26. týden těhotenství

 

V tomto období je tvář dítěte výraznější, má již charakteristické rysy, které jí zůstanou po celý zbytek života.

 

Máte za sebou 26 týdnů těhotenství. Ke svému lékaři chodíte jednou za 3 až 4 týdny, většinou Vás vždy vyšetří, zváží, změří tlak a otestuje moč. Navíc se můžete podívat na své miminko na ultrazvuku! Pokud máte negativní Rh faktor, je ještě nutné testování na protilátky. Je vhodné se začít seznamovat s určitými momenty, které mohou nastat při porodu, jako je anestézie, epidurál, nástřih hráze i její stimulace apod. A co nám ještě zajímavého přinese tento týden?

 

Co se děje s maminkou ve 26. týdnu těhotenství?

 

V této fázi těhotenství se můžete setkat s novými fyzickými i psychickými jevy, které vnímá pouze budoucí maminka. Ale také pokračují obvyklé příznaky, o kterých jsme již psali, některé z nich mohou ještě zesílit (např. pálení žáhy, otoky), některé naopak zeslabit. Pokud Vás trápí otoky rukou, které se objevily v důsledku hromadění tekutiny v tkáních, zkuste zvednout ruce na okraj postele a silně jimi protřepte. Snažte se vyhnout takovému postavení těla, při kterém se zvyšuje tlak na končetiny. Ale naopak hledat polohy, které Vám přináší úlevu.

Může se dostavit i pocit „mravenčení“ v rukou nebo nohou. Na první pohled to vypadá jako špatný krevní oběh, ale není tomu tak. Není zcela známo, proč se tento jev objevuje, ale víme, že nepřináší žádná rizika pro maminku ani dítě. Pokud přeci jen máte obavy, zkuste změnit polohu těla. Pokud by se ale tento jev opakoval velmi často nebo se více prohluboval, informujte o něm svého lékaře.

Vaše miminko je již dost velké, může Vám dávat najevo, která aktivita nebo otřesy se mu nelíbí, ostrou bolestí pod žebry. Zkuste tuto bolest zmírnit ležením na levé straně těla.



Jak se mění tělo ve 26. týdnu těhotenství

 

Nyní dítě již naplno vnímá, co se děje kolem něj, nebo kdy si položíte ruku na bříško. Můžete to brát jako novou výzvu ke komunikaci s Vaším děťátkem. Na spaní doporučujeme spát s několika polštáři nebo jedním velkým kojícím polštářem. Menší polštář si dejte mezi pokrčená kolena, druhý za zády a spěte na levé straně svého těla, aby krev mohla správně proudit.

 

Vývoj plodu ve 26. týdnu těhotenství

 

V tomto období je tvář dítěte výraznější, má již charakteristické rysy, které jí zůstanou po celý zbytek života. Právě se vytvořili všechny vnější znaky, které dělají z každého člověka jedinečnou a zcela individuální bytost. Také se plně vytvořilo vnější ucho po stranách hlavičky. I to je úplně individuální a jedinečné stejně jako otisky prstů. Jen si to představte, Vaše dítě už není jen embryo, ale zcela unikátní človíček! Ne vždy, ale některé děti v tomto okamžiku již poprvé otevřou oči, zatím ne na dlouho. Oči samy o sobě ještě nejsou zvyklé na dlouhodobou činnost. Mají celý zbytek času, aby si zlepšili tuto dovednost. A bude ji zkoušet každý den!

 

Velikost a hmotnost dítěte ve 26. týdnu těhotenství

 

Délka Vašeho miminka od hlavičky ke kostrči je 25 cm a váží kolem 1000 gramů.

 

Velikost dítěte - 26. týden

 

- velký svazek jarní cibulky