13. týden těhotenství

 

Velmi důležitý týden pro Vás a Vaše dítě. Je považován za klíčový při formování vašich budoucích vztahů. Proč? Pojďme to zjistit!

 

Vstoupila jste do druhé trimestru těhotenství – gratulujeme! Délka těla dítěte je přibližně 8,72 cm a hmotnost okolo 2830 gramů, průměr hlavy je okolo 2,97 cm.

 

Co se děje s maminkou ve 13. týdnu těhotenství

 

Vstoupila jste do druhé trimestru těhotenství – gratulujeme! Když se podíváte do zrcadla můžete na svém bříšku objevit nahnědlou čáru, táhnoucí se uprostřed od pupíku dolů ke stydké kosti. Vzniká nahromaděním speciálního pigmentu v důsledku hormonálních změn v těle. Nebojte se – po porodu ihned zmizí.

 

Jak se mění tělo ve 13. týdnu těhotenství?

 

Pokud si lehce nahmatáte břicho, můžete cítit, že spodní část dělohy se nachází zhruba 7,5 cm nad úrovní pupku. Placenta ukončila svůj vývoj a její tloušťka je nyní 16 mm. Již plně přebírá svou funkci a produkuje estrogen a progesteron, které jsou nutné k trávení bílkovin, tuků a sacharidů v organismu. Placenta se také stává nepřekonatelnou bariérou pro mnoho toxických látek. Je tedy možné při léčbě mnoha onemocnění matky, které vyžadují použití léků nasadit vhodná antibiotika, aniž by to mělo negativní vliv na budoucí miminko.

Placenta také chrání plod před účinky imunitního systému těhotné ženy, brání rozvoji Rh konfliktu. Ženám se může snížit krevní tlak, ale ve většině případů tělo ženy hypotenzi snadno toleruje a nijak ji neobtěžuje. Nicméně by měla počítat s riziky sníženého krevního tlaku, jako motání hlavy při prudkém pohybu atd.

Obecně se emoční stav budoucí matky vyrovnává a stává se velmi pozitivním. Zjevné projevy únavy, lability a deprese v prvních třech měsících postupně mizí. Žena se začíná v novém stavu cítit pohodlně, spokojeně s dostatkem energie.Vývoj plodu ve třináctém týdnu těhotenství

 

Mozek dítěte se rychle rozvíjí, včetně všech reflexů jako je zavírání ručičky v pěst, kroucení rtů do trubičky, různé grimasy v obličeji, dává si prsty do pusinky atd. Uši miminka jsou již na svém místě po stranách hlavy. Zmenšuje se vzdálenost mezi očima a jsou vytvořeny všechny mléčné zoubky. Tělo začíná růst pomaleji a dokončuje se poměr mezi hlavičkou a tělem, který bude mít děťátko v době narození.

Chrupavka procházející tělem dítěte začíná vápenatět, velkou roli v tom hraje dobře fungující štítná žláza. Kosti v končetinách se prodloužily, vznikají první žebra, zkostnaťují se kosti lebky a páteře.

Kůže plodu je velmi tenká a jemná, podkožní tuková tkáň je skoro na místě, takže pokožka vypadá vrásčitě a červeně. Na povrchu jsou viditelné malé krevní cévy, pokrývající celé tělíčko.

Také má již vyvinutý dýchací systém, který simuluje pohyby při dýchání pro trénování svalů hrudníku a bránice. Malé množství plodové vody však vstupuje do plic. Zejména v případě, když dítě trpí nedostatkem kyslíku, například když je matka nemocná a plodová voda obsahuje choroboplodné zárodky.

 

Velikost a hmotnost dítěte ve třináctém týdnu těhotenství

 

Délka těla dítěte je přibližně 8,72 cm a hmotnost okolo 2830 gramů, průměr hlavy je okolo 2,97 cm.

Velikost hráškový lusk

Zpět do obchodu