4. týden těhotenství

 

Miminko je velikosti máku.

 

Hlavním úspěchem malého drobečka je rozvoj jeho srdce, které se z malé trubičky vyvinulo do dvoukomorového orgánu.

 

Čtvrtý týden těhotenství znamená konec prvního kalendářního měsíce očekávání miminka. Během tohoto období stále pokračuje v rychlém růstu uvnitř dělohy matky.

Hlavním úspěchem malého drobečka je rozvoj jeho srdce, které se z malé trubičky vyvinulo do dvoukomorového orgánu. Jaké další změny se stávají v rostoucím těle plodu i matky?

 

Zdravotní stav a fyzická kondice matky ve čtvrtém týdnu těhotenství?

 

S největší pravděpodobností už nemá matka nejmenší pochyby o tom, že nosí pod srdcem děťátko a je možná první registrace u gynekologa. Stav a vzhled ženy ke konci prvního měsíce těhotenství se začínají měnit, samozřejmě vnější změny jsou zatím nepatrné, nicméně prsa se zlehka zvětší a pas zešíří.

Co se týče zdravotního stavu matky, nevolnosti první poloviny těhotenství se mohou projevovat zvracením, ztrátou chuti k jídlu nebo naopak neustálý pocit hladu. Kromě toho je těhotenství často doprovázeno problémy se střevy například zácpa nebo naopak zvýšené nadýmání. Z tohoto důvodu je důležité, aby se žena začala správně stravovat především v prvních týdnech těhotenství. Usnadní tak stav matky a zajistí dobré zdraví dítěte. První měsíc těhotenství – je čas kdy se tvoří všechny nejdůležitější orgány a systémy dítěte. Proto je zcela vyloučeno užívání alkoholu a tabáku. Nesmí se ani pobývat v zakouřeném prostředí.

V předchozích článcích jsme se dozvěděli, jak ohromnou práci prodělalo ještě nenarozené miminko a k jakým změnám dochází v těle matky. Proto přání ženy více spát nebo se osvobodit alespoň z části od domácích povinností – není to rozmar, ale zcela přirozená věc.

První měsíce těhotenství – v mnoha ohledech obtížné období. Úlohou ženy v tuto dobu je naladit se na dlouhou a složitou, ale překrásnou cestu, která povede k zázraku zrození jejího dítě – človíčka prozatím stále ještě připomínajícího pulce.

 

Co se děje s maminkou ve čtvrtém týdnu těhotenství?

 

V této fázi těhotenství veškeré plánované hormonální změny v ženském těle znatelně nabírají na síle. Z tohoto důvodu, kromě obvyklé nervozity, vyčerpanosti a dalších nevolností, můžou těhotnou ženu trápit pobolívání v podbřišku a nevolnosti a mírný otok prsou.

 

Jak se mění tělo ve čtvrtém týdnu těhotenství?

 

Je potřeba poznamenat fakt, že s nástupem čtvrtého týdne těhotenství, že ženské tělo začíná získávat těhotenskou podobu, i když nebudou zvenčí patrné.

 

Čtvrtý týden těhotenství – výživa

 

Výživa v daném období musí být v co největší míře pravidelná a bohatá na vitamíny. Jelikož čtvrtý týden je týden transformace buňky v lidský organismus, který potřebuje užitečné stopové prvky.

Přibývání hmotnosti v čtvrtém týdnu těhotenství

Dle zdravotních tabulek čtvrtý týden odpovídá druhému týdnu od početí. Na výrazné přibírání hmotnosti ženy je ještě brzy.

 

Koncentrace hCG po dobu čtvrtého týdne těhotenství

 

V těchto dnech je již hodnota lidského hCG tak vysoká, že ji lze změřit i běžnými těhotenskými testy z lékárny. V případě pozitivního výsledku se míra hCG pohybuje od 1110 do 31500 MU/ml.Vývoj plodu ve čtvrtém týdnu těhotenství

 

Organogeneze začíná vytvořením tří zárodečných vrstev embrya ektodermu, endodermu a mezodermu. Z těchto tří vrstev se postupně vytvoří všechny orgány a tkáně dítěte. Z ektodermu vznikne nervový systém, kůže (včetně smyslových receptorů), nehty, vlasy, prsní žlázy, potní žlázy, zubní sklovina, výstelka úst, konečníku, rohovka a čočka oka. Z endodermu vznikne výstelka trávícího traktu, výstelka dýchacího ústrojí, slinivka břišní, štítná žláza a sliznice močové trubice, močového měchýře a pohlavního ústrojí. Z mezodermu vznikne srdce a oběhový systém, kostra, svaly a vylučovací systém.

Na konci 4.týdne těhotenství také začíná fungovat placentální oběh. Tkáně vyrůstající z vyvíjejícího se embrya v období prorůstají děložní sliznicí a vytváří placentu, která obsahuje embryonální i mateřské krevní cévy. Placenta vyživuje embryo, zajišťuje výměnu dýchacích plynů a zneškodňuje metabolické odpady embrya.

 

Velikost a hmotnost dítěte ve čtvrtém týdnu těhotenství

 

Tento týden se zásadní změny budou týkat zejména dítěte. V těchto dnech začíná etapa vzniku orgánů odpovědných za dýchání, výživu a ochranu rostoucího živého organismu. Rozvíjející se chorion (vnější obal kolem celého embrya) se v budoucnu stane placentou a samotné embryo se „přepraví“ do plodového vaku.

Ve čtvrtém týdnu těhotenství je dítě stále velmi malé. Ale v těchto dnech se začne vývoj hlavy samotného embrya. Na konci prvního měsíce embryo váží okolo 2 g a jeho délka dosáhla 5 mm.

 

Možné problémy v průběhu čtvrtého týdnu těhotenství

 

Z vědeckého hlediska je 4. týden jedním z nejvíce kritických okamžiků pro ženské tělo. Z tohoto důvodu je hlavním problémem, který může nastat bolestivé pocity v oblasti břicha a zad poměrně shodné s pocity, které žena pociťuje během menstruace.

 

Čtvrtý týden těhotenství – na co se zaměřit

 

Stejně jako v prvním týdnu těhotenství je potřeba zaměřit se na pocity vlastního těla, a především si všímat nežádoucích výtoků.

 

Velikost plodu – 4. týden těhotenství

Zrnko máku