18. týden těhotenství

 

 

Jste v osmnáctém týdnu těhotenství a uvnitř Vás se rodí malý zázrak. Každý den Vaše malé dítě roste a vyvíjí se a vy s ním.

 

Pohyby Vašeho miminka jsou stále jasnější a čitelnější, podobají se jemnému hlazení kočičí tlapky.

 

 

Co se děje s maminkou v osmnáctém týdnu těhotenství?

 

Pohyby Vašeho miminka jsou stále jasnější a čitelnější, podobají se jemnému hlazení kočičí tlapky. Nyní Vás budou tyto příjemné pohyby doprovázet po celý den. Můžete si všimnout, že když se pohybujete – jsou menší, než když si sednete nebo lehnete. To je proto, že když chodíte a pohupujete se, ukolébáte své děťátko k spánku.

 

Jak se mění tělo v osmnáctém týdnu těhotenství?

 

Děloha nadále stoupá a bříško roste. Můžete zaznamenat určité potíže s dýcháním, ale nebojte se, je to způsobeno tím, že vnitřní orgány mají méně prostoru a tlačí na bránici směrem nahoru, tím mírně utlačují volný pohyb plic. Obvykle tento jev pokračuje tak dlouho, dokud plod nesestoupí hlouběji do pánevní dutiny. V prvním těhotenství to bývá několik týdnů před porodem, v dalších těhotenství až těsně před porodem.

 

Vývoj plodu v osmnáctém týdnu těhotenství

 

V osmnáctém týdnu má Vaše dítě drobné chloupky na hlavě a malé nehtíky na prstech nohou i rukou. Zívá, cucá si palce, hraje si s pupeční šňůrou. Tento týden sílí i pokožka dítěte.

Od osmnáctého týdne začne Vaše miminko žít ve dvou fázích – spánek a bdělost. Samozřejmě více spí, ale když je vzhůru, je velmi aktivní. Velmi brzy poznáte, kdy zrovna spinká a kdy ne.

Vaše děťátko je také schopno gestikulovat – spojuje ruce, uchopuje pupeční šňůru, dotýká se hlavy – to vše stejně jako jeho první úsměv lze již vidět na ultrazvuku. Kromě toho se stává náchylnější ke zvukům okolí včetně lidské řeči. Což je pro dítě nezbytné pro život v lidské společnosti po narození, začne si tvořit prostorové uspořádání mozku.

 

Velikost a hmotnost dítěte v osmnáctém týdnu těhotenství

 

Délka Vašeho dítěte od hlavy ke kostrči je 1416 cm. Což se rovná velikosti papriky. A váží okolo 260 gramů.

 

Velikost dítěte – 18. týden

 

- paprika

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení