Porodnice Mělník

melnik

 


Pražská 528/29, 276 01, Mělník

www.porodnicemelnik.cz


 

Kontaktní údaje:

Gynekologicko-porodnické oddělení, Nemocnice Mělník

Adresa: Mělnická zdravotní, a.s., Nemocnice Mělník, 276 01 Mělník, Pražská 528/29

 

 

MUDr. Radek Havlas
primář
tel.: 315 639 351
radek.havlas@mediterra.cz
Pavla JELÍNKOVÁ
vrchní sestra manažerka
tel.: 315 639 372
pavla.jelinkova@mediterra.cz
Eva MINAŘÍKOVÁ
vedoucí sestra porodnice
tel.: 315 639 365
eva.minarikova@mediterra.cz
Dagmar TOMEČKOVÁ
vedoucí sestra gynekologie
tel.: 315 639 359
dagmar.tomeckova@mediterra.cz
 
 
pohotovostní služba
tel.: 731 429 735
příjmová ambulance
tel.: 315 639 356
gynekologická ambulance
tel.: 315 639 369
registrační poradna
tel.: 315 639 370
ultrazvuk
tel.: 315 639 357
gynekologie a rizikové těhotenství
tel.: 315 639 359
JIP
tel.: 315 639 362
porodnice
tel.: 315 639 365
porodní sál
tel.: 315 639 368
předporodní kurzy
mobil: 739 264 657
laktační poradna
mobil: 603 880 478, 603 880 431, 603 880 479
nadstandardní programy Premium a Exkluziv
mobil: 736 514 874

 

PORODNICE

Na oddělení porodnice poskytujeme diagnostickou a léčebnou péči ženám s fyziologickým a rizikovým těhotenstvím, péči rodičkám před porodem a po porodu od 33. týdne těhotenství a odbornou péči o novorozence ve spolupráci s neonatologickým oddělením. Při péči o rodičky využíváme moderní standardní vyšetřovací metody. Oddělení porodnice disponuje veškerým nezbytným a standardním technickým vybavením a prostředky zdravotnické techniky.

Péči poskytujeme v souvislosti s nejnovějšími trendy v porodnictví. Snažíme se o aktivní spolupráci s rodičkami a o respektování jejich požadavků a potřeb. Naším prvotním cílem je, aby se zde nastávající maminky i maminky po porodu cítily pohodlně jako v domácím prostředí. Všichni zaměstnanci si zde uvědomují, jak je důležitý trpělivý přístup a poskytnutí potřebných rad a informací. Lékaři mají individuální přístup ke každé mamince a zcela otevřeně ji informují o jejím zdravotním stavu, o dalším vhodném léčení, o průběhu hospitalizace a o potřebných kontrolách po propuštění.

Samozřejmou součástí oddělení pro matky po porodu jsou pokoje, ve kterých jsou maminky s dětmi (rooming – in), výuka a pomoc při kojení, za které oddělení získalo prestižní ocenění „Baby Friendly Hospital“. Oddělení též disponuje několika nadstandardními pokoji.

Porodní sál je moderně vybaven jednotlivými porodními boxy se základním a speciálním přístrojovým vybavením, pomůckami pro aplikaci metod alternativního porodnictví a jednotkami pro ošetření novorozenců po porodu. V souvisejícím traktu je samostatný operační sál pro provádění císařských řezů a následně pak pro pacientky plně vybavená jednotka intenzivní péče (JIP).

Služby oddělení jsou podpořeny širokým komplementem Nemocnice Mělník. Spolupracujeme se specialisty dalších oddělení např. ARO, chirurgie, interna, infekce, ORL, neurologie, RHB, hematologie, kožní, psychiatrie apod. Dále spolupracujeme s klinickým psychologem a na Vaše přání je umožněn vstup duchovním osobám.

Porodnické oddělení neúčtuje žádné poplatky za péči hrazenou z veřejného zdravotního pojištění (příjem k porodu, vlastní porod, standardní ubytování na dvoulůžkových pokojích).
Služby nehrazené zdravotním pojištěním (především nadstandardní ubytování a doprovod k porodu) jsou účtovány dle ceníku nemocnice.

Porodnické oddělení spolupracuje s předními perinatologickými centry např. Ústav pro péči o matku a dítě Praha – Podolí, Gynekologicko-porodnická klinika Všeobecné fakultní nemocnice Praha, Gynekologicko-porodnická klinika Fakultní nemocnice Praha – Motol a centry asistované reprodukce.

Prohlídka porodnice

Budoucí rodiče si mohou prohlédnout porodní boxy i pokoje pro šestinedělky každou středu od 13:00 hodin, a to vždy po předchozí telefonické domluvě – tel. 315 639 365. Po telefonické domluvě je možné sjednat i jiný termín.

POROD

Registrace k porodu

Registrovat k porodu se můžete od 33. týdne těhotenství v naší registrační poradně, kde bude sepsána porodnická dokumentace. Poté, podle domluvy s Vaším ambulantním gynekologem, můžete docházet až do porodu do naší těhotenské poradny nebo přijít až k příjmu k porodu či k doporučené hospitalizaci. Na první návštěvu je nutné se vždy telefonicky objednat a to na tel. čísle 315 639 370. Registrační ambulance je umístěna v přízemí pavilonu T.

Registrovat se můžete také elektronicky již od 14. týdne na adrese: helena.fridrichova@mediterra.cz. Velice si vážíme toho, že jste si naši porodnici vybrali. Těšíme se na Vás i Vaše miminko.

 

Odběr pupečníkové krve

Pokud máte zájem o odběr pupečníkové krve, informujte nás při registraci nebo při příjmu.

Příjem k porodu

K plánovanému příjmu se dostavte v daném termínu na příjmovou ambulanci gynekologicko-porodnického oddělení v přízemí budovy T.

Při neplánovaném příjmu k porodu v době do 15:30 h využijte též příjmové ambulance, přízemí budovy T, nebo využijte zvonek označený PORODNICE umístěný přímo ve vstupu do budovy T v přízemí, mezi prosklenými dveřmi a vyčkejte příchodu personálu, který Vás zavede na porodnici do 4 patra.

Doprovod k porodu

Po celou dobu porodu s Vámi může být přítomen Váš partner, jiná Vám blízká osoba, dula, nebo porodní asistentka (maximálně však 2 osoby). Blízká osoba je zaškolena a seznámena s průběhem porodu přítomnou porodní asistentkou. Dula je speciálně zaškolená žena k alternativnímu porodu, ta však neposkytuje zdravotnické služby, tyto poskytuje jen přítomná porodní asistentka a lékař.

Po domluvě je možno fotografovat nebo použít kameru. Pokud má přítomný tatínek – partner zájem, může po porodu přestřihnout pupečník nebo ihned po porodu novorozence označit.

Porodní sál

Porodnice má k dispozici tři samostatné porodní boxy a jeden operační sál. Porodní boxy prošly celkovou stavební úpravou počátkem roku 2010. Dva z těchto boxů mají k dispozici vlastní masážní sprchu a WC. Jsou koncipovány tak, že rodičkám i jejich případnému doprovodu nabízí pohodlí, soukromí, intimitu a komfort v průběhu celého porodu, aniž by byla snížena bezpečnost rodičky a dítěte.

Porodní boxy umožňují tzv. alternativní vedení porodu. Využíváme relaxační pomůcky a techniky podporujících analgesii a relaxaci pánevního dna např. gymnastické MÍČE, MASÁŽNÍ VÁLEČEK. Samozřejmostí je VOLBA ÚLEVOVÉ POLOHY v průběhu první i druhé doby porodní, využití RELAXAČNÍ HUDBY nebo hudby dle vlastního výběru, AROMATERAPIE, sprchování TEPLOU VODOU. Umožňujeme volbu porodní polohy s využitím speciálního porodního lůžka. Klystýr a holení provádíme jen podle potřeby po dohodě s rodičkou. Respektujeme individuální přání rodiček sepsaná v porodním plánu.

Dle přání rodičky a ordinace lékaře lze zvolit zmírnění porodní bolesti pomocí léků. Dále je možno využít metodu místního umrtvení – tzv. PARACERVIKÁLNÍ BLOK. Rychlá a účinná metoda, která se provede během vaginálního vyšetření. Zmírňuje bolesti a uvolňuje porodní cesty. Též je možné využít tlumení bolesti použitím EPIDURÁLNÍ ANALGEZIE, kterou nabízíme podle aktuálních možností personálního zajištění oddělení ARO. Tyto metody jsou hrazené ze zdravotního pojištění.

Jako nadstandardní služby za úhradu pacientky (viz ceník) nabízíme:

  • Pro zmírnění bolestí nabízíme ENTHONOX – inhalaci oxidu dusného obohaceného kyslíkem.
  • Dianatal gel – usnadňuje průchod dítěte porodními cestami, snižuje riziko porodního poranění, zkracuje druhou dobu porodní.

V případě komplikovaného porodu je v bezprostřední návaznosti porodních boxů vlastní operační sál, kde se provádí císařský řez. Díky nepřetržité pohotovostní službě jsou připraveni vždy dva lékaři gynekologicko-porodnického oddělení a lékař ARO k vykonání potřebného operačního výkonu. Následně pak je k maximálnímu zajištění pooperačního průběhu k dispozici plně vybavená jednotka intenzivní péče. V péči JIP jsou maminky cca 24 hod po operačním výkonu. Po tu dobu mají miminko na neonatologickém oddělení a k matce ho pravidelně, dle potřeby dítěte, přivážejí.

Naše porodnické oddělení umožňuje tatínkům být přítomen u narození dítěte i v případě porodu císařským řezem přímo na operačním sále. Bezprostředně po ukončení zákroku je matka převezena společně s dítětem na určený box, kde je novorozenec přiložen k prsu matky a tím zajistíme i matkám po operačním porodu maximální podporu rozvoje kojení.

Poporodní péče o miminko

Podporujeme BONDING – časný kontakt matky se svým dítětem, který je důležitý pro navázání správného citového pouta mezi matkou a dítětem a pokud si maminka přeje a stav dítěte to dovoluje, pokládáme novorozence na tělo matky ihned po porodu. Část ošetřovatelských výkonů může být provedena na těle matky. Následné ošetření děťátka probíhá přímo na porodním boxu za přítomnosti rodičů a možné asistence otce.

Po porodu zůstává maminka společně s děťátkem (pokud to jeho zdravotní stav dovoluje) 2 hodiny na porodním sále pod kontrolou dětské sestry a porodní asistentky. Následně je maminka i s novorozencem převezena na lůžkové oddělení porodnice. Realizujeme zde systém “roming-in”, což znamená, že miminko je od porodu stále se svou matkou. Od prvních chvil též maximálně podporujeme kojení. Porodní asistentky Vám poradí s hygienou v šestinedělí, kojením a s péčí o prsa, stravou kojící maminky. Se cvičením v šestinedělí je možné začít pod vedením rehabilitační sestry, která denně dochází. Zdravotní stav dítěte sleduje a s péčí o novorozence pomáhá personál neonatologického oddělení. Cílem dětských sester je maximálně podpořit rozvoj laktace a pomoci každé mamince kojit. Maminky se během pobytu v porodnici naučí pečovat o své dítě, absolvují přednášku o kojení a mají možnost seznámit se s technikou masáží a polohováním u novorozenců.

Domů jsou maminky s miminky propuštěny standardně 3. den po spontánním porodu, 4. den po císařském řezu.

Péči o novorozence s fyziologickým průběhem i o ty, které vyžadují zvýšenou péči a léčbu, poskytuje novorozenecké (neonatologické) oddělení. Je v jeho schopnostech a kompetenci postarat se o děti narozené od 34. týdne těhotenství.

Ubytování a prostory oddělení

Na porodnickém oddělení je celkem 8 standardních pokojů a 7 nadstandardních pokojů (včetně pokojů rodinného typu).

Standardní pokoje jsou vždy dva spojené a mají společné sociální zařízení. Každý pokoj má přípojku na televizor a připravuje se připojení k internetu. Jsou zde ubytovány maximálně dvě maminky, které tak mají větší soukromí, více prostoru a klidu. V každém pokoji je nový moderní nábytek s vestavěnou lednicí a také vybavení pro miminka, např. přebalovací pult, vanička. Miminka mají speciální, moderní, polohovatelné postýlky, které jsou lehké, výškově stavitelné a pojízdné.

Nadstandardní pokoje jsou jednolůžkové s vlastním sociálním zařízením, jsou vybaveny polohovatelným lůžkem a moderním nábytkem. Je zde kuchyňský kout, lednice, rychlovarná konvice, TV, přípojka k internetu a vše potřebné pro rodičku i její dítě. Na nadstandardních pokojích je možné ubytovat jednoho rodinného příslušníka nebo osobu blízkou.

Pokoje rodinného typu jsou vybaveny manželskou dvoulůžkovou postelí se zdravotnickou matrací, pohodlnou pro pobyt maminky, i tatínka. Moderní nábytek, kuchyňský kout s lednicí, rychlovarnou konvicí doplňuje vybavení klimatizovaného pokoje. Dále je zde TV, přípojka k internetu a kompletním příslušenství pro maminku a novorozence. Telefonní linka přímo na oddělení Neonatologie, pro případ zavolání okamžité péče o miminko. Jedná se o pokoje hotelového typu, které jsou doplněny též županem pro maminku, sprchovým gelem a fénem. Zatmívací diskrétní osvětlení umožňuje mamince okamžitou kontrolu miminka i v noci. Na obou pokojích je umístěna váha pro novorozence, monitory dechu, koupání miminka probíhá ve speciálně tvarovaných umyvadlech. Pro pokoje máme nastavený režim neomezených návštěv.

Návštěvy na pokojích matek jsou od 14:30 – 17:00, v této době je možné využít i návštěvní místnost. 

PŘEDPORODNÍ KURZY MĚLNÍK

Předporodní kurz nabízí Gynekologicko- porodnické oddělení nemocnice Mělník jako jednu ze svých nadstandardních služeb. Snaží se připravit nastávající maminky na průběh těhotenství, porod, šestinedělí, kojení a péči o novorozence. Komplexně pojatá příprava je určená všem nastávajícím maminkám, které mají zájem se touto cestou dozvědět něco nového. Na kurzy se mohou hlásit nastávající maminky od 22. do 33. týdne těhotenství.

Kurz ve čtyřech setkáních poskytuje odborné a kvalifikované informace. Součástí tohoto kurzu je prohlídka porodních boxů a lůžkového oddělení porodnice. Každé setkání trvá hodinu a půl a probíhá pod vedením porodní asistentky Jaroslavy Kubáčové.

Čtyři setkání se skládají z témat - Co je to bolest, zvládání bolesti, předporodní období, první doba porodní, porodní plán, II., III., IV. doba porodní, odběr pupečníkové krve, šestinedělí, problematika matky, kojení, šestinedělí z hlediska novorozence – přednáška laktační poradkyně z porodnice Mělník   Více než přednášky, ale připomíná teoretická část příjemné povídání, porodní asistentka nechává maminkám prostor na dotazy. Předporodní kurz je ze zdravotního a psychického hlediska velice prospěšný. Z kurzu odcházejí maminky povzbuzené a spokojené.

Páté bonusové setkání zahrnuje prohlídku porodnice s partnerem a jeho proškolení k porodu. Termín těchto setkání je volen podle dohody zúčastněných. V průběhu prohlídky se nastávající tatínkové dozvědí, jak mohou aktivně pomoci partnerce u porodu.

Shrnutí:

  • Kurz obsahuje 5 setkání.
  • Teoretickou přípravu k porodu.
  • Lekce vedou zkušené porodní asistentky.
  • Kurzy probíhají ve středu odpoledne vždy od 15:00 a od 17:00 ve skupinách, vždy dle zájmu nastávajících maminek.
  • Koná se v budově T - Gynekologicko porodnické oddělení, v chodbě vpravo.
  • Začít můžete od 22. do 33. týdne těhotenství.
  • Přihlásit se můžete nejpozději jeden týden před začátkem nového kurzu.
  • Cena jedné lekce činí 450 Kč / celý kurz 1.800 Kč – platba musí být provedena v pokladně Nemocnice Mělník.

 

Fotogalerie

 

Zpět do obchodu