28. týden těhotenství

 

Nezapomeňte, že poslední trimestr je velmi důležité období.

 

Co se mění ve Vašem těle a co se děje s Vaším drobečkem v bříšku?

 

Co se děje s maminkou ve 28. týdnu těhotenství?

 

Protože přibýváte na váze a bříško roste, Vaše pohyby jsou stále více a více pomalé a nemotorné. Tělo Vám samo připomene, že budete potřebovat více odpočinku a péči Vašich blízkých. Ale pokud únava neustoupí ani po dobrém a dlouhém odpočinku, měla byste o tom informovat svého lékaře. Těžiště těla se stále posouvá dopředu, proto zkuste více kontrolovat své držení těla a zbytečně se neprohýbejte. Předtím než vstanete z postele, se přetočte na bok. Je to důležité, protože Vaše břišní svaly se protáhly a oslabili v důsledku zvětšené dělohy.

Nezapomeňte, že poslední trimestr je velmi důležité období. Na místě je zvýšená opatrnost. Největším nebezpečím se pro Vás stávají ty nejobyčejnější věci: kluzká podlaha v koupelně, přeplněná veřejná doprava, nekvalitní boty a další věci, kterých si obvykle ani nevšimnete. V této fázi totiž těhotné ženy nemají tak dobrou znalost svého těla vzhledem k měnícím se proporcím, výrazně posunutému těžišti a únavě. Proto, pokud je to možné, snažte se vyhýbat místům s velkou koncentrací lidí a mějte na sobě kvalitní a pohodlné oblečení a boty.

Raději zůstaňte doma, pokud máte pocit závratě nebo únavy. Zapojte ostatní členy rodiny, kteří Vám pomohou dostat se z vany, nenaklánějte se ostře a nezvedejte více než 1 – 1,5 kg. Neváhejte své okolí žádat o pomoc, nyní na to máte plné právo.

 

Vývoj dítěte ve 28. týdnu těhotenství

 

Ve 28. týdnu těhotenství má již dítě oči otevřené dokořán, když reaguje na jasné světlo, které na něho svítí přes žaludek. Dítě začíná rozhodující fázi ve vývoji jeho mozkové kůry. Sedmiměsíční plod reaguje na podněty v podstatě stejným způsobem jako donošený novorozenec. Jeho vlásky rostou, může mít už pokrytou celou hlavičku. Jeho kůže je stále vrásčitá. Dokud děťátko nenashromáždí dostatečné množství tukové tkáně.

Na ultrazvuku je možné zachytit stoupající a klesající hrudník miminka. Těmito dechovými cvičení dítě nejen posiluje svaly, ale také přispívá k normálnímu vývoji plic. V případě, že by děťátko nevdechovalo plodovou vodu, plíce by zůstaly malé a po narození by neposkytovali správné množství kyslíku.

Miminko Vám začíná stále více rozumět. Cítí, když si masírujete bříško nebo když se dostaví Braxton Hicksovi kontrakce. Upozorňuje Vás na děložní stahy, které ho ale ještě nemohou přivést na svět. Dítě si vyvinulo vlastní rytmus spánku a bdění. Může Vás proto překvapit, že je nejvíce v pohybu zrovna ve chvíli, kdy si vy sama jdete zrovna lehnout. Hýbe se stále víc a jeho aktivitu je možné pozorovat i přes bříško pouhým okem.

I když už dokáže žít samo o sobě, není ještě připravené přijít na svět. Pokud by došlo k předčasnému porodu, bylo by zapotřebí speciálního vybavení. Je proto lepší udělat vše proto, aby zůstalo v děloze až do konce, kdy bude zcela zralé.

 

Velikost a hmotnost dítěte ve 28. týdnu těhotenství

 

Miminko měří od hlavičky ke kostrči cca 27 cm a váží zhruba 1400 gramů.

 

Velikost dítěte – 28. týden

- lilek

Zpět do obchodu