečně jásat a dítě pochvalte. Nezoufejte, když se to nepodaří hned, nějakou dobu to potrvá. Snažte se z nočníku udělat pravidelný rituál.
  • Období učení bývá jednodušší, pokud dítě samo jeví o nočník zájem. Pozorujte proto dítě a udělejte z učení hru.
  • V období učení dávejte dítěti oblečení, které jde snadno sundat, tepláčky, punčochy, kalhoty na gumu apod. Velkým pomocníkem vám v tomto období mohou být jednorázové plenkové kalhotky, které se oblékají stejně jako běžné prádlo a dítě je snadno samo sundá.
  • Když vám to počasí dovolí, nechte dítě běhat nahaté a mějte nočník vždy někde poblíž. Pokud budete venku na zahradě, je ideální mít nočník sebou. Když se dítě počůrá, samo si uvědomí, co se stalo.
  • Za „nehodu“ dítě netrestejte. Volte pozitivní přístup a dítě chvalte.
  • Udělejte z učení hru. Klukům můžete na dně nočníku udělat např. terčík, mohou se do něj strefovat.
  • Často děti upozorňujte, že je čas na nočník. Děti zabrané do hry snadno zapomenou. Pokud máte větší byt, je vhodné mít více nočníků, které rozmístíte po bytě tak, aby je dítě snadno našlo.
  • Pokud dítě dělá scény a na nočník nechce, nenuťte je. Čím víc bude dítě do učení tlačit, tím déle to bude trvat. Chce to velkou trpělivost. . Opakujte si, že většina dětí je schopna tréninku na nočník až ve věku 2 let. Bez nehod během dne vydrží dle výzkumů děti v průměrném věku 28 měsíců, v noci dokonce mezi 30. měsícem až 6 roky. A téměř polovina dětí ve věku 5 let nevydrží být každou noc suchá. Dříve nebo později se na nočník naučí chodit všechny děti.
Zpět do obchodu