36. týden těhotenství

 

Po ukončeném 36. týdnu můžete rodit prakticky každým dnem.

 

Po ukončení 36. týdne lze již považovat miminko za plně vyvinuté. Hoďte všechny starosti za hlavu a těšte se na první setkání s Vaším děťátkem.

 

Co se děje s maminkou ve 36. týdnu těhotenství?

 

Po ukončeném 36. týdnu můžete rodit prakticky každým dnem. V první době porodní se vše připravuje, děložní čípek se ztenčí a protáhne, takže plod se dostane hlavičkou do porodního kanálu. Při druhém stupni vychází dítě přes vaginu ven na světlo. Třetí fáze obnáší odlučování placenty. Ale dříve, než nastane opravdový porod, můžete pocítit i několik falešných poslíčků. Nenechte se zmást Braxton Hicksonovi kontrakcemi, i když jsou falešné mohou být stejně silné jako skutečné. Choďte po místnosti nebo si vlezte do sprchy, mělo by se Vám ulevit. Můžete mít pocit jako by Vám probíhal elektrický proud od břicha k nohám, je to způsobeno tím, jak plod spadá hlouběji do pánve a dotýká se nervové soustavy.

Můžete se setkat s nepříjemným překvapením v posledním měsíci těhotenství – strie. Nejčastěji se objevují jako tenké načervenalé jizvičky v oblasti břicha a stehen. Po porodu mohou vyblednout a trochu ustoupit do pozadí, nicméně úplně již nezmizí. Věnujte pozornost promazávání po koupání především bříška, zadečku a hýždí. 

Prsa Vám těžknou a může z nich začít vytékat mlezivo – první jídlo pro Vaše miminko po porodu. Pořiďte si kvalitní kojící podprsenku, měla by být bavlněná, pevná a tvrdá. Vazy, které podporují prsa, je třeba chránit, aby si zachovaly svou krásu i po porodu.

 

Vývoj dítěte ve 36. týdnu těhotenství

 

S koncem těhotenství dochází k postupnému snižování počtu pohybů (2540 pohybů za hodinu ve 30 týdnu těhotenství a 2030 pohybů za hodinu před porodem). Je to v důsledku poklesu volného prostoru a množství plodové vody, které miminko má k dispozici, stejně jako v lepší koordinaci pohybů dítěte.

V tomto týdnu dítě ztratilo lanugo. Klidně přibírá na váze, v průměru asi 30 gramů za den a nadále se aktivně připravuje na život mimo dělohu. Před narozením ve svých střevech nashromáždí mnoho odpadu. Tato černá a tmavě zelená látka zvaná „smolka“ se skládá z rozbitých krvinek, mrtvých buněk střev, kožních buněk, plodové vody a další. Smolku kaká miminko přibližně dva až tři dny, někdy je schopno ji vyloučit ještě před narozením. V tomto případě se dítě narodí pokryté zeleným slizem.

 

Velikost a hmotnost dítěte ve 36. týdnu těhotenství

 

Délka od hlavičky ke křížové kosti je 35 cm a miminko váží cca 3100 gramů.

 

Velikost dítěte - 36. týden

 

- římský salát

Zpět do obchodu