14. týden těhotenství

 

Máte za sebou 14 týdnů těhotenství. Co se děje v tomto týdnu s Vámi a Vaším miminkem?

 

Ve čtrnáctém týdnu již můžete zaznamenat první pohyby Vašeho děťátka. Vaše dítě dosahuje velikosti citronu, tedy cca 108116 mm a váží okolo 80 gramů.

 

Co se děje s maminkou ve čtrnáctém týdnu těhotenství?

 

V této fázi pokračuje děloha ve své expanzi a zvětšuje se tak prostor v placentě pro další růst Vašeho miminka. Množství plodové vody je asi 250 ml.

V tomto a nejbližších dalších týdnech na Vás čeká celá řada důležitých vyšetření. Nastávající mamince je odebrána krve na tzv. triple test, jímž se měří hladiny tří látek produkovaných matkou a placentou (tj. hCG, AFP a E3). Zvýšená hladina těchto látek může poukazovat na to, že plod může trpět vrozenou vývojovou vadou, například Downovým syndromem. V případě tohoto podezření se těhotné ženě dále odebere plodová voda. Triple test je plně hrazen ze zdravotního pojištění. Podle lékařů se však jeho věrohodnost pohybuje pouze kolem 69 procent.

Nejčastěji mezi 15. a 19. týdnem těhotenství se rodičkám starším 35 let či ženám, u nichž hrozí zvýšené riziko vrozených vývojových vad plodu, odebírá plodová voda. Toto vyšetření se provádí za přísně sterilních podmínek. Výsledky vyšetření jsou obvykle k dispozici za dva až tři týdny po odběru. Plodová voda je napíchnuta – vpich se provádí pod ultrazvukovou kontrolou v oblasti podbřišku, odebrána a podrobena řadě testů, při nichž lze zjistit, zda dítě netrpí Downovým syndromem, anebo dalšími chromozomálními abnormalitami jako například sukovitostí, rozštěpem páteře, hemofilií, svalovou dystrofií nebo cystickou fibrózou.

Ve čtrnáctém týdnu již můžete zaznamenat první pohyby Vašeho děťátka. Spíše se jedná ale o maminky, které již těhotné byly a jsou schopné tento pocit snadněji identifikovat, protože jej již zažily.

Nastal čas přizpůsobit svůj šatník nastalé situaci. Pořídit si těhotenské kalhoty a sukně s širokým pasem přes bříško a záda. Dávat přednost oblečení, které je vzdušné, lehké, pohodlné, nikde neškrtí a zbytečně neobepíná.

Pokud používáte auto, je potřeba si koupit speciální bezpečností pás pro těhotné ženy, který chrání Vás i Vaše nenarozené miminko.

Těhotenství je již na Vás pravděpodobně patrné. Z ordinace gynekologa jste si přinesla těhotenskou průkazku. Je dost možné, že ji bude chtít vidět i váš zaměstnavatel, jestli jste mu své těhotenství nedoložila již dřív.

 

Vývoj plodu ve čtrnáctém týdnu těhotenství

 

Miminko již vypadá jako malý človíček. Jeho obličej má již jasné charakterové rysy, nohy se protáhly a stávají se úměrné k poměru k tělu. Děťátko se aktivně pohybuje, s drobnými pauzami na odpočinek, který trvá většinou jen pár minut. Snaží se koordinovat pohyb rukou a nohou. Umí také pohybovat dolní čelistí a ostatními částmi těla. Dítě se již také umí šklebit, mrkat, otevírá a zavírá ústa nebo se mračí. Do kostí se ukládá dostatečné množství vápníku. V případě holčičky jsou patrné vaječníky, skládající se z více než pěti milionů vajíček, které klesly z břišní dutiny do pánevní oblasti.

Nyní je na ultrazvuku při správné poloze jasně patrné, zda se jedná o holčičku nebo chlapečka.

Také ledviny a močový měchýř udělal značný pokrok. Téměř každých 45 minut plod uvolňuje moč do plodové vody.

 

Velikost a hmotnost dítěte ve čtrnáctém týdnu těhotenství


Vaše dítě dosahuje velikosti citronu, tedy cca 108116 mm a váží okolo 80 gramů.