Kdy začít pít čaj z maliníku v těhotenství?

 

Všechny nastávající maminky si přejí rychlý a hladký porod. Snaží se na něj maximálně připravit. Existují možnosti, které Vám velký okamžik mohou usnadnit nebo zpříjemnit.

 

Jak maliník pomáhá?

 

Maliníkový čaj je velmi zdraví prospěšný, obsahuje vysoké procento organických kyselin, vitamínu C a tříslovinu. Má silné močopudné a žlučopudné účinky. Lze ho tedy doporučit také při špatném trávení nebo proti průjmu.

 

Maliníkový čaj se doporučuje začít pít těhotným ženám, přibližně 6 až 4 týdny před termínem porodu. Čaj má blahodárné účinky na činnosti hladkého svalstva v malé pánvi, lépe tedy připraví porodní cesty a vyvolává děložní kontrakce. Díky tomu dochází ke zkrácení druhé doby porodní, sníží se pravděpodobnost komplikací a zmírňuje porodní bolesti. Vše samozřejmě závisí i na dalších okolnostech, fyzické připravenosti maminky a miminka.

 

Další účinky malinovníku

 

Maliníkový čaj blahodárně působí na náš organismus. Plody maliníku obsahují hodně vitamínu C, vitamín E, B1, B3, B12, provitamín A, z minerálních látek železo, hořčík, zinek, měď, vápník, fosfor a draslík. Malinová šťáva nebo čaj z plodů je výborný prostředek při horečnatých virových onemocněních, podporuje pocení a tím i vylučování odpadních látek z těla a tlumí horečku.

 

V pití můžete pokračovat i po porodu, kdy maliníkový čaj pomůže vyčistit porodní cesty a zkracuje dobu krvácení a rekonstrukce dělohy. Je naprosto neškodný, nevadí ani miminku při kojení.

 

Kdy není vhodný?

 

Pití čaje z maliníku se nedoporučuje užívat dříve než maximálně 6 týdnů před porodem. Především kvůli vyvolávání děložních stahů – kontrakcí, které by mohly vést až k předčasnému porodu. Dále se mu vyhněte, pokud jste se v těhotenství potýkala s některými drobnými komplikacemi jako krvácení, zkracování děložního čípku, předčasné kontrakce dělohy, vysoký krevní tlak či jiné podobné obtíže. Samozřejmě také není vhodný pro ženy, které mají z nějakého důvodu předem stanovený porod císařským řezem. Pokud si nejste jistá, poraďte se svým gynekologem, který Vám jistě rád poradí.

 

Jak si čaj z maliníku připravit?

 

Čaj si lze jednoduše koupit v lékárně jako sypanou směs nebo sáčkový. Ideální je samozřejmě čerstvý, natrhaný přímo v lese.

  • Sáčkový připravte dle návodu a pijte 2 šálky denně. Nedoporučuje se sladit čaj cukrem.
  • V případě sypaného čaje použijte na 250ml vody 1 kávovou lžičku a 15 minut louhujte.
  • Listy natrhané během července a srpna usušte. Čaj připravíte z 2 kávových lžiček, které zalijete 1/4 l vroucí vody a necháte 10 minut vyluhovat.
Zpět do obchodu