24. týden těhotenství


Ve 24 týdnu těhotenství se již jedná o skutečné dítě, všechny orgány i systémy, jsou plně vytvořeny.

 

Co se děje s maminkou ve 24. týdnu těhotenství

 

Každý den se Vaše bříško stává více zaoblené, a to Vás čím dál více omezuje v pohybu. Ve 24. týdnu těhotenství může žena pociťovat bolesti hlavy, křeče v dolních končetinách, bolest zad a v oblasti pánve. Pro dítě může být některé otřesy příliš ostré a dá Vám to jasně najevo kopnutím do žeber. Doporučuje se ležení na levé straně, kdy může krev volněji proudit. Také Vám může pomoci speciální multifunkční matrace pro těhotné ženy.

 

Jak se mění tělo ve 24. týdnu těhotenství?

 

Připravte se na to, že teď každý týden přiberete 500 gramů a více. Můžete cítit určité napětí v lýtkách a kotníkách, zvýšenou únavu, Vaše pohyby se mohou stát neobratné a nešikovné. Nebojte se, všechny tyto jevy jsou dočasné a po porodu zmizí.

Spodní část dělohy je nyní 4-5 cm nad úrovní pupku. Děloha nyní nejen roste, ale také se zvyšuje množství plodové vody až na 400 ml.

Mnoha těhotným ženám nedá pálení žáhy klid. Snažte se jíst menší porce a častěji. Někdy pomáhá žvýkání listů zelí.

V případě, kdy maminka zažívá pozitivní emoce, v jejím těle proudí hormony radosti, které jsou přenášeny i na dítě. Jedná se o velmi silné citové pouto mezi matkou a dítětem, které se začíná vytvářet již v průběhu těhotenství a pokračuje během prvního roku života dítěte. Nechte své dítě poslouchat příjemnou hudbu, například zvuky přírody: zvuky ptáků, bublání potoka, les, a šumění moře.

 

Vývoj plodu ve 24. týdnu těhotenství

 

Ve 24. týdnu těhotenství se již jedná o skutečné dítě, všechny orgány i systémy, jsou plně vytvořeny. Pokud by náhodou došlo k předčasnému porodu, pak při použití speciálního vybavení je možné dítě zachránit. Ale samozřejmě, než by bylo schopno žít zcela samostatně, musí ještě dozrát v děloze.

Tvář dítěte se již zcela stejná, jaká bude při jeho narození. V této době začíná dítě lehce otevírat oči. Všechny vrstvy oka jsou již přesně stejné, jaké bude mít při narození. Pokud bude mít budoucí novorozenec oči hnědé, již nyní jsou hnědé.

Nyní většinu času prospí, spánek trvá 16 až 20 hodin denně. V případě, že dítě nespí, je velmi aktivní. Častý pohyb, nárazy a skoky by ale ženu neměli nijak výrazně omezovat. Naopak znamená to, že je dítě bdělé a zdravé. Postupem času, bude matka schopna rozpoznat jednotlivé pohyby dítěte, a dokonce do určité míry bude schopná poznat, co právě dělá a bude umět pochopit co se mu líbí nebo nelíbí. Někdy můžete cítit jak dítě kašle nebo má škytavku. Miminku je děloha těsnější a těsnější, pohyby jsou cítit jasněji. Miminko si hraje s pupeční šňůrou, cucá si prst, naklání hlavu, mračí se.

V šestém měsíci plod ovládá všechny smysly. Ve vývoji pokračuje centrální nervový systém, mozek se stává složitější. Kůže dítěte je stále vrásčitá, je to tím, že miminko má stále málo podkožního tuku, ale jeho kůže již není tak jasně červená jako dříve.

Dále se rozvíjí dýchací systém a plíce dítěte. Provádí různá dechová cvičení, ale nedýchá. Kyslík dostává z krve matky.

 

Velikost a hmotnost dítěte ve 24. týdnu těhotenství

 

Miminko měří cca 23 cm, je velké jako středně velký meloun a váží 850 gramů.

 

Velikost dítěte – 24. týden

 

  • klas kukuřice
Zpět do obchodu