23. týden těhotenství

 

Tento týden pokračuje intenzivní posilování kostí a kloubů.

 

Navzdory tomu, že je Vaše dítě stále malé a bezbranné. Je již plně životaschopné, tj. může žít samostatně, odděleně od těla matky. Jaké nové dovednosti získá během tohoto týdne?

 

Co se děje s maminkou ve 23. týdnu těhotenství?

 

Děloha těhotné ženy se zvětšila na velikost fotbalového míče. Zvyšuje se také tlak na membránu a pod žebry vytlačuje žaludek. Z toho důvodu, mohou občas žaludeční šťávy občas stoupat do jícnu, což způsobuje pálení žáhy. Je to zvláště patrné po těžkém jídle.

Maminka by měla myslet především na sebe a užívat si na jedné straně fyzické i duševní lenosti a odpočinku. Ale také aktivní a příjemnou zábavu na straně druhé. Zařadit do svého programu mírné cvičení v bazénu nebo fitness klubu, procházky venku, setkávání s přáteli, meditace, návštěvy divadla, čtení knih apod. Doporučuje se i příjemné a nenáročné cestování. Prostě myslete na sebe a své dítě a užívejte si každou minutu, kterou můžete strávit dohromady.

 

Vývoj plodu ve 23. týdnu těhotenství

 

Tento týden pokračuje intenzivní posilování kostí a kloubů. Za několik týdnů již bude možné slyšet i jeho tep. Lékaři ho mohou dobře slyšet se stetoskopem nebo se speciální trubicí. Ale srdíčko může být slyšet i bez lékařských přístrojů. Pokud si Váš manžel položí ucho na bříško a v místnosti je dostatečné ticho, může slyšet tlukot srdce Vašeho děťátka.

Pokud bude miminko chlapeček, již mu začali sestupovat varlátka do šourku a děvčátkům se vytváří pochva.

Prsty na rukou procvičují své dovednosti a mohou být sevřeny v pěstičku. Již v tomto období dává miminko jedné ruce přednost. Je již jasně určeno, zda bude miminko levák nebo pravák. Na jednotlivých prstech jsou již vyrobeny otisky prstů. Tento týden si dítě již vytvořilo jednotlivé fáze spánku a bdění. Skutečnost, že je vzhůru poznáte snadno podle kopání a trhání. Dítě se stává ohebnější a hbitější, již si dokáže uchopit svou vlastní nožičku.

 

Velikost a hmotnost dítěte ve 23. týdnu těhotenství

 

Délka miminka od hlavičky ke kostrči je 22 cm, váží okolo 700 gramů a velikostí připomíná mango.

Zpět do obchodu