18. týden těhotenství

 

 

Jste v osmnáctém týdnu těhotenství a uvnitř Vás se rodí malý zázrak. Každý den Vaše malé dítě roste a vyvíjí se a vy s ním.

 

Pohyby Vašeho miminka jsou stále jasnější a čitelnější, podobají se jemnému hlazení kočičí tlapky.

 

 

Co se děje s maminkou v osmnáctém týdnu těhotenství?

 

Pohyby Vašeho miminka jsou stále jasnější a čitelnější, podobají se jemnému hlazení kočičí tlapky. Nyní Vás budou tyto příjemné pohyby doprovázet po celý den. Můžete si všimnout, že když se pohybujete – jsou menší, než když si sednete nebo lehnete. To je proto, že když chodíte a pohupujete se, ukolébáte své děťátko k spánku.

 

Jak se mění tělo v osmnáctém týdnu těhotenství?

 

Děloha nadále stoupá a bříško roste. Můžete zaznamenat určité potíže s dýcháním, ale nebojte se, je to způsobeno tím, že vnitřní orgány mají méně prostoru a tlačí na bránici směrem nahoru, tím mírně utlačují volný pohyb plic. Obvykle tento jev pokračuje tak dlouho, dokud plod nesestoupí hlouběji do pánevní dutiny. V prvním těhotenství to bývá několik týdnů před porodem, v dalších těhotenství až těsně před porodem.

 

Vývoj plodu v osmnáctém týdnu těhotenství

 

V osmnáctém týdnu má Vaše dítě drobné chloupky na hlavě a malé nehtíky na prstech nohou i rukou. Zívá, cucá si palce, hraje si s pupeční šňůrou. Tento týden sílí i pokožka dítěte.

Od osmnáctého týdne začne Vaše miminko žít ve dvou fázích – spánek a bdělost. Samozřejmě více spí, ale když je vzhůru, je velmi aktivní. Velmi brzy poznáte, kdy zrovna spinká a kdy ne.

Vaše děťátko je také schopno gestikulovat – spojuje ruce, uchopuje pupeční šňůru, dotýká se hlavy – to vše stejně jako jeho první úsměv lze již vidět na ultrazvuku. Kromě toho se stává náchylnější ke zvukům okolí včetně lidské řeči. Což je pro dítě nezbytné pro život v lidské společnosti po narození, začne si tvořit prostorové uspořádání mozku.

 

Velikost a hmotnost dítěte v osmnáctém týdnu těhotenství

 

Délka Vašeho dítěte od hlavy ke kostrči je 1416 cm. Což se rovná velikosti papriky. A váží okolo 260 gramů.

 

Velikost dítěte – 18. týden

 

- paprika

Zpět do obchodu