17. týden těhotenství

 

Vaše miminko nyní měří 1819 cm a jeho hmotnost je cca 160 až 190 gramů. Právě se tvoří oblasti mozku miminka.

 

Každý další týden těhotenství přináší nové pocity pro matku i miminko, které se učí novým a novým dovednostem.

 

Co se děje s maminkou v sedmnáctém týdnu těhotenství?

 

Bříško Vám stále roste, určitě jste přibrala na váze, takže jiné, než těhotenské oblečení již nemůžete nosit. Můžete pociťovat lehkou závrať – projev hypotenze. Snížení krevního tlaku je typický pro první dva trimestry těhotenství a sedmnáctý týden není výjimkou.

Je to způsobeno tím, že jsou oslabeny cévy. Díky hormonu progesteronu. Pokud máte obavy z těchto symptomů, snažte se vyvarovat náhlým a prudkým pohybům. Je-li nízký krevní tlak doprovázen bolestmi hlavy a slabostí, můžete jej eliminovat zařazením vhodných potravin do svého jídelníčku například: fazole, celer, česnek, ořechy, brusinky a citrusové plody.

 

Vývoj plodu v sedmnáctém týdnu těhotenství

 

Právě se tvoří oblasti mozku miminka, které budou následně zodpovědné za hmat, čich, chuť, sluch a zrak. Mazové žlázy dítěte postupně začínají vyrábět výměšky. Od nynějška až do chvíle narození budou mít ochranný, antibakteriální bariéru mezi dítětem a jeho prostředím. A v době porodu bude moct miminko díky tomuto mazivu projít snadněji porodními cestami.

Během tohoto období je dítě citlivé na výrobky obsahující látky, které po narození mohou způsobovat alergie. Proto buďte po porodu při kojení opatrní na výrazné potraviny jako jsou citrusové plody, čokoláda nebo jahody.

 

Velikost a hmotnost dítěte v sedmnáctém týdnu těhotenství

 

Vaše miminko nyní měří 1819 cm a jeho hmotnost je cca 160 až 190 gramů.

 

Velikost dítěte – 17. týden

 

-  Tuřín

Zpět do obchodu