12. týden těhotenství

 

A máme tu 12 týdnů těhotenství! Pojďme se blíže seznámit s Vaším budoucím dítětem? Jak se mu daří a co je u něj nového?

 

V těle Vašeho děťátka začínají fungovat další a další nezbytné procesy, měří okolo 80113 mm od hlavy až ke kostrči. A váží okolo 4050 gramů.

 

Co se děje s maminkou ve dvanáctém týdnu těhotenství?

 

Dvanáctý týden otevírá druhý trimestr těhotenství, tzv. rozkvět těhotenství. Mnoho žen v tomto období již necítí žádné příznaky toxicity, naopak šíří energii a dobrou náladu. Žaludek začne stoupat vzhůru, jak ustupuje zvětšující se děloze, která je nyní již na pupku.

Právě na hranici prvního a druhého trimestru přichází nejčastěji zaplavující pocit mateřství, štěstí a spokojenosti. Tento pocit pak roste každým dnem a je jedním z nejcennějších pocitů, které žena za svůj život prožívá.

 

Jak se mění Vaše tělo ve dvanáctém týdnu těhotenství?

 

Vaše váha je pravděpodobně stále stejná jako před otěhotněním. Hmatatelný přírůstek můžete očekávat mezi 16.18. týdnem těhotenství.

 

Vývoj plody ve dvanáctém týdnu těhotenství

 

V těle Vašeho děťátka začínají fungovat další a další nezbytné procesy: ledviny produkují moč, prodlužuje se a začíná proces trávení střev. V krvi dítěte se objevují i bílé krvinky, formují se hlasivky a vyvíjí se celý nervový systém. Dítě začíná být schopno reagovat na vnější podněty.

Dále se rozvíjí rysy obličeje, začínají se formovat tváře, nos a uši. Oči už nejsou tak daleko od sebe, ale stále je překrývají napjatá víčka. V tomto týdnu se objevuje na těle miminka tzv. lanugo – germinální chmýří, které obaluje celé jeho tělíčko a opakuje mikroskopický vzor kůže. Lanugo plní ochrannou funkci, chrání pokožku v plodové vodě. Později nahradí lanugo husté a hrubé chmýří. Dává základ obočí a vláskům.

Vnitřní orgány také pokračují ve svém rozvoji. Štítná žláza je schopna začít produkovat hormony. U chlapců se objevují varlátka a dívek vaječníky sestupují z bříška do pánevní oblasti. Genitálie již lze jasně charakterizovat na mužské a ženské. Na ultrazvuku ještě ale nemusí být jasně patrné.

Děťátko je velmi aktivní, má dostatek prostoru, může se volně pohybovat v děloze, pohyby ještě zatím nemůžete cítit.

 

Velikost a hmotnost dítěte ve dvanáctém týdnu těhotenství


Nyní měří okolo 80113 mm od hlavy až ke kostrči. A váží okolo 4050 gramů, přibližně jako limetka.

Zpět do obchodu