20. týden těhotenství

 

Vaše bříško vystoupilo pár centimetrů nad pupek, ale ještě není tak velké, aby Vám způsobovalo vážnější omezení.

 

20. týden těhotenství

 

Vaše miminko má 20 týdnů! Pravděpodobně jste začali vymýšlet a zařizovat dětský pokojíček, nakupujete hračky a rámečky na fotografie, protože zbývá stále méně a méně času. Co lze očekávat v tomto týdnu těhotenství?

 

Co se děje s maminkou ve dvacátém týdnu těhotenství?

 

Vaše bříško vystoupilo pár centimetrů nad pupek, ale ještě není tak velké, aby Vám způsobovalo vážnější omezení. Špatně se Vám ale bude ohýbat nebo dlouho stát. Příjemná je večerní procházka, kdy se můžete nadýchat čerstvého vzduchu a užívat si pocitu štěstí, že se ve Vás rodí nový život. Hluboké dýchání do oblasti bříška je teď pro Vás a Vaše miminko velmi užitečné. Zkuste se na hluboké nádechy a výdechy častěji soustředit.

Množství krve ve Vašem těle se zvyšuje, a to zejména vzhledem k množství plazmy. Plazma je tekutá složka krve, která je schopná rozpouštět krevní buňky. To je důvod, proč některé těhotné mohou trpět fyziologickou anémií. Pokud se cítíte stále unavená, poraďte se se svým lékařem, který Vám předepíše železo.

Pohyby miminka jsou již zcela zřejmé. Jste schopná rozpoznat, kdy se miminko pohybuje a kdy odpočívá. Snažte si najít chvilku jen pro vás dva, například ráno a večer, kdy si spolu budete povídat a vy se budete soustředit na pohyby Vašeho děťátka. Tak budete vědět, že je vše v pořádku. Samozřejmě nic se nemá přehánět a není nutné panikařit, jestliže se Vaše dítě nehýbe každou vteřinu.

 

Jak se mění tělo ve dvacátém týdnu těhotenství?

 

Nevylekejte se, pokud se Vám občas spustí krev z nosu. Je to jen zvýšeným objemem cirkulující krve ve Vašem těle. Pokud se tak neděje systematicky několikrát za den, je to v pořádku.

S příchodem druhého trimestru se většina těhotných žen cítí nejlépe, připadá si krásná a sexy. Díky zvýšenému průtoku krve v jejím těle se může zvyšovat i sekrece v pochvě, která zvyšuje i citlivost erotogenních zón. Tím se také zvyšuje schopnost dosáhnout orgasmu při pohlavním styku. Některé maminky se v této fázi bojí, že by sex mohl mít škodlivý vliv na plod. Odpověď zdí – rozhodně ne! Miminko je chráněno ve skořápkách a v plodové vodě, aby ho obyčejný pohlavní styk bolel je prakticky nemožné.

 

Vývoj plodu ve dvacátém týdnu těhotenství

 

Dítě i nadále roste a intenzivně se připravuj na život mimo dělohu. V polovině dvacátého týdne je dokončen tvar páteře miminka. Jsou jasně viditelné všechny obratle a mezi nimi jsou již vidět všechny klouby a vazy, které drží páteř na svém místě. Na začátku tohoto týdne, má mozek Vašeho děťátka už všechny nervové buňky, které s ním zůstanou po celý zbytek jeho života. Později mozek přibude na váze a vytvoří si síť mezi jednotlivými buňkami.

Tento týden je také zcela patrné obočí Vašeho dítěte a pokračuje růst vlásků na hlavě. Počet neuronů v jeho mozku neustále roste a zlepšují vnímání dítěte každý den. Naučí se chápat, jak má ohýbat ruce a nohy, jak s nimi pohybovat, kde má jaké části těla. A začne se aktivně o vše okolo zajímat.

Také více či méně vědomě otáčí hlavičkou. Dokáže již reagovat úsměvem na hlas svých rodičů a může reagovat i na světelné podněty a dotyky z vnějšku. Obecně platí, že máte již zaoblené bříško plné života.

 

Velikost a hmotnost dítěte ve dvacátém týdnu těhotenství

 

Délka miminka od hlavičky ke kostrči je asi 19 cm a váží 350 g.

 

Velikost dítěte – 20. týden

 

- banán

Zpět do obchodu