29. týden těhotenství

 

Vaše dítě stále roste a začíná být baculaté.

 

Co se děje ve Vašem bříšku? Mnoho zajímavých věcí, pojďme to společně zjistit!

 

Jak se mění tělo ve 29. týdnu těhotenství?

 

Začátek sedmého měsíce těhotenství obvykle přináší zhoršení zdravotního stavu budoucí maminky. Je to pochopitelnéplod stále zabírá více místa, děloha tlačí na okolní orgány, které brzdí a žena se stává více a více neohrabanou a nashromážděná únava dělá také svou práci.

Ve třetím trimestru se mnoho nastávající matek potýká s mnoha těhotenskými problémy, i když byly celé těhotenství zdravé a nesužovaly je žádné obtíže. Jednou z typických obtíží je bolest zad. Jedná se o uvolňování a přípravu kloubů, vazů a svalů na proces porodu. V tomto týdnu je také vysoká pravděpodobnost tvorby křečových žil.

Žena do této doby přibrala přibližně 8,6 kg. Nic se nelekejte, nadváha se skládá z nárůstu hmotnosti dítěte, placenty, plodové vody, dělohy a zvýšení celkového počtu krevních cév. Váš žaludek je stále více utlačován, také můžete pociťovat nepříjemné pocity v hrudníku a pánevní oblasti. Vše je naprosto normální, jen rostoucí plod potřebuje stále více prostoru a vytěsňuje jiné orgány z obvyklých míst. Můžete pociťovat trvalé pálení žáhy. Doporučujeme jíst častěji a méně. Také polovzpřímená pozice po jídle může někdy pomáhat vyrovnat se s pálením žáhy.

 

Možné problémy v průběhu 29. týdne těhotenství

 

Již jste 29 týdnů těhotná a Vaše tělo produkuje speciální hormon relaxin. Pomáhá uvolňovat klouby v pánevní oblasti, které by mohly jako přírodní překážky vadit Vašemu miminku při narození.

U některých maminek se může vyvinout pozdní toxikóza – preeklampsie. Jedná se o závažný stav, který postihuje v těhotenství 68 % žen. Nejčastěji se projevuje v druhé polovině těhotenství se zhoršením stavu na konci těhotenství. Příznaky:

  • vysoký krevní tlak – tlak v klidu při opakovaném měření vyšší než 140/90,
  • zvýšené množství bílkovin v moči – pro správné hodnocení je třeba odebrat střední proud moči, popř. provést sběr moči za 24 hodin,
  • otoky – zejména obličeje a rukou,
  • nepřiměřeně velké přírůstky na váze – přírůstky vyšší než 1 kg týdně nebo 3 kg měsíčně jsou obvykle způsobeny zadržováním vody v tkáních,
  • silná bolest hlavy,
  • poruchy zraku – rozostřené vidění, chvilková ztráta zraku, citlivost na světlo,
  • mdloby, nevolnost, zvracení.

Ženy často při preeklampsii nepociťují žádné příznaky a onemocnění je tak obvykle diagnostikováno při preventivní prohlídce, která by měla vždy zahrnovat měření tlaku a testování moči na bílkoviny.

 

Rizikové faktory pro vznik preeklampsie:

 

  • preeklampsie v osobní nebo rodinné anamnéze,
  • první těhotenství,
  • věk pod 20 let nebo nad 40 let,
  • obezita,
  • vícečetné těhotenství,
  • těhotenská cukrovka,
  • některá onemocnění před těhotenstvím – vysoký krevní tlak, cukrovka, migrény, revmatoidní artritida, onemocnění ledvin a jiné.

 

Možné komplikace při preeklampsii:

 

  • nedostatečné zásobení placenty
  • předčasné odloučení placenty
  • HELLP syndrom – při HELLP syndromu dochází k rozpadu červených krvinek, zvýšení jaterních testů a snížení množství krevních destiček, stav je nebezpečný pro matku i dítě, příznakem je silná nevolnost a bolest hlavy, zvracení a bolest na pravé straně pod žebry,
  • eklampsie – eklampsie je nejzávažnější komplikací preeklampsie, dochází při ní k nedostatečnému okysličování mozku, což vede ke křečím a bezvědomí. Eklampsie může způsobit trvalé poškození orgánů (mozek, játra, ledviny) a ohrožuje na životě matku i dítě. Příznakem eklampsie jsou bolest na pravé straně pod žebry, silná bolest hlavy, poruchy zraku a změny chování (zmatenost, podrážděnost, apatie).

 

Jedinou léčbou preeklampsie je porod. Pokud je dítě ještě nezralé, podávají se matce léky na snížení tlaku a magnézium sulfát jako prevence křečí. Pro urychlení vývoje plic dítěte jsou někdy matce podávány kortikosteroidy. Ženy s preeklampsií jsou obvykle hospitalizovány v porodnici, kde je trvale sledován jejich stav a stav dítěte.

 

29. týden těhotenství – na co se zaměřit

 

Základem Vašeho jídelníčku by měly být potraviny bohaté na bílkoviny. Jako je libové maso, ryby, sýry, vejce. Jezte hodně čerstvé zeleniny. Omezte sladkosti a pečení. Můžete přidat cvičení vhodné pro těhotné ženy.

 

Vývoj dítěte ve 29. týdnu těhotenství

 

Vaše dítě stále roste a začíná být baculaté. Pod kůží již nemá průsvitné krevní cévy. Ovládá sací reflex. Jeho ledviny fungují dobře, produkuje moč do plodové vody. Přibližně 500 ml krve nyní prochází oběhovým systém dělohy, která je ve velmi těsném kontaktu s kapilárním systémem placenty, je zodpovědná za oběh krve uvnitř dítěte. Vaše krev se nikdy nemísí s krví dítěte, jsou od sebe odděleny velmi tenkou placentární bariérou.

Tento týden reaguje dítě na světlo a tmu, skoro jako dospělý. Pod kůží je již dostatečná vrstva tukové tkáně. Proto kůže získá růžové zabarvení. Nehty dosahují špiček prstů.

 

Velikost a hmotnost dítěte ve 29. týdnu těhotenství

 

Od hlavičky ke kostrči miminko měří asi 28 cm a váží okolo 1600 gramů.

 

Velikost dítěte – 29. týden

 

- máslová dýně