Porodnice Jilemnice

jilemnice

 


Metyšova 465, 514 01 Jilemnice

 +420 481 551 111

 http://www.nemjil.cz

 


 

Kontaktní údaje

Zařízení
Gynekologicko - porodnické oddělení, Masarykova městská nemocnice Jilemnice
Typ zařízení
městské
Adresa
Metyšova 465, 514 01 Jilemnice
Kontakt
tel. 481 551 111 (ústředna), porodnice@nemjil.cz, www.nemjil.cz
Primář
MUDr. Zdeněk Vocásek, tel. 481 551 280, zdenek.vocasek@nemjil.cz
Vrchní sestra
Eva Zuzánková, tel. 481 551 281, zuzankovaeva@seznam.cz
Kurz předporodní přípravy
Hana Pohořalá (porodní asistentka), tel. 776 048 774, hana.pohorala@seznam.cz
Těhotenské cvičení
Hana Pohořalá (porodní asistentka), tel. 776 048 774, hana.pohorala@seznam.cz

Škola rodičů a cvičení těhotných Aquagymnastika

 

V rámci psychoprofylaxe probíhají cvičení pro těhotné, škola rodičů spojená s videoukázkami a prohlídkou porodního sálu a aquagymnastika. Celou tuto přípravu vede naše zkušená porodní asistentka Hana Pohořalá.

 

Kulturní dům Jilm II.patro "Mateřské centrum"

 

Den Čas Aktivita
1. úterý v měsíci od 14 hod cvičení
od 15 hod škola rodičů (oba rodiče)
2. úterý v měsíci od 15 hod cvičení
3. úterý v měsíci od 15 hod cvičení
4. úterý v měsíci od 15 hod cvičení
Neděle od 18:45 aquagymnastika

Škola rodičů

  • obecně o porodu
  • nácvik poloh a masáží
  • ukázka alternativních porodů
  • konzultace otázek

 

Akutní příjem na porodní sál

 

Maminky jsou přijímány na porodní sál se spontánně započatým porodem 24 hodin denně. K porodu do naší porodnice se objednávat nemusí, je ale vhodné přijít po 36.týdnu sepsat potřebné papíry, aby nebyl samotný příjem k porodu pro maminky, které většinou již mají kontrakce, zdlouhavý. Na příjmové ambulanci je provedeno vstupní CTG vyšetření plodu, vyšetření rodičky včetně odebrání anamnestických údajů. Budoucí mamince je vysvětlen její aktuální stav a poskytnuty potřebné informace o tom, co ji v následujících chvílích čeká.

 

Porodní sál

 

Pro nastávající maminky jsou připraveny tři samostatné porodní sály. Dva z nich jsou vybaveny vlastním sociálním zařízením se sprchou, dále vanou a moderním, polohovatelným porodním lůžkem, které je možné nastavit tak, aby mamince poloha vyhovovala (viz foto). Třetí porodní sál má sociální zařízení a sprchu na chodbě, je bez vany, též vybavený polohovatelným porodním lůžkem. Těsně vedle všech porodních sálů se nachází operační sál pro případ, že je z nějakého důvodu během porodu ohroženo zdraví rodičky nebo plodu a je nutno provést akutní císařský řez.

O rodičku během porodu pečuje porodní asistentka společně se zkušeným porodníkem. Ke každé rodičce přistupujeme individuálně, respektujeme přání a potřeby nastávajících rodičů. V případě, že si rodička s sebou přinese porodní plán, je tento při přijmu prokonzultován ke spokojenosti všech.

V průběhu porodu je monitorován fyzický, ale i psychický stav rodičky a také stav plodu. Snažíme se, aby porod proběh co nejpřirozeneji, samovolně. V případě podezření na rozvíjející se komplikaci, která vyžaduje medikamentózní nebo jiný zásah, jsou rodička (i přítomný partner) o všem informováni a navrhovaný postup vysvětlen.

V průběhu porodu mohou maminky pro úlevu od bolesti využít vanu s eukalyptovým olejíčkem, sprchu, rehabilitační balon, který si mohou vzít do sprchy, dále mohou využít žíněnku, porodní stoličku, ribstole atd. K dispozici je také nejúčinnější a u maminek nejoblíbenější spinální či epidurální analgezie, kterou naši anesteziologové mohou aplikovat 24hodin děnně.

Samozřejmostí je přítomnost otce či jiných rodinných příslušníků u porodu. Po porodu je novorozenec ošetřován dětskou sestrou přímo na porodním sále. Novopečení rodiče tak mohou vše sledovat a tatínci zdokumentovat první minuty života jejich potomka. To vše za předpokladu, že novorozenec po porodu nevyžaduje intenzivnější péči. Ve společnosti rodičů pak zůstává fyziologický novorozenec na porodním sále další dvě hodiny, po které je maminka, v rámci čtvrté doby porodní, sledována. Během této doby proběhne také první přiložení k prsu. Po dvou hodinách přechází maminka společně s miminkem na oddělení šestinedělí.

Kdy jet do porodnice

Co s sebou do porodnice

Informace pro tatínky

 

Epidurální analgezie

 

Co to je a jaké jsou přednosti této metody? Komu je určena?

Tato metoda se využívá zejména ke tlumení porodních bolestí u rodiček na porodním sále. Nabízíme ji ale také pacientkám po velkých gynekologických operacích, jako je např. odejmutí dělohy.

Epidurální analgezii je hrazena zdravotní pojišťovnou.

 

Aplikace při porodu

 

Bolest je při porodu vedena z oblasti břicha a podbřišku nervovými vlákny, které se spojují v silnější svazky a pak vstupují mezi obratli do páteře, kterou procházejí vzhůru, kde se napojují do míchy. Bolest, kterou nervy přenášejí se dá zmírnit opíchnutím místním anestetikem - můžete to znát od zubaře nebo od šití drobných poranění v místním umrtvení. Pro porodní analgezii používáme stejný postup - nervy opíchneme v místě, kde se všechny sbíhají - tedy na páteři, v bezpečné vzdálenosti od míchy, kterou v tomto místě rozhodně nemůžeme poranit. Léky podáváme tenkou jehlou, kterou po desinfekci kůže zavedeme na zádech, mezi obratli k nervovým svazkům. Tato dávka léku začne působit asi za 5 minut a její účinek trvá asi 2 hodiny. Pokud si myslíme, že porod potrvá déle, zavedeme podobnou, o něco silnější jehlou vlasovou hadičku (asi 1 mm silnou)do místa mezi obratli, kam se dá lék pro úlevu bolestí opakovaně přidávat až do porodu.

Při epidurální analgezii podáváme malé dávky léků, které nezpůsobí útlum plodu. Podáváme je co nejblíže k místu, kde mohou působit a tak jsou velice účinné. Znamená to, že tato dávka léku a způsob podání jsou vybrány tak, abychom Vám pomohli a Vašemu dítěti nezkomplikovali příchod na svět.

Je poctivé zmínit se i o nepříjemnostech, které Vám může tento postup způsobit. Místo po vpichu jehly můžete několik dnů cítit - jehla udělá malou modřinu a ta Vás může obtěžovat. V malém počtu případů Vás může několik dnů po porodu bolet hlava. Je to bolest přenesená od místa vpichu jehly na páteři. Obvykle přejde sama nebo s pomocí několika tablet běžného analgetika (Paralen, Brufen). Vážnější komplikace jsou nesmírně vzácné.

Metodu, kterou jsme Vám právě popsali, se celosvětově považuje za nejúčinnější při tlumení porodních bolestí a nejšetrnější pro matku i pro plod. V naší nemocnici s ní máme několikaleté zkušenosti s velmi dobrými výsledky.

 

Oddělení šestinedělí

 

Na oddělení šestinedělí přichází maminka z porodního sálu po fyziologickém porodu nebo z pooperačního pokoje po porodu císařským řezem. Naším cílem je maximální spokojenost maminek a jimi získaná jistota v péči o své dítě.

Na oddělení šestinedělí je k dispozici pro maminky a jejich čerstvě narozená miminka osm standardních pokojů a tři pokoje nadstandardní. Standardní pokoje jsou dvoulůžkové a mají společné sociální zařízení. Lednička pro maminky je společná na chodbě oddělení. Nadstandardní pokoje mají vlastní sociální zařízení, ledničku a televizi.

Naše porodnice praktikuje systém 24 hod. rooming in tzn., že novorozenec je s maminkou 24h denně. Samozřejmě při jakéko-li indispozici matky je možné předat miminko do péče dětské sestry na novorozenecký box. O matky po porodu pečují gynekologové spolu s porodními asistentkami s cílem časně odhalit možné komplikace raného šestinedělí. O novorozence pečují pediatři společně s novorozeneckými sestrami. Pod jejich vedením se maminky postupně naučí o své dítě správně pečovat (přebalování, koupání, hygiena, péče o pokožku a pupík), naučí se též orientovat v projevech svého miminka. V neposlední řadě se také naučí správně pečovat o sebe, o prsy, naučí se zásadám správného kojení atd.

Návštěvy umožňujeme bez omezení. Vhodnější dobou pro návštěvu je odpoledne vzhledem k vizitám matek i novorozenců, které probíhají vždy dopoledne. K dispozici je návštěvní místnost, umístěná při vstupu na oddělení. Návštěvy na pokoj jsou možné pouze na nadstandardních pokojích. Na standardním pokoji pouze po předchozí domluvě se sloužícím personálem a druhou maminkou na pokoji, samozřejmě také při indispozici matky.

Prosíme nenoste maminkám květiny! Z hygienických důvodů s ohledem na miminka nemohou být květiny na pokojích.

Maminky jsou po fyziologickém porodu propouštěny obvykle čtvrtý den. Ženy po císařském řezu pátý den.

 

Možné komplikace v období šestinedělí

 

Období šestinedělí (období 6 týdnů po porodu) probíhá obvykle bez komplikací, která však nejsou zcela vyloučeny. Zmíníme se o těch hlavních: kdykoliv v šestinedělí (vzácněji i později) může dojít náhle k silnému krvácení z rodidel. Bývá způsobeno zadržením blan plodových, krevních sraženin či části lůžka. Takový stav vyžaduje okamžitý návrat k nám a provedení kyretáže (vyprázdnění) dutiny děložní. K častějším patří zánět prsu vznikající ze špatné techniky kojení a infekce. Projevuje se bolestí prsu na ohraničeném místě, zarudnutí kůže zánětlivým ložiskem a teplotou. Je nutná ambulantní kontrola u nás s hodnocením stavu a eventuelním nasazením léčby. Zánět žil se projevuje bolestivostí žilních městků – varixů – či povrchně probíhajících žil, zarudnutí kůže v okolí. Závažnější stavy jsou doprovázeny bolestí lýtka, otokem postižené končetiny, teplotou. Kontrola u nás ihned nutná. Někdy může dojít k dodatečným komplikacím v šití porodního poranění či v jizvě po císařském řezu. Jinak můžete v šestinedělí být postižena jakýmikoliv chorobami, které člověka mohou překvapit: zánětem močových cest, chřipkou, žlučníkovým záchvatem atd. I při těchto komplikacích je vhodné se s námi poradit. Léčbu volíme tak, aby léky procházející do mléka co nejméně zatěžovaly novorozence. při příznivém průběhu šestinedělí se dále zmenšuje (zavinuje) děloha, krvácení a očistky slábnou, nedělka překonává únavu poporodní zátěže a může se dobře věnovat svému dítěti a jeho kojení.

Na našem oddělení je nepřetržitá lékařská služba, na kterou se můžete kdykoliv obrátit. Obvykle do 24 hodin po propuštění Vás navštíví dětský lékař, kterého jste i zvolila, spolu s dětskou sestrou a i s těmi se můžete poradit nejen o všem, co se týká dítěte, ale i Vás. Při náhlém zhoršení zdravotního stavu dítěte se hlaste na dětském oddělení naší nemocnice, kde je rovněž nepřetržitá lékařská služba (teploty, křeče, zvracení, průjmy, poruchy dýchání, změna vzhledu a chování dítěte, apod.). Po šestinedělí se hlaste na gynekologickou prohlídku tam, kde jste chodila do poradny pro těhotné a poraďte se, budete-li chtít, o vhodném typu antikoncepce.

Přejeme Vám, aby šestinedělí probíhalo nerušeně. Vám i Vašemu dítěti a celé rodině přejeme hodně zdraví, štěstí a spokojenosti.

 

Fotogalerie