5. týden těhotenství

 

Miminko má velikost sezamového semínka.

 

Již jste 5 týdnů těhotná. Vaše miminko pokračuje v růstu a vývoji. Pojďme zjistit co je nového v pátém měsíci těhotenství.

 

Co se děje s maminkou v pátém týdnu těhotenství?

 

Tělo matky je velmi aktivní, muselo vyvinout obrovské množství hormonů, postavit nové komunikační cesty a struktury, které jej spojují s miminkem. Díky této extrémní zátěži mohou začít selhávat některé orgány, zhoršit se chronická onemocnění trávicí soustavy atd. Během tohoto období může žena často pociťovat bolesti hlavy, ospalost, nevolnost a zvracení. Také může být nastávající maminka více podrážděná než dříve. Většinou mají v této fázi ženy zvýšenou chuť „na slané“. Zatím nikdo neumí říct proč.

 

Jak se žena cítí během pátého týdne těhotenství?

 

V této fázi těhotenství většinou každá žena pocítí plné účinky těhotenství. Spojené s neobvyklými pocity. Těhotenství = jiný stav. Takže kromě standardní podrážděnosti, únavy, nevolnosti a bolesti hlavy, se těhotenství může také projevovat časté močení a zvýšená citlivost bradavek.

 

Jak se mění tělo v pátém týdnu těhotenství?

 

Ve většině případů, začátek druhého měsíce těhotenství, si ženy začnou všímat drobné změny na vlastní postavě. Každý den musíme očekávat „naprogramované“ změny, které vznikají v důsledku hormonálních změn v těle.


Pátý týden těhotenství – výživa

 

Pátý týden těhotenství se vyznačuje obnovením chuti a čichu, ženě se vrací chuť k jídlu. Žena by si měla vybírat potraviny, na které se má chuť, poslouchat své tělo. Nicméně by samozřejmě neměla zapomínat na zvýšený příjem vitamínů a dalších užitečných prvků.

 

Přibývání hmotnosti v pátém týdnu těhotenství

 

Od začátku druhé měsíce těhotenství ženě kolísá chuť k jídlu. Často se u ní střídá ztráta se zvýšenou chutí k jídlu, což může mít vliv na tělesnou hmotnost ženy. Specialisté udávají rozmezí změny hmotnosti 4002000 gramů.

 

Koncentrace hCG po dobu pátého týdnu těhotenství

 

V každém následujícím týdnu má hodnota hCG obrovský význam. Stejně jako záznam hodnoty hCG ukazuje normální vývoj a případné normality či abnormality plodu. V pátém týdnu těhotenství odpovídá hodnota hCG 256082300 MU/ml.

 

Vývoj plodu v pátém týdnu těhotenství

 

Po pěti týdnech od oplodnění se u embrya vytváří výhonky, které bude možné později rozlišit jako ruce a nohy. Na špičkách prstů budoucího dítěte začíná restrukturalizace kůže – jedinečné otisky prstů. Dále jsou založeny drobné základy ledvin, žaludku, sleziny a střev. Také pokračuje vývoj struktury mozku, kde jsou již patrné hlavní oddělení, například ta, která mají na starosti spánek a probuzení.

V pátém týdnu těhotenství vzniká malá pupeční šňůra, přes kterou z placenty plod přijímá živiny, krev a další nezbytné prvky.

V této fázi vývoje je embryo obzvláště citlivé na účinky životního prostředí. Alkohol a chemikálie při vdechování cigaretového kouře pronikají přes placentu z matky na plod. Proto je mimořádně důležité, aby během celého těhotenství matka zdržela kouření a pití alkoholu.

 

Velikost a hmotnost dítěte v pátém týdnu těhotenství

 

V prvních dnech po druhém měsíci těhotenství se stane převratná změna pro budoucí život embrya – začne mu bít srdce. Dále se objevují základy dýchacích cest, oči, játra a žaludku.

Na ultrazvuku je vidět nový tvar embrya – válcovitý a protažený. Do konce pátého týdnu těhotenství embryo váží již 3,5 g a měří asi 7 mm.

 

Možné problémy v pátém týdnu těhotenství

 

Z lékařského hlediska se pátý týden těhotenství vyznačuje nejvyšším počtem potratů. Ženy se tedy mohou již registrovat u svého lékaře s cílem vyloučit jakékoliv předpoklady ke ztrátě nenarozeného dítěte.
Pátý týden těhotenství  na co se zaměřit

 

Snažit se udržovat ve vyrovnaném emocionálním stavu a dobré náladě. Těhotné ženy by se měly zaměřit jen na věci, které jim přináší radost, navštívit různé výstavy, představení a jiné relaxační aktivity. Kromě toho je důležité sledovat jakékoliv abnormální bolesti či krvácení, které mohou znamenat hrozící potrat a ihned vyhledat lékaře.

 

Velikost plodu – 5. týden

 

-Sezamové semínko

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení