27. týden těhotenství

 

Miminko je zaneprázdněno přípravou na porod a mimoděložní život. Velké je jako větší květák.

 

 

Právě jste ve 27 týdnu těhotenství! Přibližujete se den za dnem k vytouženému dni, kdy se Vaše miminko poprvé nadechne a Vy ho sevřete do náručí. Co se s ním děje ve 27 týdnu a co už umí?

 

Co se děje s maminkou ve 27. týdnu těhotenství?

 

Jste ve 27. týdnu těhotenství, dítě stále roste a Vaše děloha výrazně zvýšila tlak na Vaše vnitřní orgány, a to zejména na močový měchýř. WC budete nyní muset navštěvovat častěji. Během tohoto období si ženy často stěžují na bolesti zad a nohou. Lékař by Vám mohl doporučit nejpohodlnější polohy, které Vám uleví. Možná jste si již všimla, že je pro Vás pohodlnější spát na boku. Protože při dlouhodobém ležení na zádech je vystavena dutá žíla sevření a komplikuje průtok krve plodu.

 

Jak se mění tělo ve 27. týdnu těhotenství?

 

Během tohoto období, stejně jak na začátku těhotenství, může dojít k zažívacím problémům. Je to způsobeno zvýšenou zátěží. Je dobré myslet na to, co jíte. Jezte zdravé potraviny, bohaté na vlákninu. Doporučuje se syrová zelenina, celozrnný chleba, banány atd. Ideální je, pokud byste dokázala jíst s každým jídlem 12 lžičky otrub.

Již několik týdnů před porodem a od prvních hodin po porodu začnou prsní žlázy produkovat zvláštní sekret: mlezivo – neboli kolostrum. Mlezivo je vlastně takové první mléko, které vyživuje vaše děťátko v prvních dnech života, dříve, než se začne tvořit to pravé mateřské. Bývá zpočátku čiré, později nažloutlé barvy a husté jako vaječný bílek. Mleziva se tvoří sice jen málo, ve srovnání s pozdější tvorbou zralého mléka, ale kvantitu překonává jeho vysoká kvalita. Oproti zralému mléku má vyšší obsah bílkovin a solí a nižší obsah cukrů. Má i další výhody: je lehce stravitelné, kaloricky vydatné a obsahuje hodně vitamínů a obranných látek. Kolostrum je tedy jakási první vakcinace pro miminko a pomáhá mu přežít dny, kdy se ocitá v novém prostředí plném neznámých virů a bakterií.

Tvorba mleziva a následné spontánní vytékání vás může „zaskočit“. Těsně před porodem může být intenzivnější. Nemusíte se tím ale nijak znepokojovat, je to naprosto normální. Pokud chcete ochránit prádlo či oblečení před skvrnami, používejte jednorázové kulaté vložky do podprsenek. Ty se vám zajisté budou hodit i po porodu. Seženete v každé větší drogerii či lékárně. Mlezivo určitě nikdy nevytlačujte a neodstříkávejte. Intenzivní odstříkávání mléka v těhotenství nebo cílená stimulace prsou může, díky oxytocinu, vyvolat předčasný porod.

 

Vývoj dítěte ve 27. týdnu těhotenství

 

Miminko je zaneprázdněno přípravou na porod a mimoděložní život. Naučilo se regulovat více či méně svou tělesnou teplotu. Kostní dřeň již splňuje funkci továrny na červené krvinky. Děťátko je schopno vyprodukovat téměř 500 ml moči denně do plodové vody. Pohyby miminka poněkud změnili charakter. Na místo divokých kotrmelců přichází postrkování a kopání lokty a koleny. Je to přirozené, protože miminko pěkně roste a děloha mu začíná být těsnější. Podkožní tuk také roste, brzy bude představovat 4 % jeho hmotnosti.

Slezina i imunitní systém začali již pracovat. Tvoří protilátky, které pomáhají miminko chránit před infekcemi ihned po narození. Zoubky jsou ještě skryté v dásních, ale mají na sobě již sklovinu.

Pokud by se náhodou děťátko narodilo v tomto týdnu, jeho šance na přežití jsou již 90 %.

 

Velikost a hmotnost dítěte ve 27. týdnu těhotenství

 

 

Miminko měří od hlavičky ke kostrči asi 26 cm a váží okolo 1250 gramů, zhruba jako větší květák.