15. týden těhotenství

 

Co nového a zajímavého pro nás připravila příroda v patnáctém týdnu těhotenství? 

 

Nastávající maminka v tomto období celá rozkvete. Délka Vašeho dítěte je od hlavy ke kostrči 1112 cm a váží asi 100 gramů.

 

Co se děje s maminkou v patnáctém týdnu těhotenství

 

Nastávající maminka v tomto období celá rozkvete. Cítí nebývalý nárůst síly a energie. Užívejte si svůj stav a svoje štěstí.

Na svoje běžné oblečení již můžete definitivně zapomenout. V patnáctém týdnu těhotenství by i velmi štíhlé ženy si měly pořídit vhodné oblečení, určené pro těhotné. Ve čtvrtém měsíci plod rychle roste, hromadí se plodová voda a rostou svalové vrstvy dělohy – to vše vede ke zvětšení dělohy a bříška. Výška dělohy je přibližně 14 cm, což odpovídá polovině vzdálenosti od pupku ke stydké kosti.

Děloha se zvedne z pánevní dutiny, pocit močení je častější, tlak na konečník se zvyšuje. Stále mohou přetrvávat potíže se zácpou.

 

Jak se mění tělo v patnáctém týdnu těhotenství

 

Často dochází k výraznější pigmentaci kůže, především v oblasti prsou a bříška. Většině žen ztmavnou dvorce na prsou a zvětší se. Objevuje se tmavý pruh od pupíku ke stydké kosti nazývaný linea negra. Vše v důsledku zvýšené produkce hormonů estrogenu a progesteronu a po porodu postupně mizí. V létě používejte kvalitní opalovací krémy, pokožka je v období těhotenství citlivější a mohou se na ní objevit výraznější pigmentové skvrny, které ale po porodu již nezmizí.

V patnáctém týdnu těhotenství končí tvorba placenty. Vznik dalších uteroplacentární cirkulaci vyžaduje zvýšený objem krve. Krevní buňky nemají čas se tvořit tak rychle, jak to vyžaduje těhotenství. Pokud pocítíte slabost, závratě nebo mžitky před očima, je to nedostatkem železa a určitě o tom informujte svého lékaře. Nedostatek hemoglobinu by vedl k nedostatku kyslíku plodu a narušení jeho vývoje.

 

Vývoj plodu v patnáctém týdnu těhotenství

 

Nitroděložní růst plodu pokračuje, jeho hmotnost se zvětšuje, průměr hlavičky je asi 28,2 mm, průměr hrudníku 28 mm a průměr břicha 27,6 mm.

Podobá se stále více a více novorozenci. Horní i dolní končetiny rychle rostou, nehtová lůžka jsou pokryta tenkými nehtíky. Mozek se stále vyvíjí a roste.

Také oběhový systém je poměrně dobře vyvinutý, srdce bije při frekvenci 150-160 tepů za minutu a čerpá okolo 23 litrů krve. Kůže je stále tenká a zranitelná, proto je pokrytá lanugem, které ji chrání před podrážděním a podporuje stálou tělesnou teplotu dítěte. Podkožní tuková tkáň ještě není vyvinuta, povrchovými vrstvami pokožky prosvítají krevní cévy a kůže vypadá červeně. Na hlavičce se objevují první chloupky, tmavé vlásky, až později budou správné buňky zodpovědné za barvu vlasů produkovat správný pigmentový genotyp.

Vylepšuje se i proces krvetvorby, pokračuje vývoj kostní dřeně. Vnitřní orgány se i nadále přizpůsobují své budoucí práci. Střevo se začíná plnit opravdovými výkaly, což se vzhledem k příměsi žluči barví do zeleno-černé barvy. I po porodu miminko nejdříve vylučuje tuto zeleno-černou směs, které říkáme smolka.

Plod vyžaduje stále více a více živin, rozšiřuje se prokrvení, a proto placenta roste a roste. Zvyšuje se i množství plodové vody, aby mělo dítě dostatečný prostor pro pohyb. Tato kapalina není úplně čistá. Naopak, je plná všudypřítomných šupinek, také tu plavou drobné odlupky povrchové vrstvy pokožky plodu, ale také moč dítěte, před vyloučením vyčištěnou v ledvinách. I přes všechny tyto „nečistoty“ je plodová voda dokonale sterilní. Navíc se každých pět až šest hodin zcela obnovuje. Plodová voda má stálou teplotu – to je o půl stupně vyšší než normální tělesná teplota, tak je dítě vždy v teple a pohodlí. Dokonce i když matka dostane horečku, nemá to žádný vliv na teplotu plodové vody.

Plodová voda – to je první biotop Vašeho miminka a jeho „čistota“ je přímo úměrná se zdravím Vašeho novorozence v mnoha ohledech. To je také důvod, proč je důležité, aby se nastávající matka chránila před všemi infekcemi.

Miminko má již dobře vyvinutý sluchový systém a je schopen slyšet první zvuky – tlukot Vašeho srdce a Váš hlas. Nyní již můžete mluvit na své děťátko s vědomím, že pozná Váš hlas mezi všemi různými zvuky okolního světa!

 

Velikost a hmotnost dítěte v patnáctém týdnu těhotenství

 

Délka Vašeho dítěte je od hlavy ke kostrči 1112 cm a váží asi 100 gramů.

 

Velikost dítěte – 15. týden

 

- jablko