25. týden těhotenství

 

Všechny budoucí maminky se těší na narození svého dítěte, až ho poprvé uvidí a obejmou. Zajímá vás, jak se dále vyvíjí ve 25 týdnu těhotenství?

 

Co se děje s maminkou ve 25 týdnu těhotenství?

 

Na prahu třetího trimestru stoupá matce hladina cholesterolu v krvi. Nemělo by nás to znepokojovat. Cholesterol je pro placentu důležitým stavebním materiálem, ze kterého se vyrábí různé druhy hormonů, včetně progesteronu, který je zodpovědný za vývoj mléčné žlázy, odstraňuje napětí v děloze i v dalších hladkých svalech.

Nyní můžete začít výrazně přibývat na váze. Měla byste vědět, že hmotnost získaná v průběhu těhotenství není škodlivá. Významná část získané hmotnosti tvoří plodová voda a zvýšený objem krve. Průměrně žena přibere za celé těhotenství 11 – 13 kg. Navíc téměř všechny těhotné ženy pozorují zvětšení svých prsou. Jedno prso před otěhotněním váží asi 200 gramů, zatímco průměrná hmotnost prsu během těhotenství je asi 780 gramů.

 

Jak se mění tělo maminky ve 25 týdnu těhotenství?

 

Někdy si můžete na břiše nahmatat zřetelnou bouli – je to nožička, ručička nebo dokonce hlavička Vašeho děťátka. Odpočívá v děložní stěně a vyžaduje Vaši pozornost. Vaše děloha dosáhla takových rozměrů, že utlačuje bránici, může Vám být proto příjemnější sedět než ležet. Čím výš a výš stoupá děloha, utlačuje Vaše plíce. Postupně se Vám bude hůře dýchat. Může se objevit dušnost.

Situace s dýcháním se trochu zlepší cca 3 týdny před porodem, kdy miminko začne pomalu klesat do pánevní oblasti, tlak začne slábnout. Nyní Vám dušnost a zadýchávání pomáhá k lepšímu držení těla a dostatečnému přísunu čerstvého vzduchu.

 

Vývoj plodu ve 25 týdnu těhotenství

 

Nyní je hlavním úkolem děťátka příprava na příchod na svět a jeho adaptace. Dále pokračuje proces vývoje mozku, růstu a propracovanosti jeho buněk. Tento týden začne Vaše dítě vyvíjet hypofýzou růstový hormon, který reguluje metabolismus a od nynějška stimuluje fetální proces růstu. Změny se také týkají plic plodu – zvýšil se počet vzduchových vaků, miminko aktivní dýchá, vdechuje a vydechuje plodovou vodu. Přesto, kdyby se narodilo v tomto týdnu těhotenství, nebylo by schopné samostatně dýchat, pouze se speciálním zařízením pro mechanickou ventilaci.

Aktivně funguje endokrinní systém plodu. Plně zapojil do činnosti žlázy s vnitřní sekrecí – slinivku a štítnou žlázu. Slinivka břišní produkuje inzulin. Tento hormon reguluje trávení sacharidů v těle dítěte. Štítná žláza produkuje další hormony (kalcitonin a trijodtyronin), které jsou velmi důležité pro spojení všech metabolických procesů probíhajících v těle miminka. Jsou schopné ovlivňovat aktivitu kardiovaskulární a respiračního systému, psychický vývoj, tvorbu svalů apod. Kalcitonin se podílí na vstřebávání vápníku, a tím se podílí na tvorbě systému kostí a svalů. Jak vidíte, každý další týden přináší propracovanější a rafinovanější vývoj Vašeho děťátka.

 

Velikost a hmotnost dítěte ve 25 týdnu těhotenství

 

Miminko měří od hlavičky ke kostrči přibližně 24 cm a váží cca 900 gramů.

 

Velikost dítěte – 25. týden

 

  • Kulatá ředkev nebo velký tuřín
Zpět do obchodu