10. týden těhotenství

 

Děloha matky se zvětší natolik, že zaplňuje celou pánevní dutinu. Obecně platí, že miminko měří od hlavy ke kostrči asi 61 mm. Je tedy velké asi jako větší slepičí vajíčko nebo kiwi. Váží cca 913 g.

 

Čas plyne a již tu máme 10. týden těhotenství. Co zajímavého se děje v této fázi s Vaším dítětem? Pojďme to zjistit!

 

Co se děje s maminkou v desátém týdnu těhotenství?

 

Děloha matky se zvětší natolik, že zaplňuje celou pánevní dutinu. Spodní část dělohy začíná stoupat nad stydké kosti. Žena může začít pociťovat jistou plnost a tíhu v pánevní oblasti. Pravidelně může cítit dotírající tah v oblasti třísel, způsobený napětím děložních vazů. Ale bříško se začne kulatit až o něco později.

 

Jak se mění tělo v desátém týdnu těhotenství?

 

Obecně nastávající maminky mohou přibrat v tomto období přibližně 1 až 1,5 kg, které mají jen velmi malý vliv na postavu. Ale pro maminku bude lepší si začít přivykat na myšlenku, že jí oblečení začne být brzy těsné. Ženy, které do této doby i něco zhubly, by se měly kolem desátého týdne těhotenství vrátit na svoji původní hmotnost.

Těhotné ženy mohou začít pociťovat nutkání si sednout nebo dokonce si lehnout. Ale nezapomeňte milé maminky, že chůze je nezbytná. Samozřejmě s mírou. Denní kratší chůze by se ale měla stát Vaší povinností, stejně jako třeba čištění zubů.

A dobrá zpráva – je pravděpodobné, že pocity nevolnosti v důsledku příznaků počáteční toxicity, zcela vymizí. Vzácně některým těhotným ženám mohou projevy toxicity přetrvávat i do budoucna.Vývoj plodu v desátém týdnu těhotenství

 

V desátém týdnu těhotenství pokračuje vývoj mozku plodu. Nyní je již velmi podobný mozku dospělého člověka, jen je značně zmenšený. Jsou položeny všechny základy těla budoucího dítěte. Jen je potřeba dotáhnout poslední detaily jako například: základy nehtů na prstech rukou i nohou, sílí svalový systém, játra začínají produkovat žluč, která je pak potřebná pro trávení tuků v potravě a mnoho dalšího se musí ještě zlepšit. Na vše je zatím ještě čas.

 

Velikost a hmotnost dítěte v desátém týdnu těhotenství

 

Vaše dítě s každým dalším dnem se Vám stále více podobá. Všechny základní tělesné funkce jsou již vytvořeny, miminko se ale stále rozvíjí a roste.

Obecně platí, že miminko měří od hlavy ke kostrči asi 61 mm. Je tedy velké asi jako větší slepičí vajíčko nebo kiwi. Váží cca 9 13 g.

Zpět do obchodu