35. týden těhotenství

 

Miminko pilně trénuje dýchací pohyby, čímž připravuje své plíce a dýchací svaly na život mimo dělohu, ale jen malé množství plodové vody se mu dostane do plic.

 

Dokonce i teď v posledních týdnech těhotenství, dítě stále roste a přibývá na váze. Velmi brzy uvidí poprvé svět a potřebuje se řádně připravit, mimochodem – Vy také!

 

Co se děje s maminkou ve 35. týdnu těhotenství?

 

Pokud nejste poprvé těhotná, může hlavička dítěte již naléhat v pánevní oblasti. Pocítíte určitou úlevu, protože tlak na vnitřní orgány oslabuje. Dýchání se stává opět snadnější. Nicméně děloha nyní tlačí ještě větší silou na močový měchýř. Proto častá potřeba na záchod u většiny žen přetrvává.

 

S blížícím se datem porodu se můžete postupně setkat s následujícími příznaky:

 

bříško se snižuje. To je způsobeno tím, že dítě klesá hlouběji do pánve. Pokud je to Vaše první těhotenství, žaludek začne klesat asi 34 týdny před porodem, ale pokud jste zkušená matka, břicho můžete mít nižší až těsně před porodem. Dýchat se Vám bude jednodušeji, ale o to víc se zvýší tlak na spodní část břicha.

stále častější nucení na záchod. V důsledku rostoucího tlaku na močový měchýř a pod vlivem hormonálních změn.

Stoupající bolest v dolní části zad a křížové kosti. Tyto nepříjemné pocity jsou spojené s tahem pojivé tkáně a měnící se zatížení páteře.

změny v motorické aktivitě dítěte. Frekvence pohybu se snižuje, ale je potřeba stále sledovat normální srdeční rytmus.

úbytek hmotnosti. Vaše tělo se začalo připravovat na porod. Před narozením miminka potřebuje být flexibilní a necítit příliš velkou zátěž.

nepravidelné stahy a relativní slabost. Budete cítit, že děloha je poněkud napjatá a komprimovaná. Poslíčci mohou přijít každý den, nebo jen několikrát týdně. V případě, že kontrakce nejsou v pravidelných intervalech, není potřeba jezdit do porodnice.

odchod hlenové zátky. Je to nažloutlý výtok z porodního kanálu. Průchod se může uvolnit 12 týdny před porodem, anebo přímo v ten den. Někdy může odchod hlenové zátky doprovázet i trocha plodové vody. V tom případě se co nejdříve dostavte do porodnice, protože odtok plodové vody před porodem může vyžadovat indukci porodu. 

Vaše těhotenství se blíží ke konci. Takže pokud porod začne teď, nebudou ho lékaři již zastavovat. Nepřestávejte obohacovat své znalosti o porodu a porodnici, kterou jste si vybrala. Zkuste o ní zjistit co nejvíce: může být manžel při porodu, kolik to bude stát, musí mi být nutně nastřižena hráz, přiloží mi miminko ihned po porodu k prsu? Je zde možnost nadstandardního pokoje? Jak dlouho budeme muset zůstat na šestinedělí? A mnoho dalších otázek…

 

Vývoj dítěte ve 35. týdnu těhotenství

 

Kůže dítěte se stala silnější, díky tlustší tukové vrstvě. Chrupavka uší a nosu se stala pevná a pružná. Dříve se uši podobali spíše listu, ale nyní mají již správný tvar, a i po sklopení a stisknutí se vrátí do výchozí polohy. 

Miminko pilně trénuje dýchací pohyby, čímž připravuje své plíce a dýchací svaly na život mimo dělohu, ale jen malé množství plodové vody se mu dostane do plic.

Sliznice trávicího traktu má na povrchu trochu chmýří, které bude brzy vstřebávat živiny do těla dítěte. Pomalu se aktivují střeva.

 

Velikost a hmotnost dítěte ve 35. týdnu těhotenství

 

Miminko měří od hlavy ke křížové kosti přibližně 35 cm a jeho váha je cca 2950 gramů.

 

Velikost dítěte - 35. týden

 

- medový meloun

Zpět do obchodu