Porodnice Teplice

Krajská zdravotní, a.s. - Nemocnice Teplice, o.z.

Duchcovská 53, 415 29 Teplice

Tel: +420 417 519 111

http://www.kzcr.eu/cz/tp/pro-pacienty/zdravotnicka-pracoviste/gynekologie-a-porodnictvi/porodnice/

 

 

Porodnice a oddělení šestinedělí

Naše gynekologicko-porodnické oddělení zajišťuje komplexní péči o těhotné, rizikové a patologické těhotné. Na našem pracovišti, díky neonatologickému JIPu, vedeme porody od 32. týdne gravidity. Každý rok se u nás narodí kolem 800 dětí. Nabízíme vstřícný přístup k rodičkám s porodním plánem a nadstandardní komunikaci lékařů i porodních asistentek během celého porodu.

Na porodním sále jsou Vám k dispozici dva jednolůžkové pokoje pro maminky v předporodní době, tři porodní boxy, kde můžete využít relaxační pomůcky (gymnastické míče, overbaly, žíněnky) a dále dvoulůžkový pokoj intenzivní péče o maminky v předporodním období, jejichž stav nedovoluje propuštění domů, ale nejsou ještě zcela připraveny k porodu. Dalším vybavením porodního traktu je perinatologický box pro novorozence s vyhřívaným lůžkem, kde probíhá první ošetření miminka.

Nabízíme aplikaci Entonoxu či epidurální analgezii na tlumení bolestí u porodu, na přání rodičky zajišťujeme odběr pupečníkové krve.

Můžeme se také pochlubit získáním certifikátu "za šetrnou medikaci při vedení porodů"

Naše porodnice se snaží o rychlé navázání kontaktu mezi miminkem a matkou a podporuje kojení. Snažíme se o kontakt skin to skin dle stavu matky a dítěte a dle jejího přání. Po dvou hodinách je matka přemístěna na běžný pokoj, dítě může být trvale s ní, umožňuje-li to jejich zdravotní stav. V případě císařského řezu probíhá kontakt skin to skin na operačním sále dle stavu dítěte a matky, často i po celou zbylou dobu operace. Každé rodičce, i po císařském řezu, je miminko co nejdříve přiloženo k prsu. Mezi porodníky a partnery očekávajícími narození nového potomka během porodu vzniká unikátní vztah porozumění, pochopení, vzájemné vstřícnosti a spolupráce.

Oddělení má celkem 8 pokojů, z toho 2 nadstandardní pokoje, 4 dvoulůžkové a 2 třílůžkové pokoje. Platba za 1 den na nadstandardním pokoji činí 700kč.

Oddělení zajišťuje péči systémem dítě s matkou (rooming-in).
O novorozence pečují dětské sestry, o matku porodní asistentky.

Návštěvy na standardních pokojích jsou povoleny na chodbách oddělení u jídelních stolků, po dohodě mezi rodičkami i na pokojích samotných.
Návštěvy na nadstandardních pokojích lze přijímat bez omezení přímo na pokoji v neomezenou denní dobu.

Doporučené návštěvní hodiny

Všední den 14:00-17:00hod.
Víkendy 10:00-18:00hod.

Kontakt: +420 471 519 336/343

Nabízíme možnost předporodní přípravy k porodu pro Vás a Vašeho partnera a to každou 2. a 4. středu v měsíci od 13 hodin na konzervativní gynekologii ve 3.patře, pavilon F. Kurzovné 200Kč.

Naší snahou je, abyste se u nás cítily co nejlépe, odcházely domů zdravé a spokojené.

Co s sebou do porodnice?

Doporučujeme si tašku sbalit 14 dnů před očekávaným termínem.

Dokumenty:

 • průkaz těhotné (včetně všech zpráv z vyšetření v průběhu těhotenství)

 • občanský průkaz

 • oddací list

 • průkaz pojištěnce

 • prohlášení se jmény dítěte pro chlapce i děvče

 • kopie OP manžela

 • neprovdané potvrzení  z matriky o uznání otcovství
Osobní věci:
 • hygienické potřeby (vložky, toaletní papír, ručník)
 • omyvatelná domácí obuv

 • příbor, hrníček

 • kojenecké podprsenky

 • jednorázové kalhotky + bavlněné spodní kalhotky

 • ponožky

 • noční košile a župan (vlastní nebo Vám zapůjčíme ústavní)

 • kniha, časopisy apod.

 • mobilní telefon, nabíječka na telefon

 • jednorázové plenkové kalhotky cca 30ks

 • hygienické ubrousky pro miminko

 • dětská kosmetika

 • klahotky pro široké balení, pokud očekáváte porod miminka koncem pánevním

 • čepička a ponožky pro miminko

 • klobouček na kojení - rodičky s vpáčenými nebo plochými bradavkami

 • propisovací tužka 

Otec s sebou na porodní sál:

 • domácí obuv, fotoaparát, kameru, peníze

Ještě pár rad:                                  

 • předem si zajistěte dětského lékaře (osobně nebo telefonicky )       

 •  připravte si výbavičku pro miminko, kterou stačí přinést během hospitalizace nebo až  v den propuštění                                                                                                  

 • náušnice  –  píchají se v den odchodu - poplatek za 1 ouško je 200,-Kč  (náušnice přineste den před propuštěním a otevřete je )   

Nejčastější dotazy

1. Kdy jet do porodnice?

Jestliže máte pravidelné stahy, intervaly mezi jednotlivými kontrakcemi jsou asi 5 minut, nelze od nich odpoutat pozornost a musíte se plně každé kontrakci věnovat. Prvorodička by měla pociťovat tyto zesilující stahy alespoň 2 hodiny.

Jestliže Vám odteče plodová voda. Vezmete si vložku (pokud možno bez modrého středu) a po jejím prosáknutí se i sní dostavíte do porodnice. Plodová voda odtéká až do porodu miminka přerušovaně.

Jestliže začnete krvácet jasnou krví a je potřeba použít více vložek, ihned se dostavíte do nejbližší porodnice. Špinění tmavou krví nebo hlen s krví okolo termínu porodu mohou být spojeny s otevíráním porodních cest.

Jestliže máte jakoukoliv pochybnost ohledně pohybů plodu, ať se hýbe málo nebo necítíte pohyby, je vhodné přijet do porodnice k vyšetření stavu plodu.

2. Mám před příjezdem do porodnice volat?

Na otázky typu "něco se mi nezdá, mám se k Vám dostavit na kontrolu" nečekejte jinou odpověď než ANO. To, že k nám jedete, oznamovat dopředu nemusíte.

3. Nabízíte předporodní kurzy?

Ano. Každou 2. a 4. středu v měsíci od 13hodin. Kurz probíhá na konzervativní gynekologii 3.patro, pavilon F. Obsahem kurzu je příprava k porodu s následnou prohlídkou porodnice.

4. Je možné mít partnera nebo jinou osobu  u porodu?

Ano, je to možné. Doprovod si může rodička zvolit sama, maximálně však jednu osobu. Kromě partnera může k porodu rodičku doprovázet maminka, kamarádka, dula. Personál porodního sálu má právo nevpustit nebo vykázat doprovázející osobu pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek, či osobu agresivní.

5. Mohu mít porodní plán?

Porodní plán jsou přání a představy rodičky o vedení porodu. Doporučujeme konzultovat Váš porodní plán při osobní schůzce s porodníkem nebo s porodní asistentkou ještě v průběhu těhotenství. Konzultaci si můžete telefonicky domluvit na tel. č. 417 519 336, event, je možno řešit Vaše dotazy v poradně CTG, kam před porodem budete několik týdnů pravidelně docházet. Naší snahou je Vám maximálně vyjít vstříc. Prosím, nezapomínejte však, že porodník zodpovídá za Váš zdravotní stav i zdravotní stav plodu pod hrozbou trestního stíhání o zanedbání péče. Pokud lékař rozhodne o jiném postupu, vždy to dělá v zájmu zdraví Vašeho dítěte. Prosíme, respektujte to.

6. Mohu si před porodem prohlédnout porodní sál?

Ano, prohlídka porodního sálu je součástí předporodních kurzů. Individuální prohlídky porodního sálu nejsou z důvodu vytížení porodních boxů možné.

7. Může se stát, že mě pošlete do jiné nemocnice?

Ano, pouze však v zcela indikovaných případech. Na našem pracovišti vedeme porody od 32.týdne těhotenství.

8. Nabízíte epidurální analgezii?

Ano.

9. Sdělíte po telefonu informace mé rodině?

Ano, pokud budou znát heslo, které nám při příjmu sdělíte není problém poskytnou informace po telefonu. Není také problém informovat člena rodiny na Vaši žádost ve Vaši přítomnosti. Vy máte ale po celou dobu možnost mít mobilní telefon stále u sebe. Prosím, vysvětlete to tak celé rodině předem. 

10. Jaká je délka pobytu po porodu?

Doba pobytu v nemocnici je po spontánním nekomplikované porodu  minimálně 24 hodin a minimálně 4 dny po porodu císařským řezem.

11. Nabízíte možnost ambulantních porodů?

Ano, vždy je ale nutná domluva s registrujícím dětským lékařem ohledně péče o novorozence.

Kurz kontaktní péče o novorozence a kojence

Kurz je vhodný pro těhotné i čerstvé maminky, které se chtějí naučit vhodné manipulační techniky pro novorozence a malého kojence.

Na kurzu se naučíte, jak novorozence chovat, jak jej zvedat (např. z autosedačky, hlubokého kočárku či postýlky), jak jej bezpečně předávat další osobě. Naučíte se i vhodné polohy při bolestech bříška apod.

Kurz je veden instruktorkou paní Věrou Jonczy. Přítomna je i dětská lékařka, která Vám zodpoví veškeré Vaše otázky týkající se péče o novorozence a kojence. Těhotným (pokud mají zájem) vysvětlí, co čeká novorozence po porodu a jaké možnosti mají v teplické porodnici (bonding, rooming-in apod.).

Kurzovné: 100 Kč

Termíny: kurz je pořádán každou první středu v měsíci ve 14:00 hodin v prostorách školky Dětského oddělení Nemocnice Teplice (1. patro)

Přihláška: do kurzu se stačí přihlásit telefonicky na stanici rizikových novorozenců, tel.: 417 519 324. Vhodné je kromě jména účastníků (jsou vítány nejen maminky, ale i tatínkové a další rodinní příslušníci) nahlásit i telefonní nebo emailový kontakt, kdyby došlo k nějaké změně v místě či čase pořádání kurzu a také, zda jste ještě těhotné nebo již přijdete se svým miminkem. Doba trvání kurzu je plánována na cca 60 minut.

Co s sebou: miminko ev. panenku (na kurzu jsou k dispozici dvě panenky, na kterých si manipulaci můžete vyzkoušet), pohodlné běžné oblečení, ev. přezůvky (do školky není povolen vstup ve venkovní obuvi)

Zpět do obchodu