Porodnice Rychnov nad Kněžnou

rychnov-nad-kneznou

 


Jiráskova 506, 516 01 Rychnov nad Kněžnou

 +420 494 502 111

 http://www.nemocnicerk.cz

Gynekologicko - porodnické oddělení, Oblastní nemocnice Rychnov nad Kněžnou a.s.


 

Kontaktní údaje

 

Zařízení
Gynekologicko - porodnické oddělení, Oblastní nemocnice Rychnov nad Kněžnou a.s.
Typ zařízení
krajské
Adresa
Jiráskova 506, 516 01 Rychnov nad Kněžnou
Kontakt
tel. 494 502 111 (ústředna), www.nemocnicerk.cz
Primář
MUDr. Ján Šándor, tel. 494 502 400, gynpor@nemocnicerk.cz

Vrchní sestra

Eva Tobišková. DiS. tel. 494 502 401 tobiskova.eva@nemocnicerk.cz

V naše zařízení vedeme porody od ukončeného 36. týdne těhotenství. Preferujeme lékařské vedení porodu s možností alternativních postupů, doprovodu u porodu, bondingu, polohováním v průběhu porodu apod. Pokud jsou přání a požadavky rodičky reálné a nevyskytnou se neočekávané komplikace, snaží se personál porodního sálu vyjít nastávajícím maminkám maximálně vstříc.

Porodní sál se skládá z 2 porodních boxů, které jsou vizuálně odděleny. Boxy jsou vybaveny polohovatelnými lůžky, moderními kardiotokografy s telemetrií.Dále zde máme samostatný předporodní pokoj s relaxační vanou. Součástí porodního sálu je také operační sál pro provádění císařských řezů. K tlumení bolesti využíváme akupresuru, hydroterapii, medikamentózní tlumení bolesti, aromaterapii, audioterapii, epidurální analgezii.

 

První doba porodní


V průběhu první doby porodní preferujeme alternativní přístup — využívání různých relaxačních pomůcek a technik (gymnastické míče, masážní pomůcky, žíněnky, muzikoterapie, teplá lázeň, aromaterapie). Rodičkám nabízíme různé metody tlumení bolesti.


Úlevové polohy u porodu


Snažíme se společně s rodičkou najít polohu, která by byla pro ni vyhovující a napomohla v usnadnění průběhu porodu. Díky menšímu typu porodnice je péče porodních asistentek individuální a mají dostatek prostoru pro vysvětlení, předvedení a nácvik poloh. K dispozici máme relaxační míče, akupresurní nástroje, žíněnky.


Hydroterapie a aromaterapie


Další z metod, která je u nás velmi využívána je relaxační koupel ve vířivé vaně, většinou využíváme v kombinaci s aromaterapií. Koupel může mít výrazný vliv na zmírnění porodních bolestí, uvolnění rodičky a zkrácení celého porodu . Aromaterapii máme k dispozici přímo na porodním sále, využíváme aromaoleje lékopisné kvality bez konzervačních látek, které v různých kombinacích napomáhají tlumit bolest, ulevit od napětí, napomoci správnému dýchání a poskytnout celkový pocit pohody a uvolnění. Aromaoleje využíváme také ve třetí době porodní, kdy nám napomáhají při porodu placenty.
Inhalační analgezie
je směs kyslíku a oxidu dusného, která se vdechuje pomocí nádechového ventilu. Tato směs plynů se využívá ke snížení bolesti v průběhu kontrakcí, kdy si rodička začne sama inhalovat, a tím si určí dávkování. Lze využít v jakékoli fázi porodu a lze snadno kombinovat s jinými bolest tišícími prostředky. Inhalační analgezie nezůstává dlouho v těle a děťátku nijak neškodí.
Medikamentózní analgetika
jsou látky, které částečně tlumí bolestivé vnímání kontrakcí
Epidurální analgezie
je nejúčinnější metoda pro tlumení porodních bolesti, tzv. „bezbolestný“ porod, u nás dostupný 24 hodin denně. Metoda, kterou provádí lékař anesteziolog, kdy aplikuje analgetikum katétrem do prostoru zad mezi míšní obaly a stěnu páteřního kanálu. Asi za 15minut po aplikaci cítí rodička úlevu. Neztrácí možnost pohybu. Aplikace analgetika nebrání rodičce ve správném tlačení.

 

Druhá doba porodní


Vlastní porod probíhá na polohovatelném porodním lůžku v poloze klasické vleže, v pololeže nebo v polosedě. Podle stavu dítěte a rodičky je možné se domluvit i na jiných polohách. Po porodu nabízíme maminkám bonding, kdy je dítě ihned po porodu položeno na prsa matky, kde zůstává od několika minut až 2 hodiny dle přání matky. Po císařském řezu umožňujeme bonding matce přímo na operačním sále, nebo otci na samostatné místnosti v blízkosti porodního sálu.

Maminky zůstávajíc porodním sále ještě 2 hodiny po porodu. Následně si mohou samy přejít, nebo jsou převezeny na oddělení šestinedělí.

 

Co nabízíme?

 

  • převzetí těhotných do ambulantní péče od 36. týdne těhotenství až do porodu,
  • možnost ambulantního CTG monitoru (CTG monitoring je sledování akce srdeční plodu, pohybů a děložní činnosti. Provádí se denně na porodním sále v dopoledních i odpoledních hodinách bez objednání.),
  • ožnost odběru pupečníkové krve (pro úschovu kmenových buněk) – dle ceníku vybrané firmy,
  • otec u porodu – zdarma,
  • inhalační analgezie – 250 Kč za dílek,
  • epidurální analgezie – zdarma,
  • hydroterapie a aromaterapie – zdarma.

 

Fotogalerie

Zpět do obchodu