19. týden těhotenství

 

Dosáhla jste devatenáctého týdnu těhotenství. Váš jiný stav již delší dobu není pro nikoho tajemstvím, Vaše bříšku mluví samo za sebe. Ale co se děje uvnitř Vás?

 

Pro devatenáctý týden těhotenství je typický intenzivní vývoj mozku a tvoření vazeb mezi jeho jednotlivými nervovými buňkami.

 

Co se děje s maminkou v devatenáctém týdnu těhotenství?

 

Pravděpodobně budete mít problémy zavázat si tkaničky u bot. Vaše váha se zvyšuje, přibrala jste přibližně 45 kg. Při spánku někdy marně hledáte pohodlnou polohu. Můžete zkusit používat několik menších polštářků v různých částech těla nebo si pořídit speciální polštář pro těhotné ženy, který následně využijete i v období kojení. Někdy můžete během noci pociťovat křeče v dolních končetinách, ale nebojte se, dejte si nohy nahoru a používejte speciální krémy, které Vám uleví.

 

Z prsou Vám může začít vytékat mlezivo – průsvitná nažloutlá kapalina. Což je naprosto normální. Otřete tekutinu do ubrousku, ale nesnažte se jej vytlačovat násilím ven, jinak začne být hustší.

 

Váš kardiovaskulární systém nyní pracuje pro dvě osoby, protože ve Vašem těle funguje další oběh – placenta. Každou minutu placentou prochází 500 ml krve, ale není tu důvod k obavám. Zdravé srdce se snadno přizpůsobí tomuto zatížení během těhotenství.

 

Vývoj plodu v devatenáctém týdnu těhotenství

 

Pro devatenáctý týden těhotenství je typický intenzivní vývoj mozku a tvoření vazeb mezi jeho jednotlivými nervovými buňkami. Krev dítěte již obsahuje velký počet červených krvinek. Postupně se začnou tvořit bílé krvinky, které jsou zodpovědné za potlačování infekce. V devatenáctém týdnu těhotenství je také možné zjistit krevní skupiny a Rh faktor dítěte.

 

Jeho zažívací ústrojí je schopné zpracovat vodu a cukr, který polyká v plodové vodě. Fungují střeva, ledviny a močový systém. V noci ledvinami Vaše dítěte projde asi 450 ml kapaliny, která je vylučována jako moč. Zatím se miminko pohybuje volně uvnitř dělohy, ale na konci druhého trimestru se již začne otáčet hlavou dolů.

 

I v devatenáctém týdnu pokožka dítěte začne houstnout, stává se trochu hrubší, ale stále je velmi křehká. Pod ní se začínají tvořit malé tukové zásoby, které ji dělají méně transparentní.

 

Velikost a hmotnost dítěte v devatenáctém týdnu těhotenství

 

Délka dítěte je 23 až 25 cm a hmotnost cca 300 gramů asi jako velké rajče.

Zpět do obchodu