4. týden těhotenství

 

Miminko je velikosti máku.

 

Hlavním úspěchem malého drobečka je rozvoj jeho srdce, které se z malé trubičky vyvinulo do dvoukomorového orgánu.

 

Čtvrtý týden těhotenství znamená konec prvního kalendářního měsíce očekávání miminka. Během tohoto období stále pokračuje v rychlém růstu uvnitř dělohy matky.

Hlavním úspěchem malého drobečka je rozvoj jeho srdce, které se z malé trubičky vyvinulo do dvoukomorového orgánu. Jaké další změny se stávají v rostoucím těle plodu i matky?

 

Zdravotní stav a fyzická kondice matky ve čtvrtém týdnu těhotenství?

 

S největší pravděpodobností už nemá matka nejmenší pochyby o tom, že nosí pod srdcem děťátko a je možná první registrace u gynekologa. Stav a vzhled ženy ke konci prvního měsíce těhotenství se začínají měnit, samozřejmě vnější změny jsou zatím nepatrné, nicméně prsa se zlehka zvětší a pas zešíří.

Co se týče zdravotního stavu matky, nevolnosti první poloviny těhotenství se mohou projevovat zvracením, ztrátou chuti k jídlu nebo naopak neustálý pocit hladu. Kromě toho je těhotenství často doprovázeno problémy se střevy například zácpa nebo naopak zvýšené nadýmání. Z tohoto důvodu je důležité, aby se žena začala správně stravovat především v prvních týdnech těhotenství. Usnadní tak stav matky a zajistí dobré zdraví dítěte. První měsíc těhotenství – je čas kdy se tvoří všechny nejdůležitější orgány a systémy dítěte. Proto je zcela vyloučeno užívání alkoholu a tabáku. Nesmí se ani pobývat v zakouřeném prostředí.

V předchozích článcích jsme se dozvěděli, jak ohromnou práci prodělalo ještě nenarozené miminko a k jakým změnám dochází v těle matky. Proto přání ženy více spát nebo se osvobodit alespoň z části od domácích povinností – není to rozmar, ale zcela přirozená věc.

První měsíce těhotenství – v mnoha ohledech obtížné období. Úlohou ženy v tuto dobu je naladit se na dlouhou a složitou, ale překrásnou cestu, která povede k zázraku zrození jejího dítě – človíčka prozatím stále ještě připomínajícího pulce.

 

Co se děje s maminkou ve čtvrtém týdnu těhotenství?

 

V této fázi těhotenství veškeré plánované hormonální změny v ženském těle znatelně nabírají na síle. Z tohoto důvodu, kromě obvyklé nervozity, vyčerpanosti a dalších nevolností, můžou těhotnou ženu trápit pobolívání v podbřišku a nevolnosti a mírný otok prsou.

 

Jak se mění tělo ve čtvrtém týdnu těhotenství?

 

Je potřeba poznamenat fakt, že s nástupem čtvrtého týdne těhotenství, že ženské tělo začíná získávat těhotenskou podobu, i když nebudou zvenčí patrné.

 

Čtvrtý týden těhotenství – výživa

 

Výživa v daném období musí být v co největší míře pravidelná a bohatá na vitamíny. Jelikož čtvrtý týden je týden transformace buňky v lidský organismus, který potřebuje užitečné stopové prvky.

Přibývání hmotnosti v čtvrtém týdnu těhotenství

Dle zdravotních tabulek čtvrtý týden odpovídá druhému týdnu od početí. Na výrazné přibírání hmotnosti ženy je ještě brzy.

 

Koncentrace hCG po dobu čtvrtého týdne těhotenství

 

V těchto dnech je již hodnota lidského hCG tak vysoká, že ji lze změřit i běžnými těhotenskými testy z lékárny. V případě pozitivního výsledku se míra hCG pohybuje od 1110 do 31500 MU/ml.Vývoj plodu ve čtvrtém týdnu těhotenství

 

Organogeneze začíná vytvořením tří zárodečných vrstev embrya ektodermu, endodermu a mezodermu. Z těchto tří vrstev se postupně vytvoří všechny orgány a tkáně dítěte. Z ektodermu vznikne nervový systém, kůže (včetně smyslových receptorů), nehty, vlasy, prsní žlázy, potní žlázy, zubní sklovina, výstelka úst, konečníku, rohovka a čočka oka. Z endodermu vznikne výstelka trávícího traktu, výstelka dýchacího ústrojí, slinivka břišní, štítná žláza a sliznice močové trubice, močového měchýře a pohlavního ústrojí. Z mezodermu vznikne srdce a oběhový systém, kostra, svaly a vylučovací systém.

Na konci 4.týdne těhotenství také začíná fungovat placentální oběh. Tkáně vyrůstající z vyvíjejícího se embrya v období prorůstají děložní sliznicí a vytváří placentu, která obsahuje embryonální i mateřské krevní cévy. Placenta vyživuje embryo, zajišťuje výměnu dýchacích plynů a zneškodňuje metabolické odpady embrya.

 

Velikost a hmotnost dítěte ve čtvrtém týdnu těhotenství

 

Tento týden se zásadní změny budou týkat zejména dítěte. V těchto dnech začíná etapa vzniku orgánů odpovědných za dýchání, výživu a ochranu rostoucího živého organismu. Rozvíjející se chorion (vnější obal kolem celého embrya) se v budoucnu stane placentou a samotné embryo se „přepraví“ do plodového vaku.

Ve čtvrtém týdnu těhotenství je dítě stále velmi malé. Ale v těchto dnech se začne vývoj hlavy samotného embrya. Na konci prvního měsíce embryo váží okolo 2 g a jeho délka dosáhla 5 mm.

 

Možné problémy v průběhu čtvrtého týdnu těhotenství

 

Z vědeckého hlediska je 4. týden jedním z nejvíce kritických okamžiků pro ženské tělo. Z tohoto důvodu je hlavním problémem, který může nastat bolestivé pocity v oblasti břicha a zad poměrně shodné s pocity, které žena pociťuje během menstruace.

 

Čtvrtý týden těhotenství – na co se zaměřit

 

Stejně jako v prvním týdnu těhotenství je potřeba zaměřit se na pocity vlastního těla, a především si všímat nežádoucích výtoků.

 

Velikost plodu – 4. týden těhotenství

Zrnko máku

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení