5. týden těhotenství

 

Miminko má velikost sezamového semínka.

 

Již jste 5 týdnů těhotná. Vaše miminko pokračuje v růstu a vývoji. Pojďme zjistit co je nového v pátém měsíci těhotenství.

 

Co se děje s maminkou v pátém týdnu těhotenství?

 

Tělo matky je velmi aktivní, muselo vyvinout obrovské množství hormonů, postavit nové komunikační cesty a struktury, které jej spojují s miminkem. Díky této extrémní zátěži mohou začít selhávat některé orgány, zhoršit se chronická onemocnění trávicí soustavy atd. Během tohoto období může žena často pociťovat bolesti hlavy, ospalost, nevolnost a zvracení. Také může být nastávající maminka více podrážděná než dříve. Většinou mají v této fázi ženy zvýšenou chuť „na slané“. Zatím nikdo neumí říct proč.

 

Jak se žena cítí během pátého týdne těhotenství?

 

V této fázi těhotenství většinou každá žena pocítí plné účinky těhotenství. Spojené s neobvyklými pocity. Těhotenství = jiný stav. Takže kromě standardní podrážděnosti, únavy, nevolnosti a bolesti hlavy, se těhotenství může také projevovat časté močení a zvýšená citlivost bradavek.

 

Jak se mění tělo v pátém týdnu těhotenství?

 

Ve většině případů, začátek druhého měsíce těhotenství, si ženy začnou všímat drobné změny na vlastní postavě. Každý den musíme očekávat „naprogramované“ změny, které vznikají v důsledku hormonálních změn v těle.


Pátý týden těhotenství – výživa

 

Pátý týden těhotenství se vyznačuje obnovením chuti a čichu, ženě se vrací chuť k jídlu. Žena by si měla vybírat potraviny, na které se má chuť, poslouchat své tělo. Nicméně by samozřejmě neměla zapomínat na zvýšený příjem vitamínů a dalších užitečných prvků.

 

Přibývání hmotnosti v pátém týdnu těhotenství

 

Od začátku druhé měsíce těhotenství ženě kolísá chuť k jídlu. Často se u ní střídá ztráta se zvýšenou chutí k jídlu, což může mít vliv na tělesnou hmotnost ženy. Specialisté udávají rozmezí změny hmotnosti 4002000 gramů.

 

Koncentrace hCG po dobu pátého týdnu těhotenství

 

V každém následujícím týdnu má hodnota hCG obrovský význam. Stejně jako záznam hodnoty hCG ukazuje normální vývoj a případné normality či abnormality plodu. V pátém týdnu těhotenství odpovídá hodnota hCG 256082300 MU/ml.

 

Vývoj plodu v pátém týdnu těhotenství

 

Po pěti týdnech od oplodnění se u embrya vytváří výhonky, které bude možné později rozlišit jako ruce a nohy. Na špičkách prstů budoucího dítěte začíná restrukturalizace kůže – jedinečné otisky prstů. Dále jsou založeny drobné základy ledvin, žaludku, sleziny a střev. Také pokračuje vývoj struktury mozku, kde jsou již patrné hlavní oddělení, například ta, která mají na starosti spánek a probuzení.

V pátém týdnu těhotenství vzniká malá pupeční šňůra, přes kterou z placenty plod přijímá živiny, krev a další nezbytné prvky.

V této fázi vývoje je embryo obzvláště citlivé na účinky životního prostředí. Alkohol a chemikálie při vdechování cigaretového kouře pronikají přes placentu z matky na plod. Proto je mimořádně důležité, aby během celého těhotenství matka zdržela kouření a pití alkoholu.

 

Velikost a hmotnost dítěte v pátém týdnu těhotenství

 

V prvních dnech po druhém měsíci těhotenství se stane převratná změna pro budoucí život embrya – začne mu bít srdce. Dále se objevují základy dýchacích cest, oči, játra a žaludku.

Na ultrazvuku je vidět nový tvar embrya – válcovitý a protažený. Do konce pátého týdnu těhotenství embryo váží již 3,5 g a měří asi 7 mm.

 

Možné problémy v pátém týdnu těhotenství

 

Z lékařského hlediska se pátý týden těhotenství vyznačuje nejvyšším počtem potratů. Ženy se tedy mohou již registrovat u svého lékaře s cílem vyloučit jakékoliv předpoklady ke ztrátě nenarozeného dítěte.
Pátý týden těhotenství  na co se zaměřit

 

Snažit se udržovat ve vyrovnaném emocionálním stavu a dobré náladě. Těhotné ženy by se měly zaměřit jen na věci, které jim přináší radost, navštívit různé výstavy, představení a jiné relaxační aktivity. Kromě toho je důležité sledovat jakékoliv abnormální bolesti či krvácení, které mohou znamenat hrozící potrat a ihned vyhledat lékaře.

 

Velikost plodu – 5. týden

 

-Sezamové semínko