16. týden těhotenství

 

Máte za sebou 16 týdnů těhotenství, co je u Vás nového?

 

Těhotné bříško je více zaoblené, dolní část dělohy stoupá výš a nyní se nachází 1516 cm od stydké kosti. Miminko je zhruba velikosti avokáda.

 

Co se děje s maminkou v šestnáctém týdnu těhotenství?

 

Ženy, které jsou těhotné poprvé, mohou začít cítit pohyby svého děťátka. První pohyby můžete cítit jako bublinky v břiše, jsou také srovnatelné s pohyby střev. Bude to trvat ještě dlouho, než intenzita pohybů děťátka zesílí. Vůbec se netrapte, pokud si nejste jistá, zda cítíte pohyby nebo ne. Další týdny Vám už dají jistotu. Poté už Vaše miminko budete cítit stále a budete díky tomu i schopna posoudit v jakém stavu se samo nachází.

Těhotné bříško je více zaoblené, dolní část dělohy stoupá výš a nyní se nachází 1516 cm od stydké kosti. Močení by mělo být stále normální, miminko ještě není natolik velké, aby utlačovalo močový měchýř. Oproti tomu střeva mají stále méně prostoru. Navíc snížená fyzická aktivita v období těhotenství nepomáhá k jejich správné funkci.

Správnou funkci střev můžeme podpořit speciální sadou cviků, také chůze venku a především plavání. Můžeme zařadit do jídelníčku potraviny, které mají lehké projímavé účinky.

S pokračujícím těhotenstvím přichází další překvapení – více pigmentace, nahnědlé nebo nažloutlé skvrny, které byly stěží rozeznatelné, jsou náhlé jasné vidět. Těhotenské hormony zvyšují produkci melaninu. Kůže je mnohem citlivější, proto bychom ji měli chránit vysokým ochranným faktorem na sluníčku. Nicméně všechny skvrny po porodu hned zmizí.

Můžete si vytvořit masku z ovesných vloček nebo si občas potřete kůži plátkem citronu ihned po umytí vodou. Neměla byste používat make-up, tyto skvrny nelze zcela zamaskovat a korektor jim neprospívá.

 

Vývoj plodu v šestnáctém týdnu těhotenství

 

Od šestnáctého týdne těhotenství je plod prakticky dovyvinutý, zvyšuje se jeho váha. Nyní měří od hlavičky ke kostrči 12 cm a váží 110 gramů. Jeho kosti již obsahují určité množství vápníku, pohyby paží a nohou stále aktivnější a koordinovanější. Během probuzení používá běžné grimasy v obličeji obočím, otevírání a zavírání pusinky atd. Aktivně pohybuje končetinami, ohýbá je, rovná a nakládání trup.

Plod již vypadá jako malý človíček, oči a uši se nacházejí na správném místě, je vidět jasný tvar nosu, již má řasy a obočí, některé děti mají také vlásky na hlavě. Oční víčka jsou již rozdělena a v tomto týdnu miminko poprvé otevře oči. Kůže je stále červená, protože jeho podkožní tuk není ještě dosud vyvinut. Celé tělo je pokryto hustým bílým mázkem, který chrání pokožku před narozením.

U dívky vaječníky obsahují asi 400 tisíc vajíček a již klesly na místo do pánevní oblasti. Také se vytvořila děloha, vejcovody a vagína. U chlapců jsou varlata zatím stále v oblasti břicha. Ale vše ostatní má již připravené jako dospělý muž. Na ultrazvuku je již patrné, zda je miminko chlapeček nebo holčička.

Všechny vnitřní orgány plodu fungují, srdce bije při frekvenci 150160 tepů za minutu. Ledviny tvoří moč, která se uvolňuje každých 45 minut v celkové výši 400500 ml za den.

Do konce šestnáctého týdne těhotenství dosáhne hlavička průměru 32,1 mm, průměr hrudníku 31,9 mm, průměr bříška 31,6 mm a tloušťka placenty se zvýšila na 18,55 mm.

 

Velikost dítěte – 16. týden

 

- avokádo

 

Zpět do obchodu