11. týden těhotenství

 

Gratulujeme Vám, milá maminko! Již třetina cesty je za Vámi. Miminko je velké přibližně 4 cm, zhruba jako Fík.

 

Vcházíte do jedenáctého týdne těhotenství a vy i Vaše miminko stále rostete. Do oblíbených džín je stále těžší a těžší se obléknout. A miminko již vyrostlo do velikosti citronu. Od hlavy ke kostrči již měří 6578 mm a váží asi 1420 g. Co se v tomto týdnu stane nového?

 

Co se děje s maminkou v jedenáctém týdnu těhotenství?

 

Gratulujeme Vám, milá maminko! Již třetina cesty je za Vámi. Brzy zcela odezní ranní nevolnosti a podráždění. Jste na začátku druhého trimestru a riziko potratu se mnohonásobně snížilo!

Někdy se může stát, že Vaše prsa pod vlivem hormonů začnou produkovat takzvané mlezivo – speciální kapalinu „první mléko“. Mlezivo obsahuje velké množství obranných látek a je důležité pro správný vývoj novorozence. Během 2-3 dnů po porodu je nahrazeno mateřským mlékem.

 

Jak se mění tělo v jedenáctém týdnu těhotenství?

 

Některé těhotné ženy mohou začít trpět častou zácpou. Vaše střeva jsou oslabená v důsledku hormonálních změn. A potrava se pohybuje střevy se značnými obtížemi. A také zvětšující se děloha začíná zabírat ve Vašem těle stále více místa a ubírá tak prostor ostatním orgánům včetně střev.

Mezi další obtíže se mohou přidat otoky a krvácení z dásní nebo drobné afty. V důsledky většího prokrvení tkání.

V jedenáctém týdnu těhotenství se poměrně rychle zvětšuje velikost dělohy. Nastávající maminky již mohou začít pozorovat na svém těle určité vnější změny a začnou instinktivně upřednostňovat pohodlnější oblečení. Přibývání hmotnosti může vést k napínání pokožky a vzniku tzv. strií po celém těle. Zejména v oblasti hrudníku, bříška a stehen. Je vhodné kůži pravidelně ošetřovat a promašťovat zvláčňujícími krémy, které jsou k tomu určené.

 

Jak se žena cítí v jedenáctém týdnu těhotenství?

 

Dokončením třetího měsíce se hladiny hormonů ustalují a přemrštěné reakce se omezují. Eliminuje se nadměrná plačtivost, deprese a podrážděnost. Zvýšení objem krve významně zvyšuje potřebu zvýšeného příjmu živin.

 

Jedenáctý týden těhotenství – výživa

 

Strava nastávajících maminek by v tomto období měla být založena na pestré a zdravé straně. Bohatá na vitamíny a vlákninu, která napomáhá ke správné funkci střev. Snažte se eliminovat tučná a příliš sladká jídla.

 

Přibývání hmotnosti v jedenáctém týdnu těhotenství

 

Od tohoto týdne se konečně můžeme rozloučit s toxicitou, která nám způsobovala nevolnosti nebo nechutenství. Většina žen zaznamenává zvýšenou chuť k jídlu. Tělesná hmotnost se může zvýšit přibližně o 700 gramů.

 

Koncentrace hCG v jedenáctém týdnu těhotenství

 

Úroveň lidského hCG v jedenáctém týdnu, hraje klíčovou roli pro budoucí vývoj plodu a zdraví matky. Definice hladiny hCG je dnes součástí povinného biochemického screeningu, který Vás v tomto období čeká a který nám stanoví všechny komplikaci či možné patologické příznaky.

 

Vývoj plodu v jedenáctém týdnu těhotenství

 

Mění se struktura kůže a vznikají otisky prstů na rukou, které jsou jedinečné pro každého člověka na světě. V posledních týdnech se změnily proporce těla: hlava je nyní jen třetina celkové velikosti plodu. Od tohoto týdne do konce druhého trimestru dítě roste především do délky.

Jsou vytvořeny základy všech dvaceti mléčných zubů, které čekají jen na okamžik, kdy budou moci začít růst. Děťátko si také může začít cucat paleček. A zkouší aktivně i další pohyby, které bude po narození potřebovat.

Také mu sílí krk a může již zvednout hlavičku. Rozvíjí si i uchopovací reflex a může cítit chuť okolní plodové vody. Jsou dány počátky duhovky, která určuje jejich konečnou barvu, i když má miminko první čtyři měsíce oči otevřené, než se mu začnou tvořit víčka.

Byla dokončena tvorba hrudní kosti a membrány, která může způsobovat škytavku miminka. Rozvíjejí se také genitálie, které mohou být již patrné při ultrazvukovém vyšetření. Ledviny začínají pracovat a produkovat moč, která je vylučována do plodové vody. Spolu s dalšími odpadními produkty prochází skrz placentu do krve matky.

Také Vašemu děťátku začínají pracovat střeva, i když jejich značnou část práce stále zastává pupeční šňůra. Růstu pokračují i další vnitřní orgány. Játra nyní zabírají 10% hmotnosti Vašeho dítěte. Vykonávají důležitou funkci při výrobě krve. Můžeme si všimnout, že krev dítěte v děloze je odlišná od krve dospělého člověka: obsahuje pouze červené krvinky a až později se k nim přidají i bílé krvinky.

Začínají se tvořit chrupavky, ze kterých se budou tvořit dětské kosti a končetiny a lebka. Již jsou vytvořeny základy budoucích žeber. Nos a brada se rýsují jasněji. Hrudník dítěte začne brzy stoupat a klesat v simulaci dýchání.

 

Jak se rozvíjí Vaše dítě v jedenáctém týdnu těhotenství?

 

Hlavním pozitivním krokem směrem k příznivému vývoji malého lidského těla je činnost srdce, která je srovnatelná s činností srdce dospělého člověka. Hlava je zatím stále mnohem větší než ruce a nohy. Ale mozek aktivně pracuje a dává první impulsy každé buňce těla dítěte. Což je nesmírně důležité!

 

Velikost a hmotnost dítěte v jedenáctém týdnu těhotenství

 

Momentálně Vaše dítě měří od hlavy ke kostrči více než 8 cm a váží okolo 60 gramů.

 

Možné problémy v jedenáctém týdnu těhotenství?

 

S ukončením toxicity v ženském těle může přijít zvýšená žízeň. Dostatečný pitný režim je důležitý, nicméně abnormální příjem tekutin může vést k nežádoucím otokům končetin nebo orgánů, zejména ledvin.

 

Jedenáctý týden těhotenství – na co se zaměřit

 

Stejně jako v jiných týdnech těhotenství by si žena měla každý den všímat poševního sekretu. Ten ji může upozornit jako první na abnormality, které mohou naznačovat hrozící potrat nebo jiné nežádoucí procesy v jejím těle, které by mohly ovlivnit vývoj jejích dítěte.

 

Velikost dítěte – 11. týden

 

Miminko je velké přibližně 4 cm, zhruba jako Fík