21. týden těhotenství

 

Velké je už jako středně velká mrkev a vědci tvrdí, že v tomto týdnu může Vaše dítě vidět své první sny.

 

Vaše těhotenství je ve 21. týdnu. Gratulujeme, již jste úspěšně prošli polovinou těhotenství! Výrazněji jste již přibrala na váze (5-7 kg), Vaše postava získala okouzlující zaoblené tvary. Vaše tělo je nyní kompletně přestavěno na nový život, který se aktivně odehrává ve Vašem bříšku. V tomto období se těhotné ženy s velkým uspokojením často dívají na svůj odraz v zrcadle. Máte krásné husté a lesklé vlasy, čistou pleť a ohromující poprsí.

 

Co se děje s maminkou v 21. týdnu těhotenství?

 

V této fázi může žena začít pociťovat tzv. Braxton Hicks kontrakce neboli tvrdnutí podbřišku. Jsou to nepravidelné kontrakce dělohy, které se objevují již kolem šestého týdne těhotenství, ačkoli naprostá většina žen je tak brzo není schopna vnímat. Naprostá většina žen je začne vnímat až v polovině těhotenství, nicméně některé ženy si jich nevšimnou nikdy. Až do posledních týdnů těhotenství by měly být nepravidelné, nepříliš časté a rozhodně bezbolestné. Pokud jste ještě nedosáhla sedmatřicátého týdne těhotenství a máte více než čtyři kontrakce za hodinu (případně v kombinaci s dalšími příznaky předčasného porodu), je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Čím více se termín porodu blíží, tím je děložní čípek měkčí, prosáklejší a začíná se zkracovat spolu s tím, jak se připravuje na porod. Kontrakce se tak mohou zintenzivňovat, budou častější a mohou být i bolestivější. Oproti tomu kontrakce v raných stádiích těhotenství nevedou k žádným změnám na čípku. Varovat by vás však vždy mělo, pokud jsou kontrakce pravidelné, časté, následují rychle za sebou, nebo jsou bolestivé. Jak si ulevit?

- změňte polohu těla, například poloha vleže se zvednutýma nohama (oproti tomu porodní kontrakce trvají a zesilují bez ohledu na to, v jaké poloze se nacházíte, nebo co zrovna děláte)

- dopřejte si teplou sprchu

- hodně se napijte; kontrakce mohou být silnější, pokud je tělo dehydrované.

- udělejte několik uvolňovacích cviků s hlubokým, pomalým dechem do oblasti bříška a podbřišku.

 

Jak se mění tělo v 21. týdnu těhotenství?

 

V tomto týdnu se můžete začít potýkat s mírnými otoky, nejčastěji se vyskytují v oblasti kotníků a prstů. Důvodem je zvýšené zatížený ledvin, velmi záleží na množství zadržované vody v těle a energie potřebnou pro placentu. Snažte se sledovat svůj jídelníček a jezte méně slaných potravin (konzervované potraviny, nakládaná zelenina, bramborové lupínky, solené oříšky, solené ryby, uzené klobásy), protože sůl zadržuje v těle přebytečné tekutiny a zhoršuje situaci.

S dalším problém, se kterým se můžete setkat, jsou křeče v nohách. Většinou se objevují ve večerních až nočních hodinách a mohou být velmi bolestivé. Jedná se o poměrně častý problém, který Vám pomohou překonat potraviny s vysokým obsahem vitaminu E, vápníků a hořčíku. Pomáhají zmírnit svalové napětí a působí i preventivně.

 

Vývoj plodu ve 21. týdnu těhotenství

 

Vědci tvrdí, že v tomto týdnu může Vaše dítě vidět své první sny. Nyní se spánek prodlužuje, probouzí se každou hodinu, ale jen na krátkou dobu. Dítě aktivně rozvíjí dýchací systém. Ačkoliv ho ještě nemůže používat, pravidelně trénuje a dělá dýchací pohyby v rámci přípravy na okamžik zrození. Čas od času, díky polknutí plodové vody, může dítě dostat škytavku. V tu chvíli můžete na pár minut pocítit lehké chvění v oblasti žaludku.

V 21. týdnu těhotenství se Vašemu miminku rychlým tempem zvyšuje vrstva tuku pod kůží. Nicméně, kůže je zatím stále stejně červená a vrásčitá, protože se vyvíjela mnohem rychleji a dříve, než se začaly vytvářet tukové tkáně. Zarudnutí je způsobeno nahromaděním barviv na kůži, díky nimž je méně transparentní. Na ultrazvuku můžete vidět, jak je miminko velmi aktivní nebo si chytá za pupeční šňůru. Dítě i nadále polyká malé množství okolní tekutiny, kterou vyplavuje z těla močí.

 

Velikost a hmotnost dítěte v 21. týdnu těhotenství

 

Dítě měří od hlavy ke kostrči cca 20 cm a váží 450 gramů.

 

Velikost dítěte - 21. týden

 

- středně velká mrkev

Zpět do obchodu