22. týden těhotenství

 

Vaše bříško opět povyrostlo a to znamená, že jste něco přibrala i na váze.

  

Vaše těhotenství pokračuje a miminko roste a vyvíjí se. Pojďme se podívat, co si pro nás Vaše děťátko připravilo ve 22. týdnu těhotenství.

 

Co se děje s maminkou ve 22. týdnu těhotenství?

 

Vaše bříško opět povyrostlo a to znamená, že jste něco přibrala i na váze. V tomto období je velmi užitečné pořídit si podpůrný těhotenský pás. Záda jsou během těhotenství velmi namáhána. Přibývající hmotnost táhne bříško dopředu a dolů. Tlačí na břišní stěnu, na pánev a zatěžuje páteř. Pro vyrovnání tohoto zatížení prohýbá těhotná žena horní část těla dozadu a tím dochází k vychýlení v kříži. Takové dlouhodobé špatné držení těla přetěžuje zádové svalstvo a vyvolává trvalé bolesti zad. Pás odlehčuje bříško a podporuje zádové svalstvo. Nezapomeňte si ho sundat na noc.

 

Jak se mění tělo ve 22. týdnu těhotenství?

 

S největší pravděpodobností se mnohem rychleji unavíte než dřív. Je to způsobeno přibýváním na váze a zvýšenou zátěží na všechny vnitřní orgány. Pokud to jen trochu jde, měla byste si v práci dělat krátké přestávky a odpočívat v dobře větraných prostorách. Také nezapomeňte nosit pohodlné boty a využít každou vhodnou chvilku pro umístění nohou do zvýšené polohy. Optimální polohou k odpočinku jsou paty nad úrovní srdce. Doporučuje se odpočívat vleže a dávat si nohy na podložku. Spodní část dělohy je nyní těsně nad pupkem.

Nyní je pro hlavní kontakt s dítětem. Maminka by měla s miminkem hodně mluvit, také ho potěšíte posloucháním příjemné hudby. Děťátko nyní všechno slyší a podle mnoha odborníků si toho je velmi dobře vědomo.

 

Vývoj plodu ve 22. týdnu těhotenství

 

Během tohoto týdne děťátko znovu mírně povyrostlo, je těžší, a to zejména vzhledem k růstu podkožní tukové tkáni. Dítě má již téměř všechny své děložní dutiny. Jeho pohyb je trochu omezen, ale stále ještě může měnit polohu, jak mu je příjemné. Zabírá již celou dělohu, bude ho již všude plno. Snaží se uchopovat všechno kolem něj ručičkama i pupeční šňůru. Jeho podkožní tuk má vysoký obsah energie, protože spaluje velké množství tepla generované v těle. Novorozenci velmi špatně udržují stálou tělesnou teplotu a jsou velmi citliví na podchlazení. To je důvod, proč se Vaše dítě tak aktivně podílí na akumulaci tuku.

Stále se aktivně rozvíjí dýchací ústrojí plodu. Nyní, na konci kapilár, jsou vytvořeny terminálové vaky, které jsou odděleny tenkou vrstvou a plněné vzduchem. Zatím kyslík nemůže z plic vstupovat do oběhového systému. Vyrábí se povrchová aktivní látka, která tvoří tenký film na stěnách kapilár folikulů, které nejsou uzavřeny pod vlivem dýchání.

22 týden těhotenství se rovná začátku životaschopnosti dítěte. Rozvíjí svou schopnost žít nezávisle na těle matky.

 

Velikost a hmotnost dítěte ve 22. týdnu těhotenství

 

Miminko je nyní velké zhruba 21 cm a váží okolo 530 gramů.

 

Velikost dítěte 22. týden

 

- malá dýně

Zpět do obchodu