Porodnice Liberec

liberec

 


Husova 357/10, 460 63 Liberec

 +420 485 311 111
 

 http://www.nemlib.cz/gynekologicko-porodnicke

 


 

Kontaktní údaje:

 

Krajská nemocnice Liberec, a. s.
Husova 357/10, 460 63 Liberec
Budova G - www.nemlib.cz

Tel: ústředna - +420 485 311 111
porod.sál - +420 485 312 730

primář MUDr. Pavel Černý

E-Mail: pavel.cerny@nemlib.cz

Telefon: +420 485 312 741

zástupce primáře MUDr. Jiří Pavlásek

E-Mail: jiri.pavlasek@nemlib.cz

Telefon: +420 485 312 741

 

vrchní sestra Mgr. Zuzana Paukertová

E-Mail: zuzana.paukertova@nemlib.cz

Telefon: +420 485 312 741

lékař MUDr. Petr Beránek

E-Mail: petr.beranek@nemlib.cz

Telefon: +420 485 312 741

 

Porodnická část libereckého gynekologicko-porodnického oddělení prošla v roce 2015 nákladnou rekonstrukcí, při níž byly na jaře zmodernizovány ambulance pro potřeby porodnice a nyní i lůžkové oddělení. „Přibyl další – již čtvrtý – nadstandardní pokoj a dva třílůžkové pokoje byly přebudovány na dvoulůžkové s vlastním sociálním zázemím,“ uvedla Mgr. Zuzana Paukertová, vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení.

Vedoucí lékařka liberecké porodnice MUDr. Ivana Bydžovská k tomu dodala, že ale za hlavní bonus rekonstrukce považuje také vybudování pokoje v přední části porodnice, který je určen maminkám po císařském řezu. „Maminky, které budou uloženy na tento pokoj, budou mít možnost být bezprostředně po porodu v kontaktu se svým miminkem,“ vysvětlila vedoucí lékařka porodnice MUDr. Ivana Bydžovská. Zdravotníci také pozitivně vnímají rozšíření technického zázemí o pět nových kardiotokografů a několik centrálních monitorů, na kterých může personál sledovat záznamy ze všech přístrojů najednou, což zvyšuje bezpečnost péče o těhotné. Pro vysokou finanční náročnost takovéto techniky mají stejnou možnost jen některé největší porodnice v České republice,“ shrnula vrchní sestra Mgr. Zuzana Paukertová.

Přestavba porodnice je podle generálního ředitele a předsedy představenstva MUDr. Luďka Nečesaného, MBA pro libereckou nemocnici klíčová. „Investovali jsme ze svého více než milion korun na modernizaci prostor a zpříjemnění prostředí pro maminky. Věřím, že se jim v liberecké porodnici bude líbit a dostanou tu nejlepší péči,“ podotkl MUDr. Luděk Nečesaný, MBA.

Aktivity liberecké porodnice ale překračují i brány areálu nemocnice. „Letošní novinkou je zavedení terénní péče porodní asistentky, která je v současnosti rozšířena o individuální předporodní přípravu a zavádíme nabídku tzv. balíčků, které v sobě zahrnují jak předporodní, tak poporodní péči. Tato péče však zahrnuje pouze předporodní kurzy nebo návštěvu porodní asistentky či laktační poradkyně v domácím prostředí, ale v žádném případě nejde o péči směřující k porodům doma, či porody doma podporující. Tato služba ani nenahrazuje péči o těhotnou v těhotenské poradně,“ vysvětlila Mgr. Zuzana Paukertová.

 

Ambulance

 

Budova G - přízemí

Gynekologická ambulance 9:00 – 15:00 pondělí – pátek +420 485 312 160  
Gynekologická ambulance – příjem pacientek 7:00 – 9:00 pondělí – pátek +420 485 312 704  
Indikační a konziliární ambulance 9:00 – 11:30 po, pá +420 485 312 160 prim. MUDr. Pavel Černý
Porodnická ambulance 7:00 – 12:00 pondělí – pátek +420 485 312 713  
Sonografie 9:00 – 11:30 po, st, pá +420 485 312 739  
Ultrazvuk 4D nutno tel. objednat po – pá 12:00 – 13:00 7:00 – 8:30, 13:00 – 15:00 pondělí – pátek +420 485 312 739 Lenka Flesnerová
Zápis do porodnice 12:30 – 14:30 pondělí – pátek +420 485 312 713 por.as. Pálková Monika

 

4D ultrazvuk plodu

 

Naše sonografické pracoviště porodnice provádí ultrazvukové zobrazení plodu prostřednictvím 4D ultrazvuku. Díky 4D technologii máte možnost v reálném čase sledovat pohyb miminka – můžete sledovat jak se vrtí, usmívá, nebo mračí – to vše s možností nahrávání – na rozdíl od prostého ultrazvukového zobrazení (klasický 2D ultrazvukový obraz) nebo plastické fotografie (3D ultrazvuk). Nejvhodnějším obdobím pro záznam je 23. – 28. týden těhotenství. Cena nahrávky je 700,- Kč včetně CD, které si odnesete, cena 3D fotografie je 100,- Kč.

 


Jak vypadá porodní sál

 

Porodní sál tvoří tři porodní boxy a jeden dvoulůžkový pokoj. Návrhy a úpravy interiéru byly provedeny pod vedením ing. Ivy Ouhrabkové, která jednotlivé pokoje sladila v příjemných tlumených barvách a zároveň každý barevně odlišila.

Pro případ ukončení gravidity plánovaným či akutním císařským řezem je porodní sál vybaven i operačním sálem.

Porodní sál je přímo napojen na novorozenecké oddělení, což umožňuje velmi úzkou spolupráci v péči o matku a dítě. První ošetření novorozence provádí dětská sestra ve vyhřívaném mobilním novorozeneckém boxe. Ošetření může být přítomen i tatínek (dle stavu miminka), který si miminko může podepsat, vyfotografovat a následně odnést mamince.

V době od 7 – 19 hod Vás k porodu přijme porodní asistentka na porodnické ambulanci – po 15 hodině je porodnická ambulance bez stálého personálního zajištění a je tedy nutné zvonit na pohotovostní službu (vpravo u vchodu do budovy PPMD), aby porodní asistentka a lékař přišli do prostoru ambulancí (vše je v pavilonu PPMD označeno). V nočních hodinách se pak příjem provádí na porodním sále.

 

Porodní sály

 

Všechny porodní sály mají vlastní oddělené sociální zařízení (toaleta a sprchový kout), dva jsou navíc vybaveny i rohovou vanou, která je nejčastěji využívanou úlevovou metodou. K dispozici jsou i další úlevové pomůcky – žíněnky, balóny (různých velikostí a tvarů), sedací pytle, masážní balónky a porodnická stolička. Samozřejmostí je hydraulické porodnické lůžko, které je možné nastavit do různých poloh tak, abychom rodičce poskytli maximální možné pohodlí (jedno hydraulické lůžko je i na dvoulůžkovém pokoji). Pro zpříjemnění atmosféry nabízíme také CD přehrávač (hudba vlastní, nebo si lze u porodní asistentky zapůjčit CD s relaxační hudbou určenou pro porod) a aromalampy (nutné přinést si vlastní olej a svíčku).

 

Dvojlůžkový pokoj

 

Tento pokoj je určen nastávajícím maminkám, u kterých se ještě vlastní porod nerozeběhl, ale je nutné je sledovat na porodním sále, popř. jsou na začátku porodu (jsou-li plné všechny porodní sály). Pokoj je vybaven jedním standardním a jedním porodnickým (hydraulickým) lůžkem. Kromě sociálního zařízení je tento pokoj navíc vybaven i televizorem. Pokud ležíte na dvoulůžkovém pokoji, není z technických důvodů možné, aby po tuto dobu s Vámi byla i doprovázející osoba. Mohou však za Vámi v omezeném rozsahu chodit návštěvy.

 

Co sebou - doklady

 

Doklady:

 • těhotenskou průkazku + veškerou dokumentaci týkající se těhotenství ev. onemocnění, se kterými se léčíte
 • informované souhlasy (dostane u zápisu do porodnice) – pokud budete všemu rozumět přineste je, prosím, podepsané
 • průkaz zdravotního pojištění
 • prohlášení o jménu dítě (dostane u zápisu do porodnice)
  • vdané ženy – dohodu o jménu dítěte (vyplněná a podepsaná oběma partnery)
  • svobodné ženy – dohodu o jménu dítěte, popřípadě prohlášení o určení otcovství, které za přítomnosti otce dítěte vyřídíte na matrice (jinak dítě obdrží příjímení matky)
  • rozvedené ženy  rozvodový list, dohodu o jménu dítěte, popřípadě doklad o přiznání otcovství
  • cizinky – dohodu o jménu dítěte
 • občanský průkaz nebo pas (cizinky)

 

Co je k dispozici na oddělení

 

pro rodičku: toaletní papír, vložky (porodní sál neomezeně, oddělení šestinedělí 2 balení / rodička na dobu pobytu, příbor, dózu na potraviny, lednici (oddělení šestinedělí), noční košile (rozmyslete se, zda chcete nosit své noční košile, nebo nemocniční s rozepínáním na knoflíky, nebo přímo určené na kojení (s otvory pro prsa)

pro novorozence: standardní oblečení (košilka, zavinovačka, látková plena), mýdlo na koupání, kartáček na vlásky, mléko na ošetření pokožky, mast na ošetření zadečku, plenkové kalhotky (přibližně na 24 hodin), teploměr

 

Fotogalerie