9. týden těhotenství

 

Placenta se stává nejdůležitějším orgánem, který vyživuje vaše dítě a chrání jej před projevy „vnějšího světa“. Velikostí připomíná kuličku hroznového vína.

 

Co nejdůležitějšího se stane na začátku třetího měsíce těhotenství? Placenta začne sama naplno pracovat, přebírá funkci řízení výměny tělesných látek matky a přizpůsobuje se potřebám vyvíjejícího plodu.

Placenta se stává nejdůležitějším orgánem, který vyživuje vaše dítě a chrání jej před projevy „vnějšího světa“. To znamená, že i v případě, kdy matka vypije sklenici vína, placenta se stává jakýmsi štítem, který chrání děťátko a toxické látky se nedotknou v plné síle. Také se značně snižuje nebezpečí potratu.

 

Co se děje s maminkou v devátém týdnu těhotenství

 

Emoční stav ženy v devátém týdnu těhotenství je stále nestabilní. Vaše drahá polovička by se měla ještě obrnit trpělivostí a porozuměním. V této fázi těhotenství žena spaluje kalorie rychleji než před otěhotněním. Má to na svědomí váš metabolismus, který se zvýšil o 25 %. Také objem krve se zvýšil. Žena může pociťovat takové vnitřní teplo, měla by hodně pít. Může se i mírně potit.

Kromě toho, také ledviny matky zvýší svou aktivitu, snaží se zbavovat nežádoucích látek, které začala vylučovat placenta dítěte. Musí zpracovat téměř dvojnásobný náklad oproti normálnímu stavu. Snažte se proto omezit příjem soli a koření a pijte hodně vody, abyste své ledviny nezatěžovali víc, než je nutné.

Zátěž ledvin se může projevovat otoky končetin, problémy s močením i toxicitou, když nejsou všechny toxiny správně vyloučeny.

Dalším nebezpečím, které číhá na některé ženy v této fázi těhotenství je zhoršení diabetu. Placentární laktogen, který je produkován placentou, je inzulín. Proto ženy, které mají predispozici k diabetu, by měly být obzvláště pozorné ke svému zdraví a jídlu, které konzumují. Těhotné ženy, které diabetem již trpí, by měly být pod stálým lékařským dohledem.

 

Vývoj plodu v devátém týdnu těhotenství

 

Dítě roste a dále se rozvíjí, placenta mu poskytuje veškerý komfort, který potřebuje. Začínají se formovat rysy obličeje. Prodlužují se končetiny a objevují se prsty. U lidského embrya se, ale prsty vyvíjejí jinak, protože palec se začne odvíjet protilehle k ostatním prstům, aby později mohlo stisknout dlaň a uchopovat předměty. Také pupeční šňůra je jasně viditelná.

Začíná pracovat uteroplacentární bariéra, to znamená, že tělo matky se podílí na zajištění bezpečnosti dítěte. Od tohoto období poroste dítě dvakrát rychleji.

V tomto období se také začnou měnit genitálie chlapců a dívek. Ale zatím jsou stále tak malé, že nejsou patrné ani při ultrazvukovém vyšetření.

Devítitýdenní plod je již schopen přijímat potravu – polykací reflex je považován za jeden z prvních, a právě se dále vyvíjí.

 

Velikost a hmotnost dítěte v devátém týdnu těhotenství

 

V tomto týdnu těhotenství má děťátko okolo 5 cm a váží přibližně 15 g.

 

Velikost dítěte – 9. týden

 

- Kulička hroznového vína

Zpět do obchodu